Ulica Trzech Koron w Krościenku nad Dunajcem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ulica Trzech Koron
Ilustracja
Kaplica Św. Rocha przy ulicy Trzech Koron
Państwo  Polska
Miejscowość Krościenko nad Dunajcem
Długość 280 m
Przebieg
Ikona ulica początek T.svg 0 ul. Jagiellońska
Ikona ulica z prawej.svg 160 ul. Władysława Grotowskiego
Ikona ulica ślepy koniec.svg 280 przechodzi w drogę Pod Ociemne
Położenie na mapie gminy Krościenko nad Dunajcem
Mapa lokalizacyjna gminy Krościenko nad Dunajcem
ulica Trzech Koron
ulica Trzech Koron
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Trzech Koron
ulica Trzech Koron
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
ulica Trzech Koron
ulica Trzech Koron
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu nowotarskiego
ulica Trzech Koron
ulica Trzech Koron
Ziemia49°26′21,5″N 20°25′18,7″E/49,439319 20,421861
Dwór Dziewolskich będący obecnie siedzibą Nadleśnictwa Krościenko przy ul. Trzech Koron 4
Pensjonat Sitowskich
Dom Stanisława Czepiela przy ul. Trzech Koron 22, za którym mieści się budynek galerii Sztuki Pienińskiej
Panorama Krościenka i doliny Dunajca z Toporzyska

Ulica Trzech Koron w Krościenku nad Dunajcem – jedna z ulic Krościenku nad Dunajcem prowadząca od ulicy Jagiellońskiej w kierunku wzgórza Pod Ociemne i dalej (jednym ze szlaków) na Trzy Korony.

Przebieg i ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Ulica odchodzi od ulicy Jagiellońskiej ok. 410 m na zachód od krościeńskiego rynku. Ulica Jagiellońska jest zachodnią wylotówką z Krościenka w kierunku Nowego Targu i stanowi fragment drogi wojewódzkiej nr 969 (Tabliczka DW969.svg). Początek ulicy Trzech Koron znajduje się na wysokości 429 m n.p.m.

Ulica pnie się stromo pod górę, 80 m od początku ulicy po jej prawej stronie stoi Kaplica Świętego Rocha. Dalej, pod numerem 4, również po prawej – dwór rodziny Dziewolskich, właścicieli dominium Krościenko w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Dziś we dworze ma swoją siedzibę Nadleśnictwo Krościenko. Tuż powyżej dworu dom o ciekawej architekturze – pensjonat Sitowskich, zwany również nowym dworem, należący do tej samej rodziny, co niegdysiejszy właściciele obecnej siedziby nadleśnictwa. Najbardziej znanym przedstawicielem rodu Sitowskich był Ludwik Sitowski, entomolog, pionier ochrony przyrody w Pieninach. W 1944 roku w domu tym pracował Rudolf Weigl: w jego zachodnim skrzydle zorganizował laboratorium, w którym wytwarzał szczepionkę na tyfus[1].

Wreszcie, prawie na końcu ulicy, pod numerem 22a a mieści się Galeria Sztuki Pienińskiej Stanisława Czepiela. Dalej ulica przechodzi w polną drogę prowadzącą w kierunku najpiękniejszych szczytów Pienin. Droga ta nazywa się „Pod Ociemne” od nazwy niewybitnego wzgórza/zbocza, przez które przechodzi (z kolei nazwa tego wzgórza pochodzi od pobliskiej stromej dolinki Ociemne).

Na wysokości 517 m n.p.m. po lewej stronie drogi wzniesiono wielki metalowy krzyż, jeden z 4 dominujących nad Krościenkiem krzyży, oświetlonych w każdy Wielki Piątek.

Dalej droga prowadzi wzdłuż polany (po lewej stronie) o nazwie „Toporzysko”. Na polanie tej w latach 80. i 90. XX wieku działał narciarski wyciąg orczykowy o przewyższeniu 121 m (482–603 m n.p.m.). W obecnie obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego[2] cała ta polana przeznaczona jest na tereny rolne i urządzenia sportowe w związku z odżywającymi co jakiś czas wizjami budowy wyciągu krzesełkowego na tych terenach. Po prawej stronie droga mija wzgórze Łupiska (659 m n.p.m.), znajdujące się już na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.

Z drogi tej i polany Toporzysko rozciąga się spektakularny widok na Krościenko, dolinę Dunajca, Pasmo Lubania i Pasmo Radziejowej.

Szlaki[edytuj | edytuj kod]

W ulicę Trzech Koron skręca żółty szlak szlak turystyczny żółty prowadzący z Rynku na Przełęcz Szopka i dalej do Sromowiec(2,5 h od początku ulicy). Od żółtego szlaku odchodzi szlak niebieski, którym można dotrzeć na Trzy Korony w ciągu 2 i ¼ godziny od początku ulicy.

Początek ulicy to również początek zielonego szlaku szlak turystyczny zielony prowadzącego na Czertezik (1 i ¼ h).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Koper 2008 ↓, s. 72–73.
  2. Uchwała Rady Gminy Kroscienko nad Dunajcem z dnia 29 marca 2011 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Krościenko – Toporzysko, Dziennik Urzędowy Woj. Małopolskiego, Kraków, 2011, Nr 240, poz. 1926, str. 13453.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krzysztof Koper: Mały przewodnik historyczny po krościenku nad Dunajcem. 660 lat lokacji miasta (1348–2008). Nowy Targ: Wydawnictwo „MK” s.c., 2008. ISBN 978-83-60306-31-4.
  • Krzysztof Koper: Z dziejów Krościenka nad Dunajcem. Nowy Targ: Zakład Poligraficzny „MK” s.c., 2006. ISBN 83-60306-10-9.