Władysław Benda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
W.T. Benda, 1900

Władysław Teodor Benda (ur.15 stycznia 1873 w Poznaniu - zm.30 listopada 1948 w Newark, New Jersey) – polski malarz, ilustrator i projektant.

Życiorys[edytuj]

Władysław Benda był synem muzyka Jan Szymona Bendy. Był również spokrewniony ze znaną polską aktorką Heleną Modrzejewską. Rysunku uczył się na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Wiedniu. W 1899 roku wyemigrował do USA. W 1911 został obywatelem amerykańskim. Wykonał dziesiątki ilustracji do tak znanych magazynów amerykańskich jak Life, Vanity Fair, Hearst's International, Cosmopolitan, Liberty, Redbook, Colliers, McCall's, Ladies Home Journal, Good Housekeeping, Theatre Magazine, The Shrine Magazine, The Saturday Evening Post oraz Vogue.

Twórczość patriotyczna[edytuj]

Plakat rekrutacyjny Armii Polskiej we Francji autorstwa Władysława Bendy

Benda był dumny ze swoich polskich korzeni i ściśle współpracował z polonijnymi organizacjami w USA min. Fundacja Kościuszkowska. Podczas I wojny światowej artysta był członkiem American Polish Relief Committee Marceliny Sembrich-Kochańskiej i Ignacego Jana Paderewskiego. Zaprojektował wtedy wiele plakatów propagandowych dla Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Za patriotyczną działalność został uhonorowany Orderem Odrodzenia Polski przez polski rząd.

Jego ilustracje były kombinacją ołówka, tuszu węgla oraz pasteli. Oprócz malarstwa zajmował się także tworzeniem masek z papier-mâché, wykorzystywanych w spektaklach teatralnych.

Linki zewnętrzne[edytuj]