Tybald III (hrabia Blois)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tybald III
hrabia Blois, Tours, Chartres, Chateaudun, Sancerre, Chateau-Thierry, Provins, St. Florentin, Troyes i Meaux
Hrabia Blois
Okres panowania od 1037
do 1089
Poprzednik Odon II
Następca Stefan Henryk
Hrabia Troyes i Meaux
Okres panowania od 1066
do 1089
Poprzednik Odon II z Szampanii
Następca Odon III
Dane biograficzne
Urodziny 1012
Śmierć 29 września 1089
Ojciec Odon II
Matka Ermengarda
Żona Gersenda
Alicja de Crepy
Dzieci Stefan Henryk
Filip
Odon III
Hugo z Szampanii

Tybald III (ur. 1012, zm. 29 września 1089), hrabia Blois, Troyes i Meaux, najstarszy syn hrabiego Odona II i Ermengardy, córki Roberta I, hrabiego Owernii.

Po śmierci ojca w 1037 r. odziedziczył tytuły hrabiego Blois, Tours, Chartres, Chateaudun, Sancerre, Château-Thierry, Provins i Saint-Florentin. Pozostałe hrabstwa (Troyes, Meaux i Vitry), przypadły młodszemu bratu Tybalda, Stefanowi II. Tybald odebrał je w 1066 r. swojemu bratankowi, Odonowi II.

Od początku swoich rządów w Blois Tybald spiskował przeciwko królowi Francji Henrykowi I. W 1044 r. został jednak pokonany przez króla i wzięty do niewoli. Wolność odzyskał za cenę zrzeczenia się hrabstwa Tours. W późniejszych latach Tybald zbliżył się do dworu królewskiego i zyskał wielkie wpływy we Francji. Wykorzystał je w 1066 r. do przejęcia posiadłości swojego zmarłego bratanka. W 1074 r. przekazał rządy na Blois, Châteaudun i Chartres swojemu synowi, Henrykowi. Zmarł w 1089 r.

Pierwszą żoną Tybalda była Gersenda, córka Herberta I, hrabiego Maine. Miał z nią jednego syna:

Drugą żoną Tybalda został Alicja de Crepy, córka Raoula IV de Vexin, hrabiego Valois, i Adeli, córki Nochera III, hrabiego de Bar-sur-Aube. Tybald i Alicja mieli razem trzech synów: