Wyciąg krzesełkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wyciąg krzesełkowy w Bad Hofgastein (Austria)
Górna stacja wyciągu Sonne na Kronplatz we Włoszech

Kolej krzesełkowa – rodzaj kolei linowej. Transportuje ona turystów na krzesełkach (kanapach). W odróżnieniu od wyciągów orczykowych i talerzykowych pozwala na wwożenie nie tylko narciarzy, ale także pieszych i rowerzystów, co umożliwia użytkowanie tego typu wyciągów nie tylko zimą, ale praktycznie przez cały rok. Dodatkowo jej konstrukcja umożliwia także transport turystów w dół stoku.

Typy wyciągów[edytuj]

Wyciągi krzesełkowe można podzielić na dwa typy:

  • wyprzęgane (prędkość jazdy ok. 5 m/s, zwalniają na stacjach-terminalach),
  • niewyprzęgane (prędkość do 2,8 m/s), nowsze wersje, o większej prędkości, wyposażone są na dolnych stacjach w ruchome platformy rozpędowe, na które narciarz wjeżdża przed podjechaniem krzesła, co powoduje mniejszą względną prędkość krzesła w stosunku do już poruszającego się narciarza.

Kanapy mogą mieścić 1, 2, 3, 4 osoby, a nawet 6 lub 8 (najszersze kanapy są wyprzęgane). Przepustowość wyciągów wynosi od 800 osób na godzinę do ponad 5 000 osób na godzinę.

Kanapy wyciągu mogą być wyposażone w wiele udogodnień lub zabezpieczeń, np. charakterystyczne przezroczyste osłony chroniące przed wiatrem i opadami (wykonane przeważnie z pleksiglasu), podgrzewane siedzenia, konstrukcje typu „kid stop” zabezpieczające dzieci przed wyślizgnięciem się pod poręczą, garażowanie kanap poza godzinami pracy i inne.

Wyciągi krzesełkowe w Polsce[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wyciągi krzesełkowe w Polsce.

W Polsce funkcjonuje wiele wyciągów krzesełkowych – przede wszystkim w ośrodkach narciarskich.

W górach przez cały rok działają następujące wyciągi, w okresie letnim służące turystom: