Ulica Lwowska we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Lwowska
Powstańców Śląskich
Ilustracja
Ul. Lwowska, pos. nr 32
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Długość

0,46 km

Przebieg
ul. Pereca
ul. Jemiołowa
ul. Zaporoska
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Lwowska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Lwowska”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Lwowska”
Ziemia51°05′59,3″N 17°00′32,4″E/51,099806 17,009000

Ulica Lwowska we Wrocławiu (niem. Victoriastrasse albo Viktoriastrasse) – jedna z ulic Wrocławia, przecinająca w przybliżeniu równoleżnikowo osiedle Gajowice.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1870. wytyczono pierwszy odcinek rozciągający się między ul. Powstańców Śląskich i ul. Zielińskiego. Jeszcze przed 1900 r. powstały kolejne fragmenty ulicy, jednak dopiero ok. 1905 r. zbudowano odcinek środkowy między ul. Zaporoską i ul. Zielińskiego[1]. Od ok. 1905 r.[2] aż do końca przynależności Wrocławia do Niemiec ulica ta miała za patronkę Wiktorię, żonę cesarza Fryderyka III[1], stanowiąc reprezentacyjną arterię, z wysokimi, eleganckimi kamienicami[3]. W tym okresie na ulicy znajdowało się torowisko wykorzystywane przez regularne linie tramwajowe[4]. W czasie oblężenia Wrocławia zabudowa ulicy została w przeważającej większości zniszczona i nie nadawała się do odbudowy[1], gdyż dzielnica była miejscem pierwszego natarcia Armii Czerwonej na Wrocław, a tym samym była bombardowana przez radzieckie wojsko oraz padła ofiarą wyburzeń niemieckich obrońców[5].

Po II wojnie światowej i przyłączeniu Wrocławia do Polski ulicy nadano nazwę ul. Lwowskiej[1]. Po oczyszczeniu z ruin powstał ponad 100-hektarowy niezabudowany plac, który zaczęto zabudowywać dopiero w latach 1960. i 1970.[5], w ramach Osiedla Gajowice, jednak nie zdecydowano się nie tylko na odbudowę przedwojennych kamienic, ale planując budowę osiedla budynków wielorodzinnych nie projektowano ich wzdłuż dawnej ulicy[1], a ustawiano je względem siebie pod różnymi kątami[2], choć jednak zazwyczaj zachowywano bieg większości dawnych ulic ze względu na prowadzone pod nimi instalacje[6].

W 1968 r. decyzją Miejskiej Rady Narodowej odcinek dawnej ul. Lwowskiej między ul. Zielińskiego i ul. Gwiaździstą formalnie zlikwidowano[1] (powstało tam przedszkole[7]), w efekcie czego ulica ponownie funkcjonowała jako dwa odrębne odcinki. W 1974 r. odcinek ul. Lwowskiej od ul. Powstańców Śląskich do ul. Komandorskiej nazwano ul. Radosną, ale kilka lat później ten fragment ulicy zlikwidowano i zabudowano blokami, a nazwę ul. Radosnej nadano odcinkowi ul. Pabianickiej położonemu na zachód od ul. Komandorskiej[1].

W następnych latach odcinki między ul. Zaporoską i ul. Zielińskiego oraz między ul. Gwiaździstą i ul. Powstańców Śląskich również pozbawiono nazwy – stało się to przed 1981 rokiem[1]. Po latach zabudowy os. Południe w rejonie dawnej ul. Lwowskiej między ul. Gwiaździstą i ul. Powstańców Śląskich powstał niezagospodarowany teren o powierzchni około 4,5 ha, który był wykorzystywany do organizacji imprez masowych[2]. Ten ostatni odcinek został także zlikwidowany fizycznie w 1997 r., prawdopodobnie z okazji przygotowywań do mszy odprawianej przy hotelu Wrocław przez ówczesnego papieża Jana Pawła II[2].

Teren między ul. Gwiaździstą i ul. Powstańców Śląskich przeznaczony został w XXI w. do sprzedaży, a jego nabywca planował zrealizować na nim w latach 2008–2011 kompleks Centrum Południowe, jednak inwestycja nie doszła do skutku[2]. W 2018 r. nowy właściciel terenu, firma Skanska, zapowiedział odbudowę na swojej działce fragmentu ul. Lwowskiej w formie deptaka[8] z fragmentem torowiska i fontanną – do lipca 2020 r. Był to efekt konsultacji społecznych zainicjowanych przez dewelopera wśród mieszkańców dzielnicy[3].

Po tych przemianach ul. Lwowska istnieje tylko na odcinku od ul. Pereca do ul. Zaporoskiej i ma ok. 1/3 dawnej długości[1], tj. ok. 460 m[potrzebny przypis]. Jedyną pozostałością dawnej części ulicy stał się fragment szyn tramwajowych w poprzek jezdni ul. Powstańców Śląskich[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i ul. Lwowska na starych i współczesnych fotografiach
  2. a b c d e Wojciech Prastowski, Odkrywamy Wrocław: Ulica Lwowska – nieistniejąca przecznica [online], www.tuwroclaw.com, 22 stycznia 2012 [dostęp 2018-07-27] (pol.).
  3. a b c Magda Nogaj, Upamiętnią przedwojenną ulicę przy Centrum Południe. Victoriastrasse była kiedyś wizytówką Wrocławia [online], wroclaw.wyborcza.pl, 19 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-22] (pol.).
  4. Weronika Skupin, Tak jeździły tramwaje we Wrocławiu w 1939 roku (MAPA INTERAKTYWNA, ZDJĘCIA), „Gazetawroclawska.pl” [dostęp 2018-07-27] (pol.).
  5. a b Arleta, Osiedle Powstańców Śląskich – Spacerem Po Wrocławiu [online], spacerempowroclawiu.pl [dostęp 2018-08-17].
  6. Agata GABIŚ: Powojenne wizje wielkomiejskiego Wrocławia | Wszystko co najważniejsze, „Wszystko co Najważniejsze”, 9 kwietnia 2016 [dostęp 2018-08-17] (pol.).
  7. Południe – zdjęcia [online], dolny-slask.org.pl [dostęp 2018-07-29].
  8. Marta Gołębiowska, Prywatny inwestor odtworzy przedwojenną ulicę we Wrocławiu [online], www.tuwroclaw.com, 25 lipca 2018 [dostęp 2018-07-27] (pol.).