Troy (Nowy Jork)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta w stanie Nowy Jork. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Troy
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Nowy Jork
Populacja 
• liczba ludności

49 170
Nr kierunkowy 518
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa lokalizacyjna stanu Nowy Jork
Troy
Troy
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Troy
Troy
Ziemia42°43′54″N 73°41′33″W/42,731667 -73,692500
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone

Troymiasto w stanie Nowy Jork, Stany Zjednoczone, stolica Hrabstwa Rensselaer. Miasto zamieszkuje 49 170 mieszkańców.

Troy położone jest w zachodniej części hrabstwa nad rzeką Hudson. Troy jest siedzibą Rensselaer Polytechnic Institute, Russell Sage College i Emma Willard School.

Historia miasta[edytuj | edytuj kod]

Panorama miasta z 1909

Obszar miasta był częścią darowizny Van Rensselaer'a w roku 1629. Dirck Van der Heyden był jednym z pierwszych osadników. W roku 1707 zakupił farmę o powierzchni 26 hektarów, która w roku 1787 stała się zalążkiem nowej osady.

Nazwa miasta Troy (pochodząca od legendarnego miasta Troja, słynnego z homerowskiej Illiady została zaadoptowana w roku 1789, a region „miasta Troy” w roku 1816.

Samuel Wilson, miejscowy rzeźnik i masarz podczas wojny w 1812, jest uznawany za wielu jako personifikacja USA jako Wujek Sam.

William L. Marcy, znany polityk swego czasu, zamieszkiwał w mieście Troy. Był on członkiem Sądu Najwyższego Stanu Nowy Jork, Wybrany z ramienia partii demokratycznej do Senatu, od roku 1831 do 1833, następnie gubernator stanu Nowy Jork, sprawując urząd od 1833 do 1839 roku. Marcy był Sekretarzem Wojny w gabinecie prezydenta Jamesa K. Polka, jak również Sekretarzem Stanu u prezydenta Franklina Pierce’a. Najwyższy szczyt w stanie Nowy Jork – Mount Marcy, i miejscowość Marcy w hrabstwie Oneida są nazwane jego nazwiskiem.

John Morrissey, „niepokonany mistrz bokserski” irlandzki mafioso, założyciel Saratoga Race Course i senator ze stanu Nowy Jork emigrował do miasta Troy z Irlandii w roku 1854 w wieku 3 lat. Zmarł w 1877 i został pochowany na cmentarzu św. Piotra.

Miasto Troy o mało nie zostało doszczętnie zniszczone przez trzy pożary. W 1892 roku, podczas rozruchów ulicznych zamordowany został Robert Ross. Jeden z domniemanych jego zabójców „Bat” Shea, został stracony w 1896 roku.

Lansingburgh dawna osada w hrabstwie Rensselaer została dołączona do miasta Troy in 1900 roku. Lansingburgh jest często nazywany „North Troy”, co oznacza północną część miasta Troy.

W przeciągu całego XIX wieku jak i początku XX wieku miasto Troy było nie tylko najprężniej rozwijającym się miastem w stanie Nowy Jork, ale jednym z bogatszych i piękniejszych miast w całym kraju, pozostawiając w cieniu nawet stolicę stanu Albany. Było to jedno z ośrodków amerykańskiego przemysłu stalowego, jak również przemysłu odzieżowego, przykładem ostatniego może być Cluett, Peabody & Company. Cluetta koszule męskie są noszone do dnia dzisiejszego w całym kraju, mimo że firma już dawno przestała istnieć.Ludzie przybywali na zakupy z całego stanu do Frear's Department Store, jednego z największych sklepów w stanie Nowy Jork.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Całkowita powierzchnia miasta wynosi 28,5 km². Troy leży przy górnym ujściu rzeki Hudson, gdzie terminal towarowy transportu rzecznego New York Barge Canal jest jednym z większych w rejonie.

Miasto jest położone w południowych granicach krainy Adirondack. Od wschodu otoczone jest wzgórzami Berkshire Hills zachodniego Massachusetts, od południa doliną rzeki Hudson, od strony zachodniej doliną rzeki Mohawk, a od północy górami Adirondack.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Troy jest znane jako „miasto wiktoriańskie” i jest miejscem wielu przykładów ery wiktoriańskiej. Miasto posiada znaczną kolekcję witraży Tiffanego w oryginalnym osadzeniu architektonicznym. Z ciągle nietkniętą architekturą zabudowy z drugiej połowy XIX wieku, filmowcy upodobali sobie miasto Troy jako lokację do kręcenia takich filmów jak: Ironweed, Age of Innocence, Scent of a Woman, The Bostonians, The Emperor's Club, i The Time Machine. Niestety, jak większość miast amerykańskich Troy padło ofiarą urbanizacji w latach 1970. Rozbudowa centrum biznesowego, która zniszczyła urok śródmieścia, jest jednym z wielu problemów z którymi borykają się mieszkańcy miasta. Rozwiązaniem tego problemu ma być rozbudowa tzw: „Antique District,” która znajduje się na River Street w śródmieściu miasta. Puby, kafejki, sklepy muzyczne i galerie sztuki zaczęły pojawiać się i nabrały rozmachu w ostatnich latach.

Znani ludzie urodzeni w mieście Troy to: aktorka Maureen Stapleton i pisarze Alice Fulton i Richard Selzer. Zamieszkiwali Herman Melville, Emma Willard, Russell Sage i Jane Fonda.

Administracja[edytuj | edytuj kod]

Władza wykonawcza miasta należy do burmistrza.

Władza ustawodawcza należy do Rady Miasta składającej się z 9 wybranych członków, 3 reprezentujących całość miasta i 6 reprezentujących poszczególne okręgi wyborcze, każdy z członków wybierany jest na dwuletnią kadencję.Rada Miasta zbiera się każdy pierwszy czwartek miesiąca o 19. w ratuszu miasta, w sali ratuszowej na drugim piętrze. Wszystkie zebrania są otwarte i zawierają na wstępie debatę z mieszkańcami miasta, gdzie dyskutowane są bieżące problemy mieszkańców.