Ulica Trzech Koron w Krościenku nad Dunajcem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Trzech Koron
Ilustracja
Kaplica Św. Rocha przy ulicy Trzech Koron
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krościenko nad Dunajcem

Długość

280 m

Przebieg
0 ul. Jagiellońska
160 ul. Władysława Grotowskiego
280 przechodzi w drogę Pod Ociemne
Położenie na mapie gminy Krościenko nad Dunajcem
Mapa konturowa gminy Krościenko nad Dunajcem, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Trzech Koron”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ulica Trzech Koron”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Trzech Koron”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Trzech Koron”
Ziemia49°26′21,5″N 20°25′18,7″E/49,439319 20,421861
Dwór Dziewolskich będący obecnie siedzibą Nadleśnictwa Krościenko przy ul. Trzech Koron 4
Pensjonat Sitowskich
Dom Stanisława Czepiela przy ul. Trzech Koron 22, za którym mieści się budynek galerii Sztuki Pienińskiej
Panorama Krościenka i doliny Dunajca z Toporzyska

Ulica Trzech Koron w Krościenku nad Dunajcem – jedna z ulic Krościenku nad Dunajcem prowadząca od ulicy Jagiellońskiej w kierunku wzgórza Pod Ociemne i dalej (jednym ze szlaków) na Trzy Korony.

Przebieg i ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Ulica odchodzi od ulicy Jagiellońskiej ok. 410 m na zachód od krościeńskiego rynku. Ulica Jagiellońska jest zachodnią wylotówką z Krościenka w kierunku Nowego Targu i stanowi fragment drogi wojewódzkiej nr 969 (). Początek ulicy Trzech Koron znajduje się na wysokości 429 m n.p.m.

Ulica pnie się stromo pod górę, 80 m od początku ulicy po jej prawej stronie stoi Kaplica Świętego Rocha. Dalej, pod numerem 4, również po prawej – dwór rodziny Dziewolskich, właścicieli dominium Krościenko w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Dziś we dworze ma swoją siedzibę Nadleśnictwo Krościenko. Tuż powyżej dworu dom o ciekawej architekturze – pensjonat Sitowskich, zwany również nowym dworem, należący do tej samej rodziny, co niegdysiejszy właściciele obecnej siedziby nadleśnictwa. Najbardziej znanym przedstawicielem rodu Sitowskich był Ludwik Sitowski, entomolog, pionier ochrony przyrody w Pieninach. W 1944 roku w domu tym pracował Rudolf Weigl: w jego zachodnim skrzydle zorganizował laboratorium, w którym wytwarzał szczepionkę na tyfus[1].

Wreszcie, prawie na końcu ulicy, pod numerem 22a a mieści się Galeria Sztuki Pienińskiej Stanisława Czepiela. Dalej ulica przechodzi w polną drogę prowadzącą w kierunku najpiękniejszych szczytów Pienin. Droga ta nazywa się „Pod Ociemne” od nazwy niewybitnego wzgórza/zbocza, przez które przechodzi (z kolei nazwa tego wzgórza pochodzi od pobliskiej stromej dolinki Ociemne).

Na wysokości 517 m n.p.m. po lewej stronie drogi wzniesiono wielki metalowy krzyż, jeden z 4 dominujących nad Krościenkiem krzyży, oświetlonych w każdy Wielki Piątek.

Dalej droga prowadzi wzdłuż polany (po lewej stronie) o nazwie „Toporzysko”. Na polanie tej w latach 80. i 90. XX wieku działał narciarski wyciąg orczykowy o przewyższeniu 121 m (482–603 m n.p.m.). W obecnie obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego[2] cała ta polana przeznaczona jest na tereny rolne i urządzenia sportowe w związku z odżywającymi co jakiś czas wizjami budowy wyciągu krzesełkowego na tych terenach. Po prawej stronie droga mija wzgórze Łupiska (659 m n.p.m.), znajdujące się już na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.

Z drogi tej i polany Toporzysko rozciąga się spektakularny widok na Krościenko, dolinę Dunajca, Pasmo Lubania i Pasmo Radziejowej.

Szlaki[edytuj | edytuj kod]

W ulicę Trzech Koron skręca żółty szlak szlak turystyczny żółty prowadzący z Rynku na Przełęcz Szopka i dalej do Sromowiec(2,5 h od początku ulicy). Od żółtego szlaku odchodzi szlak niebieski, którym można dotrzeć na Trzy Korony w ciągu 2 i ¼ godziny od początku ulicy.

Początek ulicy to również początek zielonego szlaku szlak turystyczny zielony prowadzącego na Czertezik (1 i ¼ h).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Koper 2008 ↓, s. 72–73.
  2. Uchwała Rady Gminy Kroscienko nad Dunajcem z dnia 29 marca 2011 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Krościenko – Toporzysko, Dziennik Urzędowy Woj. Małopolskiego, Kraków, 2011, Nr 240, poz. 1926, str. 13453.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krzysztof Koper: Mały przewodnik historyczny po krościenku nad Dunajcem. 660 lat lokacji miasta (1348–2008). Nowy Targ: Wydawnictwo „MK” s.c., 2008. ISBN 978-83-60306-31-4.
  • Krzysztof Koper: Z dziejów Krościenka nad Dunajcem. Nowy Targ: Zakład Poligraficzny „MK” s.c., 2006. ISBN 83-60306-10-9.