Tomasz Zubilewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz Zubilewicz
Ilustracja
Tomasz Zubilewicz (2007)
Data i miejsce urodzenia 28 lutego 1962
Warszawa
Zawód, zajęcie nauczyciel, prezenter pogody, dziennikarz
Strona internetowa
Tomasz Zubilewicz odczytujący list przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Jerzego Buzka podczas 58. urodzin Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Tomasz Zubilewicz (ur. 28 lutego 1962 w Warszawie) - dziennikarz i prezenter telewizyjny i radiowy, aktor, nauczyciel i przedsiębiorca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Abiturient Liceum im. Edwarda Dembowskiego w Warszawie oraz absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Przez 14 lat, do roku 2001 pracował jako nauczyciel geografii oraz katecheta w Gimnazjum i Liceum Sióstr Zmartwychwstanek w Warszawie im. Jadwigi Borzęckiej[1]. Od 1992 roku właściciel firmy zajmującej się szkoleniami oraz badaniami jakościowymi rynku.

Po raz pierwszy wystąpił na ekranie 7 marca 1995 na antenie TVP1. Od 1997 roku związany z TVN. 3 października 1997 roku o godz. 19:25 poprowadził pierwszy wyemitowany program w historii TVN pt. „Pogodowa Ruletka”. Aktualnie jest prezenterem pogody w trzech stacjach telewizyjnych: TVN, TVN24 oraz TVN Meteo[2].

Został członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Prezenterów Pogody, organizacji skupionej na działalności związanej z ekologią i ochroną klimatu.

W kwietniu 2007 roku wydawnictwo Publicat wydało autorski przewodnik Tomasza Zubilewicza pt. „Polska na pogodę i niepogodę”. Jest to praktyczny przewodnik na cztery pory roku po 40. urokliwych miejscach Polski. Publikacja pełna jest anegdot i ciekawostek autora oraz fotografii z jego archiwum. Obie pozycje zostały sprzedane w liczbie ponad 67 tysięcy sztuk łącznie.

1 czerwca 2007 roku razem z Tomaszem Wasilewskim został uhonorowany nagrodą „Złote Pióro” przyznaną przez Chorwacką Izbę Turystyczną za najlepszą telewizyjną promocję turystyki. Pod koniec roku 2010 na rynku księgarskim ukazała się kolejna książka-przewodnik „Zabrze na każdą pogodę”. Książka opisuje dzieje i atrakcje turystyczne tego śląskiego miasta.

W plebiscycie Telekamery 2010 w kategorii prezenterzy pogody zajął II miejsce za Dorotą Gardias-Skórą (TVN)[3]. Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że wśród prezenterów prognozy pogody największym zaufaniem widzów cieszy się Tomasz Zubilewicz. Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu 2011 roku[4].

Od 2011 w TVN METEO ukazuje się ekologiczny magazyn Tomasza Zubilewicza pod nazwą „Dobre Klimaty”. Autor popularyzuje wśród widzów kwestie energooszczędności i budowy domów pasywnych jako sposób na ochronę klimatu. Program przybliża ponadto zalety Odnawialnych Źródeł Energii jako sposobów na tanią zieloną energię.

Wziął udział w akcji na rzecz ruchu pro-life[5].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Polska na pogodę i niepogodę (2007, wyd. Publicat) ​ISBN 978-83-245-1239-3​.
  • Zabrze na każdą pogodę (2010, wyd. KSC Plus) ​ISBN 978-83-931520-0-1​.
  • Pobiedziska na każdą pogodę (2013, wyd. KSC plus)
  • Krynica Zdrój ? Właśnie tak ! (2014, red. U.M. w Krynicy-Zdroju).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty od 1987 roku, ma dwoje dzieci: Łukasza i Martę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]