Twierdza (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gry komputerowej. Zobacz też: Stronghold - album grupy Summoning.
Twierdza
Producent Firefly Studios
Wydawca Take-Two Interactive
Dystrybutor Play-It
Data wydania 18 października 2001
PL: 30 listopada 2001
Gatunek Symulacyjna
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 12+
USK: 12
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows
Nośniki CD (2)
Wymagania

Procesor Pentium II 300 lub szybszy, 64 MB RAM, karta graficzna 4 MB, kompatybilna z DirectX 7.0, CD-ROM 8x, 750 MB miejsca na HDD

Twierdza (ang. Stronghold) to gra stworzona przez firmę Firefly Studios, połączenie symulatora budowy średniowiecznych zamczysk i strategii ekonomicznej polegającej na zarządzaniu miastem.

Akcja gry toczy się w średniowiecznej Europie, a gracz zakłada nowe osady, rozbudowuje je, wznosi potężne twierdze oraz toczy batalie z udziałem różnorodnych wojsk. Nasze zamki możemy dowolnie projektować z szeregu gotowych elementów aby najlepiej pełniły funkcje, tworzymy infrastrukturę ekonomiczną i gospodarczą osady, wznosimy budynki, które zapewnią poddanym pracę, żywność i pieniądze.

 • specjalny system zarządzania zasobami - wieśniacy tworzeni są automatycznie i sami starają się znaleźć sobie zajęcie.
 • wiele typów murów i wież, sprzętu obronnego.
 • w kampanii, składającej się z 21 misji walczymy z czterema przeciwnikami, kampania ekonomiczna, zawierająca 5 misji, trybie wolnego budowania, który pozwala bezstresowo rozbudowywać swoje królestwo. W trybie gry wieloosobowej może uczestniczyć 8 graczy.

Na początku każdej z misji gracz musi zadbać o zapewnienie swoim poddanym pożywienia poprzez budowę sadów czy chat myśliwych. Całość zbiorów przechowywana jest w spichlerzu. Najważniejszym surowcem jest drewno, które do magazynu dostarczają drwale. Oprócz niego potrzebne są też kamienie, żelazo czy smoła, a przede wszystkim złoto.

Pierwsza gra z tej serii spotkała się ze sporym zainteresowaniem, gdyż nie koncentruje się jedynie na aspektach wojskowych. Gracz wcielał się w rolę Lorda, który zależnie od wyboru trybu gry rozbudowuje zamek, broni go czy też atakuje.

Rodzaje misji[edytuj | edytuj kod]

W Twierdzy występuje podział na część:

Militarną[edytuj | edytuj kod]

 1. Kampania - do rozegrania mamy 21 misji, walczymy z 4 przeciwnikami (scenariusze połączone w jedną całość).
 2. Przeprowadź oblężenie - mamy do wyboru obronę zamku, bądź jego obleganie (zamki to autentyczne budowle).
 3. Przeprowadź inwazję - możemy modernizować posiadany zamek.
 4. Tryb gry wieloosobowej

Ekonomiczna[edytuj | edytuj kod]

 1. Kampania ekonomiczna - najważniejszy jest rozwój państwa. Zadania związane są z czystą ekonomią (gromadzenie towaru, przyrost populacji). Mamy 5 takich misji.
 2. Misje ekonomiczne - rozbudowujemy naszą gospodarkę i osiągamy kolejne pułapy rozwoju.
 3. Swobodne budowanie - nie ma przeciwników, zadań do wykonania, budujemy i rozwijamy państwo.
 4. Możemy wybrać drużynę. Jest ich kilka: zielona, żółta, niebieska, czerwona, pomarańczowa i inne.

Wydanie gry[edytuj | edytuj kod]

Do gry Twierdza został wydany darmowy dodatek Excalibur Pack, również stworzony przez firmę Firefly Studios i wydany przez Take-Two Interactive. W grze można sprawdzić się w roli obrońców takich twierdz jak (pochodzących z czasów króla Artura): Zamek Camelot, Forteca Mordreda oraz Tintagel. Dodatek ten zawiera również 5 autentycznych fortyfikacji: Zamek w Edynburgu, Tower of London, Harlech, Haut-Kœnigsbourg oraz Stolzenfels. Zajmuje około 5 MB.

Natomiast 19 maja 2006 roku Take-Two Interactive wydało wersję specjalną Twierdzy pt. Twierdza Deluxe (ang. Stronghold Deluxe), zawierającą oprócz podstawowej wersji również dodatek Excalibur Pack. 1 listopada 2012 roku zadebiutował Stronghold HD, który umożliwia grę w rozdzielczości nawet do 2560x1600[1].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Borys Zajączkowski z serwisu Gry-Online chwalił m.in. oprawę dźwiękową i gospodarkę, a krytykował liczbę jednostek militarnych, która jego zdaniem mogłaby być nieco większa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ender: Stronghold HD i Stronghold: Crusader HD – zapowiedziano nowe wersje klasycznych strategii (pol.). Gry OnLine, 20 października 2012. [dostęp 2014-08-23].
 2. Borys ,,Shuck" Zajączkowski: Twierdza - recenzja gry (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]