Uniwersytet Mediolański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uniwersytet Mediolański
Università degli Studi di Milano
Universitas Studiorum Mediolanensis
University of Milan
Ilustracja
Fasada "la Cà Granda"
Data założenia

1924

Państwo

 Włochy

Adres

Mediolan

Liczba studentów

65000

Rektor

Gianluca Vago

Członkostwo

LERU, EUA

Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Mediolański”
Ziemia45°27′39,00″N 9°11′40,53″E/45,460833 9,194592
Strona internetowa

Uniwersytet Mediolański (. Università degli Studi di Milano) – włoska publiczna uczelnia wyższa z siedzibą w Mediolanie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Został utworzony w 1924 przez połączenie dwóch instytucji: funkcjonującej od 1861 Akademii Naukowo-Literackiej Accademia Scientifico-Letteraria oraz utworzonych w 1906 Instytutów Specjalizacji Klinicznych (Istituti Clinici di Perfezionamento). Początkowo uczelnia składała się z czterech wydziałów: Prawa, Humanistycznego, Medycznego oraz Matematyki, Fizyki i Nauk Przyrodniczych. W 1930 w wyniku przyłączenia lokalnych uczelni powstały Wydziały Rolnictwa i Weterynarii. Kolejne wydziały: Farmacji oraz Nauk Społecznych i Politycznych powstały w latach 60. XX wieku.

W latach 80. utworzono nowy campus w dzielnicy Bicocca, a także ośrodki w Como, Varese, Crema i Lodi. Rozrastająca się uczelnia w 1993 osiągnęła liczbę 90 000 studentów. W 1998 podzielono ją na dwie jednostki, powołując Uniwersytet w Mediolanie-Bicocca (Università degli Studi di Milano-Bicocca). Ośrodki w Como i Varese weszły w skład utworzonego w tym samym roku Uniwersytetu Insubria (Università degli Studi dell'Insubria).

Po II wojnie światowej uniwersytetowi przekazano, wybudowany w XV wieku przez rodzinę Sforza, Szpital Ubogich (Ospedale dei Poveri). Od 1958, po odbudowaniu po zniszczeniach wojennych, mieści się w nim siedziba biura rektora.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]