Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Johanna Gutenberga w Moguncji
Johannes Gutenberg-Universität Mainz
Widok na forum uniwersyteckie
Widok na forum uniwersyteckie
Państwo  Niemcy
Adres Moguncja
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Uniwersytet Johanna Gutenberga w Moguncji
Uniwersytet Johanna Gutenberga w Moguncji
50°N 8°E/49,993056 8,241667
Strona internetowa
Znaczek jubileuszowy

Johannes Gutenberg-Universität Mainz (pol. Uniwersytet Johanna Gutenberga w Moguncji[1]) – niemiecki uniwersytet z siedzibą w Moguncji, jeden z najstarszych i największych w Niemczech. Założony został w roku 1477 przez arcybiskupa mogunckiego Teodoryka z Isenburga. Oferował naukę teologii, medycyny, prawa kościelnego, prawa rzymskiego oraz gramatyki, retoryki, dialektyki, arytmetyki, geometrii, astronomii i muzyki. Studiowało na nim wówczas około 200 studentów.

Uniwersytet został zamknięty wskutek burzliwych wydarzeń związanych z rewolucją francuską. W 1792 francuska armia okupowała Moguncję; w 1793 jakobini z Moguncji proklamowali tu republikę, która przetrwała 4 miesiące i została zlikwidowana przez władze pruskie. Francuzi ponownie okupowali Moguncję od 1797 do 1814. Zamknięto wówczas w 1798 uniwersytet (jedynie wydział lekarski przetrwał do roku 1823).

Uniwersytet w Moguncji otwarty został powtórnie w roku 1946, z 2088 studentami, w nowej siedzibie na terenie dawnych koszar wojskowych, położonych na wzgórzu poza centrum miasta, przekształconych przez władze francuskiej strefy okupacyjnej w kampus uniwersytecki.

Obecnie kształci się tu około 32 000 studentów. Uniwersytet posiada wysoce zaawansowaną aparaturę badawczą, zwłaszcza w instytutach fizyki nuklearnej i chemii nuklearnej.

Uniwersytet w Moguncji utrzymuje bardzo dobre kontakty z nauką polską, regularnie zapraszając profesorów z Polski na wykłady gościnne. W ramach Instytutu Slawistyki oferowane są studentom również studia polonistyczne, jak również krótsze kursy z języka i kultury polskiej.

Od roku 2007 Uniwersytet Johanna Gutenberga w Moguncji odznacza się kolejną specjalnością pośród uniwersytetów niemieckich: jest pierwszym uniwersytetem, który produkuje internetowy program telewizyjny. Program ten przeznaczony jest dla świeżo upieczonych studentów i nazywa się ersti.tv (w tłumaczeniu pierwszacy.tv). Projekt powstał i jest nadawany ze studenckiej inicjatywy.

Rektorzy i prezydenci[edytuj | edytuj kod]

Rektorzy (1946–1974)[edytuj | edytuj kod]

Prezydenci (od 1974)[edytuj | edytuj kod]

Popiersie Gutenberga na uniwersyteckim campusie

Znani związani z uniwersytetem[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niemcy. Ważniejsze szkoły wyższe (1993). Encyklopedia PWN. [dostęp 2018-01-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]