Papieski Wydział Teologiczny Świętego Bonawentury w Rzymie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Papieski Wydział Teologiczny Świętego Bonawentury
Seraphicum
Pontificia Facultas Theologica S. Bonaventurae
Pontifical University of St. Bonaventure
Ilustracja
Budynek rzymskiego Seraphicum
Data założenia

24 stycznia 1905

Państwo

 Włochy

Adres

Via del Serafico, 1
00142 Roma, Italia

Rektor

Raffaele Di Muro OFMConv[1]

Położenie na mapie Rzymu
Mapa konturowa Rzymu, na dole znajduje się punkt z opisem „Seraphicum”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Seraphicum”
Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, w centrum znajduje się punkt z opisem „Seraphicum”
Ziemia41°49′46″N 12°28′57″E/41,829444 12,482500
Strona internetowa

Papieski Wydział Teologiczny Świętego Bonawentury w Rzymie, popularnie zwany Seraphicum − jedna z uczelni na prawie papieskim prowadzona przez Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, założona 24 stycznia 1905 w Collegio di San Bonaventura w Rzymie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kolegium Św. Bonawentury (wł. Collegio di San Bonaventura) znane również jako Papieskie Kolegium Sykstyńskie (wł. Pontificio Collegio Sistino) zostało ustanowione 18 grudnia 1587 na bazie istniejącego wcześniej studium generalnego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Powstało z woli papieża Sykstusa V, który był franciszkaninem konwentualnym.

Za dokument fundacyjny uważana jest konstytucja apostolska Ineffabilis divinae Providentiae, w której papież ustanawiał studium przy siedzibie kurii generalnej konwentualnych w Klasztorze Świętych Dwunastu Apostołów. Studium miało przede wszystkim zająć się badaniem myśli i nauczania Doktora Serafickiego, stąd zwyczajowa nazwa Seraphicum. Po zniesieniu zgromadzeń zakonnych przez Zjednoczone Włochy kolegium przerwało swoje funkcjonowanie w 1873. Nigdy nie zostało jednak oficjalnie zniesione przez jakąkolwiek władzę kościelną.

W 1894 władze zakonu wzniosły nową siedzibę kolegium dzielnicy Velabro, zaś w 1905 papież Pius X powołał do istnienia wydział teologiczny. W 1935 uczelnia uzyskała pozwolenie na używanie tytuły "papieska". Od 1955 franciszkańska uczelnia oficjalnie nazywana jest Papieskim Wydziałem Teologicznym Świętego Bonawentury[2]. Absolwentem rzymskiego Seraphicum był św. Maksymilian Maria Kolbe, który obronił na nim pracę doktorską z teologii w 1919[3].

Collegium Seraphicum
Seraphicum o zmierzchu
Sala Sykstusa V
Seraphicum w wiosennej szacie
Czytelnia biblioteczna
Seraphicum - audytorium
Kaplica św. Antoniego

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Nową siedzibę wydziału w południowej dzielnicy Rzymu - EUR - otwarto w 1964. Od 1973 jest otwarta dla studentów z zewnątrz, duchownych jak i świeckich. Ostatnie statuty uczelni zostały zaaprobowane 19 grudnia 1986.

Do użytku studentów dostępna jest biblioteka uczelni, licząca ok. 300 tys. woluminów, głównie z dziedziny teologii, prawa i muzyki. Periodykiem uczelni jest wydawana od 1931 "Miscellanea Francescana". Wydawnictwo uczelniane publikuje również dwie serie wydawnicze: Maestri Francescani oraz Quaderni Francescani[4].

Co pewien czas Seraphicum organizuje[5] spotkania naukowe i sympozja tematyczne, np.:

  • w czerwcu 1986 odbyło się sympozjum, poświęcone dziedzictwu św. Maksymiliana Kolbego, które "pozostawił zakonowi i Kościołowi";
  • w grudniu 1991 zorganizowano sympozjum, którego tematem była osobowość franciszkańskiego formatora-wychowawcy;
  • w październiku 2005 odbyło się kolejne, jubileuszowe sympozjum na temat dziedzictwa fakultetu i jego perspektyw na przyszłość z okazji stulecia działalności[4].

Z uczelnią związane jest stowarzyszenie Cineforum Seraphicum założone w 1964 z inicjatywy franciszkanina Faustino Osanna oraz reżyserów włoskich Roberto Rosselliniego i Pier Paolo Pasoliniego. Stowarzyszenie zajmuje się badaniem aktualnego stanu rynku filmowego we Włoszech. Organizuje też cykliczne projekcje filmowe oraz spotkania twórców z publicznością[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nuovo preside della Facoltà (2021) (wł.). www.sanbonaventuraseraphicum.org. [dostęp 2021-10-12].
  2. Storia della Facoltà di San Bonaventura (wł.). www.sanbonaventuraseraphicum.org. [dostęp 2021-10-12].
  3. Cenni biografici (wł.). www.kolbemission.org. [dostęp 2021-10-12].
  4. a b Pontificia Facoltà Teologica "S. Bonaventura" − Seraphicum − per i 100 anni di attività accademica. Rzym: Seraphicum, 2004. (wł.)
  5. Convegno sulla pedagogia francescana (wł.). www.sanbonaventuraseraphicum.org. [dostęp 2021-10-12].
  6. Cineforum Seraphicum - chi siamo, la nostra storia (wł.). www.seraphicum.org/cineforum/. [dostęp 2021-10-12].

Bibliografia i linki zewn.[edytuj | edytuj kod]