Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomymorganizacja pożytku publicznego, niosąca pomoc osobom z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. Istnieje od 1991 roku. Obecnym przewodniczącym Towarzystwa jest Michał Drzewek.

Posiada siedzibę w Warszawie, pełnomocników regionalnych, rady klubów i sieć jednostek wojewódzkich i regionalnych w 14 miastach: w Białymstoku, Bydgoszczy, Bytomiu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Międzyrzeczu, Olsztynie, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Ponadto istnieją: Sekcja Młodych, Sekcja Rodziców i Opiekunów Dzieci Głuchoniewidomych oraz grupy wolontariackie (tłumaczy języka migowego, przewodników itp.).

Organizuje warsztaty, spotkania, turnieje szachowe, turnusy w Łucznicy, plenery rzeźbiarskie w Orońsku (arteterapia). Dofinansowuje zakup sprzętu dla głuchoniewidomych i pomaga w przeprowadzeniu badań okulistycznych i słuchu.

W 2006 otrzymało nagrodę Roosevelta. Współpracuje z PFRON, władzami rządowymi i samorządowymi, amerykańską Fundacją Hilton – Perkins, Fundacją im. dr. Mariana Kantona, Fundacją "Wspólna Droga" z Warszawy, Fundacją "WARTA", a także International Women's Group "IWG" z Warszawy.

Wydaje czasopisma "Dłonie i Słowo" oraz "Usłyszmy i Zobaczmy", jak również publikacje książkowe (np. poświęcone rzeźbie osób głuchoniewidomych).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]