Ujgun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ujgun
Uygʻun
Imię i nazwisko Rahmatullo Atakuzijew
(Rahmatulla Otaqoʻziyev)
Data i miejsce urodzenia 14 maja 1905
Merke, Kraj Turkiestański
Data i miejsce śmierci 22 kwietnia 1990
Taszkent
Narodowość uzbecka
Język uzbecki
Alma Mater Akademia Pedagogiczna w Samarkandzie
Dziedzina sztuki literatura piękna
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej
Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order „Znak Honoru” Order „Znak Honoru” Order Przyjaźni Narodów
Strona internetowa

Ujgun, właśc. Rahmatullo Atakuzijew (Уйгун, uzb. Uygʻun (Rahmatulla Otaqoʻziyev), ur. 14 maja 1905 we wsi Merke w Kraju Turkiestańskim obecnie w obwodzie żambylskim w Kazachstanie, zm. 22 kwietnia 1990) – uzbecki pisarz, poeta i dramaturg.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1923 mieszkał w Taszkencie, gdzie uczył się w technikum pedagogicznym (ukończył je w 1925). Od 1925 był nauczycielem uzbeckiego języka i literatury w technikum rolniczym, w 1927 zadebiutował w prasie jako poeta, w 1929 wydał swój pierwszy zbiór wierszy. Od 1927 do 1930 studiował w Akademii Pedagogicznej w Samarkandzie, w której następnie został wykładowcą, później pracował w wydawnictwie i był pracownikiem naukowym Uzbeckiego Instytutu Twórczości Kulturalnej oraz adiunkt Uzbeckiej Filii Akademii Nauk ZSRR. Pisał prace naukowe na temat zagadnień historii i teorii uzbeckiej literatury. W zbiorach wierszy wydawanych od 1929 do 1936 pisał m.in. o budownictwie nowego życia, ustanawianiu nowego człowieka radzieckiego i problemach współczesnego życia, później (podczas wojny z Niemcami) wiersze o tematyce patriotycznej. Po wojnie pisał też sztuki teatralne, m.in. Ana, Dostlar, Nawbahor i Abu Rajhan Beruni. Tłumaczył na uzbecki utwory Puszkina, Tołstoja, Czechowa, Szekspira, Szewczenki i Marszaka. Od 1944 należał do WKP(b). Był członkiem Komisji Rewizyjnej KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu i deputowanym do Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]