Ulica Krakowska we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Krakowska
Przedmieście Oławskie, Księże
Ilustracja
Widok z wiaduktu (al. Armii Krajowej) w kierunku północno-zachodnim podczas remontu ulicy w roku 2008
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Długość

2,37 km

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ulica Krakowska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Krakowska”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Krakowska”
Ziemia51°05′19,0″N 17°04′00,0″E/51,088611 17,066667
Widok w kierunku południowo-wschodnim z okolicy skrzyżowania z ul. Karola Skibińskiego

Ulica Krakowska – jedna z wylotowych arterii Wrocławia (osiedla Przedmieście Oławskie, Księże), długości 2,37 km, prowadząca wzdłuż Oławy i Górnej Oławy na południowy wschód, przedłużenie ul. gen. Romualda Traugutta.

Zaczyna się przy Moście Rakowieckim (przy skrzyżowaniu z ul. Na Niskich Łąkach), w miejscu, gdzie ul. gen. Romualda Traugutta zbiega się z ul. Tadeusza Kościuszki, a kończy przy skrzyżowaniu z ul. Karwińską, przechodząc w sposób płynny w ul. Opolską.

W przeszłości był to fragment szosy Oławskiej (niem. Ohlauer Chaussee), od Czerwonego Mostu[1] do Czerwonej Karczmy[2].

Trakt ten przebiegał przez tereny będące częścią majątku biskupiego; od połowy XIX wieku zagospodarowywane (w latach 18561858 urządzono tu m.in. cmentarze ewangelickie), w drugiej połowie XIX wieku pojawiła się także zabudowa przemysłowa (m.in. ze względu na bliskość linii Kolei Górnośląskiej), w tym browar Haasego oraz komunalna (komenda straży pożarnej, zajezdnia tramwajowa) i użyteczności publicznej. Od roku 1904 (włączenie Rakowca w granice miasta) ma status ulicy (niem. Ofenerstraße), w 1928 wydłużona o odcinek do ul. Rybnickiej.

Wybudowane przy ul. Krakowskiej obiekty zachowały się po II wojnie światowej tylko częściowo, niektóre z nich zmieniły przeznaczenie (np. szkoła ludowa z roku 1908 zaprojektowana przez Richarda Plüddemanna – ul. Krakowska 64 – stanowi dziś siedzibę zakładów Dolam). Współczesny charakter zabudowy ulicy podobny jest do przedwojennego: dominują obiekty handlowo-produkcyjne. Na całej długości ulicy biegnie nią dwutorowa linia tramwajowa.

Na odcinku od węzła z obwodnicą śródmiejską (al. Armii Krajowej) do skrzyżowania z ulicą Karwińską jest częścią drogi krajowej nr 94[3]. Przed reformą sieci drogowej w 2000 roku na całej długości stanowiła fragment drogi krajowej nr 456[4], a w czasach Polski Ludowej jej śladem biegła droga państwowa nr 34[5][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przy ul. gen. Romualda Traugutta.
  2. Niem. Rothkretscham, przy rozwidleniu szlaków do Oławy i Wiązowa, przy skrzyżowaniu z dzisiejszą ul. Karola Skibińskiego; zabudowania tej karczmy stały się zalążkiem kolonii mieszkaniowej Księże Małe.
  3. Wrocław 1:21 000, Warszawa: Daunpol sp. z o.o., 2005.
  4. Wrocław 1:20 000, Wrocław: Eko-Graf, 1994.
  5. Atlas samochodowy Polski 1:500 000. Wyd. IV. Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1965.
  6. Samochodowy atlas Polski 1:500 000. Wyd. V. Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1979. ISBN 83-7000-017-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]