Przejdź do zawartości

Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji
Johannes Gutenberg-Universität Mainz
Ilustracja
Logo uczelni
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Nadrenia-Palatynat

Adres

Moguncja

Położenie na mapie Nadrenii-Palatynatu
Mapa konturowa Nadrenii-Palatynatu, po prawej znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji”
49°59′35″N 8°14′30″E/49,993056 8,241667
Strona internetowa

Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji, Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji, Uniwersytet Johanna Gutenberga w Moguncji[1] (niem. Johannes Gutenberg-Universität Mainz), skrótowo Uniwersytet w Moguncji, Uniwersytet Moguncki – niemiecki uniwersytet z siedzibą w Moguncji, jeden z najstarszych i największych w Niemczech. Założony został w roku 1477 przez arcybiskupa mogunckiego Teodoryka z Isenburga. Oferował naukę teologii, medycyny, prawa kościelnego, prawa rzymskiego oraz gramatyki, retoryki, dialektyki, arytmetyki, geometrii, astronomii i muzyki. Studiowało na nim wówczas około 200 studentów.

Uniwersytet zamknięto wskutek burzliwych wydarzeń związanych z rewolucją francuską. W 1792 francuska armia okupowała Moguncję; w 1793 miejscowi jakobini proklamowali tu republikę, która przetrwała cztery miesiące i została zlikwidowana przez władze pruskie. Francuzi ponownie okupowali Moguncję od 1797 do 1814. Zamknięto wówczas (w 1798) uniwersytet; jedynie wydział lekarski przetrwał do 1823.

Uniwersytet w Moguncji otwarty został powtórnie w roku 1946, z 2088 studentami, w nowej siedzibie na terenie dawnych koszar wojskowych, położonych na wzgórzu poza centrum miasta, przekształconych przez władze francuskiej strefy okupacyjnej w kampus uniwersytecki.

Obecnie kształci się tu około 32 tys. studentów. Uczelnia posiada wysoko zaawansowaną aparaturę badawczą, zwłaszcza w instytutach fizyki jądrowej i chemii jądrowej.

Uniwersytet w Moguncji utrzymuje bardzo dobre kontakty z nauką polską, regularnie zapraszając profesorów z Polski na wykłady gościnne. W ramach Instytutu Slawistyki oferowane są studentom również studia polonistyczne, jak również krótsze kursy z języka i kultury polskiej.

Od 2007 moguncka uczelnia wyróżnia się kolejną specjalnością: jest pierwszym niemieckim uniwersytetem, który produkuje internetowy program telewizyjny. Program ten przeznaczony jest dla nowo immatrykulowanych studentów i nazywa się ersti.tv (w tłumaczeniu pierwszacy.tv). Projekt powstał i jest nadawany ze studenckiej inicjatywy.

Rektorzy i prezydenci[edytuj | edytuj kod]

Rektorzy (1946–1974)[edytuj | edytuj kod]

Prezydenci (od 1974)[edytuj | edytuj kod]

Widok na forum uniwersyteckie
Popiersie Gutenberga na kampusie uniwersyteckim

Znane osoby związane z moguncką uczelnią[edytuj | edytuj kod]

Doktorzy honorowi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niemcy. Ważniejsze szkoły wyższe (1993), [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2018-01-05].
  2. Chronik. (niem.) ub.uni-mainz.de.
  3. Bibliographie zur Mainzer Universitätsgeschichte | UB Mainz [online], ub.uni-mainz.de [dostęp 2024-04-26] (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]