Hiszpania w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hiszpania
w Konkursie Piosenki Eurowizji
Gold medal europe.svg 2
Silver medal europe.svg 4
Bronze medal europe.svg 1
Medals Europe.svg 7
EuroEspaña.svg
Informacje ogólne
Nadawca Radiotelevisión Española (RTVE)
Rok i miejsce debiutu 1961, Cannes
Liczba udziałów 59 razy

Hiszpania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się hiszpański nadawca publiczny Radiotelevisión Española (RTVE)[1]. Hiszpania dwukrotnie wygrała konkurs: w 1968 (Massiel z utworem „La, la, la”) oraz w 1969 (Salomé z utworem „Vivo Cantando”).

Od czasu zmiany regulaminu podczas 44. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1999 roku, Hiszpania jest jednym z krajów tzw. Wielkiej Czwórki (obok Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii), które mają zapewnione miejsce w finale ze względu na płacenie największych składek na organizację imprezy[2]. Od 2011 roku, czyli od czasu powrotu Włoch do stawki konkursowej, Wielka Czwórka została przemianowana na tzw. Wielką Piątkę[3].

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Conchita Bautista w trakcie występu w finale 10. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1965 roku
Braulio podczas prób do finału 21. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1976 roku
Ramón podczas występu w finale 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku
D'Nash podczas finału 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku
Rodolfo Chikilicuatre podczas prezentacji utworu „Baila el Chiki-chiki w finale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008 roku
Edurne podczas prób do występu w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015

Hiszpania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich hiszpańskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach.

Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

Historia głosowania w finale (1975-2019)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Hiszpania przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw hiszpańscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[4].

Konkursy Piosenki Eurowizji zorganizowane w Hiszpanii[edytuj | edytuj kod]

Hiszpania była gospodarzem konkursu w 1969 roku, który odbył się wówczas w Teatro Real w Madrycie. W tym samym roku reprezentantka kraju została jedną z czterech zwyciężczyń rundy finałowej, jednak kolejny konkurs został zorganizowany w Holandii.

Rok Miasto Miejsce Prezenter
1969 Madryt Teatro Real Laurita Valenzuela

Nagrody im. Marcela Bezençona[edytuj | edytuj kod]

Nagrody im. Marcela Bezençona – trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas 47. Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanego w Tallinnie w Estonii. Pomysłodawcami nagrody byli: Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku, obecny Szef Delegacji Szwecji) oraz Richard Herrey (członek szwedzkiego zespołu Herreys, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1984). Statuetka nosi nazwisko twórcy Konkursu Piosenki Eurowizji – Marcela Bezençona[5].

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach[5]:

 • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
 • Nagroda Artystyczna/Fanów (zwycięzcę wybierają komentatorzy lub fani konkursu)
 • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie)
Kategoria Rok Utwór Wykonawca
Nagroda Dziennikarzy
Nagroda Fanów
2003[5] Beth „Dime”

Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2005 roku odbył się specjalny koncert jubileuszowy Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji, który został zorganizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU) z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie koncertu odbył się plebiscyt na najlepszą piosenkę w całej historii imprezy. W stawce konkursowej znalazła się m.in. hiszpańska propozycja „Eres tú” zespołu Mocedades, który zajął drugie podczas 18. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1973 roku. Utwór zajął ostatecznie jedenaste miejsce z 90 punktami na koncie[6].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Podczas konkursu w 1996 zorganizowano rundę kwalifikacyjną, mającą na celu zmniejszenie liczby państw biorących udział w finale konkursu. Etap eliminacyjny nie był transmitowany w telewizji ani nagrywany, krajowe komisje jurorskie przesłuchiwały wersje studyjne wszystkich konkursowych propozycji i przyznawały im punkty. Spośród 30 utworów nadesłanych przez publicznych nadawców, do finału zakwalifikowały się 22 propozycje. Jedynym krajem, który nie brał udziału w rundzie kwalifikacyjnej był gospodarz konkursu, czyli Norwegia.
 2. '"Wielka Czwórka" (od 2011 "Wielka Piątka") to grupa państw, która wpłaca największe składki członkowskie do Europejskiej Unii Nadawców (EBU), z tego względu ma rokrocznie zagwarantowany udział w finale widowiska. Do grupy tych państw należą: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Niemcy oraz (od 2011) Włochy.
 3. '"Wielka Piątka" to grupa państw, która wpłaca największe składki członkowskie do Europejskiej Unii Nadawców (EBU), z tego względu ma rokrocznie zagwarantowany udział w finale widowiska. Do grupy tych państw należą: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Niemcy oraz Włochy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Spain in the Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-11-11].
 2. Eurovision Song Contest 1999 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-11-10].
 3. Sietse Bakker: 43 nations on 2011 participants list! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-12-31. [dostęp 2013-11-10].
 4. Points to and from SPAIN (ang.). www.eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-08-22].
 5. a b c Marcel Bezençon Award - an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. www.poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22].
 6. Congratulations (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-07-05].