Vegeta (Dragon Ball)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vegeta
Postać z Dragon Ball, Dragon Ball Z, Dragon Ball GT
Pierwsze wystąpienie Rozdział 204
Odcinek 158
Ostatnie wystąpienie Rozdział 519
Odcinek 508
Twórca Akira Toriyama
Seiyū Ryō Horikawa
Profil
Pseudonim Książę Saiyan
Płeć mężczyzna
Gatunek Saiyanin
Data urodzenia 732
Data śmierci 762 (wskrzeszony w 762), 774 (wskrzeszony w 774)
Krewni Bulma (żona), Trunks (syn), Bra (córka)
Informacje
Najwyższy osiągnięty poziom Super Wojownik Czwartego Poziomu (SSJ4)
Charakterystyczne techniki Galick Gun, Big Bang Attack, Final Flash

Vegeta (jap. ベジータ Bejīta?) – fikcyjna postać, jedna z głównych postaci serii Dragon Ball Z autorstwa Akiry Toriyamy. Saiya-jin, książę planety Vegeta.

Przybył na Ziemię z Nappą w celu podbicia jej, lecz jego plan nie powiódł się dzięki Son Gokū i jego przyjaciołom, którzy po długiej walce razem go pokonali. Vegeta był wtedy potężniejszy od Son Gokū, jednak nie dał rady pokonać równocześnie Gohana i Kuririna. Przez dłuższy czas był złym charakterem serii, jednak z czasem stał się dobry (lecz nie do końca) i pomagał innym bohaterom sagi. Potrafił poświęcić życie, by obronić Ziemię i jej mieszkańców. Ożenił się z Bulmą (co zostało potwierdzone przez Toriyamę) i miał z nią dwójkę dzieci, Trunksa i Brę. Był jednym z najlepszych przyjaciół Gokū, mimo to zawsze chciał być od niego lepszy. Był samotnikiem, nie lubił towarzystwa. Walczył z takimi przeciwnikami jak: Freeza, Androidy, Cell, Buu, Bebi, Złymi smokami, Brolly. W Buu sadze Vegeta dał się opętać Babidiemu, aby stać się potężniejszym i pokonać Gokū, lecz go nie słuchał. Pokazał wtedy swoją siłę umysłu i to, jaki jest dumny.

Fuzje[edytuj]

Vegeta scalił się z Son Gokū trzy razy:
1. Technika Fusion Dance – 1 raz podczas walki z Janembą na poziomie Daemon w 12 filmie kinowym DBZ – powstał Gogeta. Miał on więcej cech Gokū, i szybko pokonał przeciwnika.
2. Podczas walki ze smokiem jednogwiazdkowym, Evil Shenlongiem – powstał Gogeta SSJ4. Był to najpotężniejszy wojownik w całym DB. Jednak fuzja trwała tylko 10 minut, ponieważ posiadał za dużo mocy.
3. Kolczyki Potara/Potale – podczas walki z Super Buu dzięki kolczykom Potara – powstał Vegetto (w polskiej wersji – Vego). Fuzja miała trwać wiecznie, ale po wchłonięciu Vegetto w ciele Buu scalenie dobiegło końca. Miał więcej cech Vegety, więc nie śpieszył się z pokonaniem Buu, szydził z niego.

Techniki walki i zdolności[edytuj]

Numer jeden rasy Saiyan. Vegeta miał zdolność do użycia Bukujutsu, które pozwalało mu unosić się w powietrzu. Vegeta jest jedną z postaci, która podczas używania ataków wydaje okrzyki bojowe. Jego najmocniejsza technika to Final Flash. Polega ona na odchyleniu rąk do tyłu, a następnie złączenie je przed sobą wystrzeliwując potężny pocisk. Technikę tę Vegeta użył pierwszy raz na planecie Namek, gdy walczył z jednostkami specjalnymi Freezera. Inną potężną techniką, którą rozwinął później w serii, jest Big Bang Attack i Galick Gun. W Dragon Ball GT została rozwinięta przez Vegetę jeszcze jedna technika – Final Shine, polega to na trzymaniu ręki wzdłuż nóg oraz gromadzenie ki (w taki sposób jak Final Flash), a następnie wprowadzenie ręki przed siebie co powoduje wystrzelenie pocisku z wielką siłą. W Dragon Ball Z Vegeta wynalazł jeszcze jedną technikę – Final Explosion, jest tak mocna, że wykonujący ją umiera w chwili jej działania. Polega ona na skumulowaniu całej swojej energii i wyrzucenie jej "z siebie" tworząc gigantyczny megawybuch. Z nieznanego powodu w oryginalnym japońskim dialogu, Vegeta używał angielskich nazw ataków.

