Uzi Chitman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Uzi Chitman (hebr. עוזי חיטמן ; ur. 9 czerwca 1952 r. w Giwat Szemuel - zm. 17 października 2004 r.) – izraelski piosenkarz, kompozytor. Tworzył głównie piosenki i programy telewizyjne dla dzieci.

Karierę muzyczną rozpoczął już podczas pełnienia służby w SOI. W 1976 r. skomponował melodię do modlitwy Adon Olam, która stała się przebojem nie tylko wśród osób religijnych. W 1978 napisał muzykę i słowa do piosenki Noladti le-Szalom, która była dedykowana jego nowo narodzonemu synowi, a także postępującemu pokojowi izraelsko-egipskiemu. Od początku lat 80. występował w programach dla dzieci, w których również śpiewał. W 1991 skomponował piosenkę Kan, która zajęła III miejsce w konkursie Eurowizji. Chitman skomponował około 650 utworów. Tworzył muzykę pop, rock, a także opierał się na tradycyjnej muzyce żydowskiej, np. chasydzkiej czy mizrachijskiej. Współpracował z czołowymi muzykami i poetami Izraela.

Zmarł na zawał serca w wieku 52 lat. Został pochowany na cmentarzu Jarkon w Tel Awiw-Jafaie. Na jego cześć nazwano plac Kikar Chitman w Ramat Gan.