Węgierskie Forum Demokratyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Magyar Demokrata Fórum
Państwo  Węgry
Skrót MDF
Lider Zsolt Makay
Data założenia 1987
Data rozwiązania 2011
Adres siedziby 1025 Budapeszt, II. Szilágyi Erzsébet fasor 73.
Ideologia polityczna konserwatywny liberalizm, chrześcijańska demokracja
Poglądy gospodarcze wolny rynek, liberalizm, solidaryzm
Europejska Grupa
Parlamentarna
Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy
Młodzieżówka Ifjúsági Konzervatív Unió (Konserwatywny Związek Młodzieży)
Obecni eurodeputowani 1
http://www.mdf.hu

Węgierskie Forum Demokratyczne (węg. Magyar Demokrata Fórum, MDF) – węgierska konserwatywna partia polityczna, chrześcijańsko-demokratyczna. Najbardziej znaną osobistością dominującego na początku lat 90. na węgierskiej scenie politycznej ugrupowania był József Antall, premier w latach 1990–1993.

Historia[edytuj]

Partia powstała w 1987 jako niezależny ruchu społeczno-polityczny domagający się demokratyzacji życia politycznego. W 1988 oficjalnie zarejestrowana jako organizacja społeczna, od 1989 partia polityczna. W wyborach parlamentarnych 1990 uzyskała ponad 42% głosów i (m.in. wraz z Niezależną Partią Drobnych Rolników) utworzyła rząd koalicyjny na czele którego stanął Jozsef Antall. W kolejnych wyborach z 1994 uzyskała 12% głosów i przeszła do opozycji, stając się jej najsilniejszym ugrupowaniem.

W latach 1998–2002 MDF była częścią koalicji rządzącej kierowanej przez Fidesz. Również do wyborów w 2002 poszła w koalicji wyborczej z ugrupowaniem Viktora Orbana. Następnie lider MDF oskarżał Fidesz o próby wchłonięcia jego partii. W wyborach europejskich 2009 Węgierskie Forum Demokratyczne uzyskało 1 mandat, który przypadł Lajosowi Bokrosowi – ministrowi w rządzie przewodzonym przez socjalistów w latach 90.[1]. W wyborach 2010 partia startowała w niektórych okręgach kraju wraz z Związkiem Wolnych Demokratów[2], nie uzyskując mandatów poselskich. Od 2010 jej nowym szefem był Zsolt Makay[3].

Przewodniczący[edytuj]

Przypisy