Formy[edytuj]

Osiągnął:

 • SSJ (podczas treningu na innej planecie w stronę Vegety z ogromną prędkością zbliżał się meteoryt. Zazdrość, że Gokū osiągnął SSJ doprowadziło do tego, że się przemienił; był nawet trochę silniejszy niż Son Gokū po osiągnięciu tego pozimu)
 • USSJ (podczas treningu w Room of Spirit and Time oraz użył jej w walce z nie doskonałym jeszcze Celem)
 • SSJ2 (prawdopodobnie podczas morderczych treningów w Gravity Room, w czasie gdy Gokū przebywał w zaświatach, inne wersje mówią, że formę tę osiągnął dopiero jako Majin Vegeta poddając się czarnoksiężnikowi Babidiemu i pozwalając mu przejąć kontrolę nad swoim umysłem w celu zwiększenia jego siły)
 • SSJ4 (dzięki specjalnej maszynie wymyślonej przez Bulmę, która emitowała specjalne promienie, ponieważ nie miał ogona)
 • Ōzaru (wielka małpa, u Vegety pierwszy raz widzimy ten poziom podczas starcia z Gokū na Ziemi)
 • Golden Ōzaru (dzięki maszynie Bulmy, aby przejść na SSJ4 trzeba być najpierw Golden Ōzaru. Vegeta był tylko chwilę, bo zaraz potem przeszedł na SSJ4)
 • SSJ3 (w grze wideo Dragon Ball Kai Dragon Battlers)

Poziomy mocy jakie osiągnął w poszczególnych sagach[edytuj]

SAIYAN'S SAGA:

 • 16.000 jednostek (po przybyciu na Ziemię)
 • 18.000 jednostek (podczas walki z Gokū)
 • 36.000 jednostek (Galik-Ho)
 • 160.000 jednostek (Vegeta-Oozaru)

FREEZER SAGA:

 • 24.000 jednostek (po przybyciu na Namek)
 • 30.000 jednostek (po walce z Zarbonem)
 • 200.000 jednostek (Po starciu z Ginyu Force)
 • 500.000 jednostek (podczas 1 walki z Freezerem)
 • około 2.000.000 jednostek (podczas 2 walki z Freezerem)

ANDROID & CELL SAGA:

 • 55.000.000 jednostek (w formie SSJ na początku sagi, po przegranej walce z androidem 18)
 • 78.000.000. jednostek (jako USSJ w "Cell Game")

BUU SAGA:

 • 200.000.000 jednostek (jako SSJ, na Budokai)
 • 500.000.000 jednostek (jako majin SSJ2)

GT SAGA:

 • 1 500 000 000 jednostek (jako SSJ4)

Wszelkie poziomy mocy po Sadze Freezera są tylko domysłami fanów, gdyż nie zostały one oficjalnie podane. Różnice mocy między sagami są tak duże, że używanie jednostek byłoby niewygodne.

Ataki[edytuj]

 • Galic-Ho / Galic Gun – technika po raz pierwszy użyta podczas walki z Son Gokū na Ziemi. Vegeta gromadzi energie w charakterystycznym ułożeniu dłoni, po czym tworzy się fioletowa kula i wystrzeliwuje w przeciwnika jasnofioletowy promień.
 • Power Ball – kula emitująca fale Bruits, symuluje ona księżyc w pełni pozwalająca Saiyaninom z ogonami na przemianę w Wielką Małpę.
 • Big Bang Atack – jeden z ulubionych i najczęściej stosowanych ataków przez Vegete. Polega on na wystrzeleniu energii Ki w ksztalcie kuli lub promienia (zależnie od ułożenia dłoni).
 • Final Flash – jeden z najsilniejszych ataków Vegety. Vegeta wykonuje go w Cell Sadze,jednak nie rani poważnie Komórczaka (traci "tylko pół ramienia które i tak regeneruje. Wykorzystuje ją także podczas walki z 'dziećmi' Komórczaka oraz podczas walki z Gokū w Buu Saga jako Majin Vegeta). Najpierw rozkłada ręce w swoje boki, po czym składa je wystrzeliwując pocisk.
 • Final Explosion – samobójczy atak użyty przez Vegetę podczas walki z Buu. Vegeta wysadza się w powietrze wyzwalając ogromną ilość energii, po użyciu tej techniki pozostaje tylko martwy "posąg" postaci.
 • Final Shine – atak użyty przez Vegete w Dragon Ball GT podczas walki z Super 17.
 • Renzoku Energy Dan – Vegeta jest mistrzem tej techniki. Polega ona na ciągłym i szybkim wystrzeliwaniu pocisków Ki w przeciwnika. Wykonana zostaje w Cell Game po tym jak Cell zabił jego syna Trunksa.
 • "Kitanai Hanabi" – pierwszy raz użył tej techniki aby zabić uprawniaka, który nie mógł pokonać Tiena. Potem użył jej na Cui'a na Namek. Technika polega na wystrzeleniu w powietrze przeciwnika potężnym atakiem pięścią aby potem rozerwać ciało na drobinki przez potężną bombę energii.

Odbiór[edytuj]

W rankingu przeprowadzonym w 2009 przez opiniotwórczy serwis IGN, Vegeta zajął 21. miejsce wśród najlepszych bohaterów anime wszech czasów[1]. Pięć lat później ten sam serwis uplasował go na dziesiątym miejscu[2]. Miesięcznik Animage przyznając doroczne nagrody Anime Grand Prix, zaklasyfikował Vegetę na 12. miejscu w 1991 roku[3].

Przypisy

 1. Top 25 Anime Characters of All Time (ang.). IGN. [dostęp 2014-12-26].
 2. Top 25 Greatest Anime Characters (ang.). IGN. [dostęp 2014-12-26].
 3. 第13回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].