Wściekłe psy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wściekłe psy
Reservoir Dogs
Ilustracja
Gatunek

dramat, thriller, heist

Data premiery

21 stycznia 1992
3 grudnia 1993 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

99 min

Reżyseria

Quentin Tarantino

Scenariusz

Roger Avary, Quentin Tarantino

Główne role

Harvey Keitel
Tim Roth
Michael Madsen
Chris Penn
Steve Buscemi
Lawrence Tierney

Zdjęcia

Andrzej Sekuła

Scenografia

David Wasco

Montaż

Sally Menke

Wytwórnia

Live Entertainment
Dog Eat Dog Productions Inc.

Dystrybucja

Miramax Films

Wściekłe psy (ang. Reservoir Dogs) – niezależny film kryminalny Quentina Tarantino z 1992 roku. Był to pełnometrażowy debiut reżysera i zarazem autora scenariusza. Film jest klasykiem kina niezależnego, przypadł do gustu wielu krytykom. Budżet filmu wynosił jedynie 1,2 miliona dolarów, a box office to około 2,8 miliona dolarów w Stanach Zjednoczonych i 6,5 miliona funtów w Wielkiej Brytanii.[1] Jednak dopiero po sukcesie następnego filmu Tarantino, Pulp Fiction, wiele osób zapoznało się z pierwszym dziełem reżysera. Według Quentina Tarantino inspiracją dla niego był film Stanleya Kubricka Zabójstwo z 1956 roku.[2]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej scenie ośmiu mężczyzn je śniadanie w taniej restauracji. Sześciu z nich ma na sobie jednakowe garnitury i posiada pseudonimy: Pan Blond (Michael Madsen), Pan Niebieski (Edward Bunker), Pan Brązowy (Quentin Tarantino), Pan Pomarańczowy (Tim Roth), Pan Różowy (Steve Buscemi) i Pan Biały (Harvey Keitel). Pozostali dwaj to gangster z Los Angeles Joe Cabot (Lawrence Tierney) i jego syn „Miły Facet” Eddie Cabot (Chris Penn). Pan Brązowy analizuje piosenkę Madonny „Like a Virgin”. Poszukiwanie przez Joego zapomnianego nazwiska w notesie na adresy denerwuje Pana Białego, a Pan Różowy broni swojej polityki niedawania napiwków, aż w końcu Joe zmusza go do pozostawienia napiwka kelnerkom.

Akcja przenosi się do wnętrza pędzącego samochodu. Pan Biały, kierując jedną ręką, próbuje dodać otuchy Panu Pomarańczowemu, który dostał postrzał w brzuch i krwawi. Przybywają do opuszczonego magazynu, miejsca spotkania grupy. Właśnie przeprowadzili napad na jubilera. Pan Biały pozostawia Pana Pomarańczowego na podłodze, wtedy pojawia się Pan Różowy i gniewnie sugeruje, że napad, zorganizowany przez Joego Cabota, był obiektem policyjnej zasadzki. W retrospekcji widać, jak Pan Różowy ucieka z diamentami. Pan Biały ujawnia, że Pan Brązowy został zastrzelony przez policję, a losów Pana Blond i Pana Niebieskiego nie zna żaden z tych dwóch mężczyzn. Retrospekcja pokazuje długotrwałą przyjaźń Pana Białego z Joe Cabotem.

Pan Biały i Pan Różowy rozmawiają o działaniach psychopatycznego Pana Blond, który zamordował kilka osób po włączeniu się alarmu. Poza tym policja przyjechała wkrótce po alarmie. Pan Biały jest zezłoszczony decyzją Joego o zatrudnieniu takiego wariata i zgadza się co do możliwości zasadzki, tymczasem zaś Pan Różowy wyznaje, że ukrył diamenty w bezpiecznym miejscu. Kłócą się gwałtownie, czy zabrać nieprzytomnego Pana Pomarańczowego do szpitala, kiedy Pan Biały ujawnia, że podał tamtemu swoje prawdziwe imię. Pan Blond, który obserwował ich z cienia, zbliża się i kończy spór. Mówi im, żeby nie opuszczali miejsca spotkania, bo Miły Facet Eddie jest w drodze. Pan Blond prowadzi ich do swojego samochodu i otwiera bagażnik, pokazując, że jest tam schwytany policjant Marvin Nash (Kirk Baltz). Retrospekcja pokazuje, że Pan Blond wziął udział w skoku z powodu przyjaźni z Eddiem.

Trzej mężczyźni biją policjanta, dopóki wściekły Eddie nie przybywa do magazynu. Gromi ich za masakrę i nieudolność podczas skoku, nakazuje Panu Różowemu oraz Panu Białemu pomóc mu zabrać z kryjówki skradzione diamenty i pozbyć się przywłaszczonych samochodów. Panu Blond każe zostać z Marvinem i umierającym Panem Pomarańczowym. Nash stwierdza, że jest policjantem od ośmiu miesięcy i nic nie wie o możliwej zasadzce. Potem błaga Pana Blond, by wypuścił go bez dalszego bicia. Jednak gdy inni odchodzą, Pan Blond wyznaje, że sprawiają mu przyjemność tortury. Włącza radio i tańczy do utworu „Stuck in the Middle With You” Stealers Wheel, a potem odcina Marvinowi ucho brzytwą, a także oblewa go benzyną. Pan Pomarańczowy ratuje Marvina przed spaleniem, gdyż zabija z broni Pana Blond. Pan Pomarańczowy ujawnia, że jest detektywem z policji o nazwisku Freddy Newandyke (Marvin rozpoznał go od razu, ale się z tym nie zdradził) i zapewnia Marvina, że znaczące siły policyjne czuwają przecznicę dalej, czekając na Joego.

W retrospekcjach widzimy szczegółowo, jak Pan Pomarańczowy wziął udział w tajnej operacji policji w celu schwytania Joego (uczył się swojej roli pod kierunkiem czarnoskórego opiekuna) i rozwój jego przyjaźni z Panem Białym. Potem pokazane jest to, że Pan Brązowy został trafiony w głowę, kiedy prowadził samochód w czasie ucieczki, rozbił go i potem umarł. Pan Pomarańczowy został trafiony w brzuch przez kobietę kierującą samochodem, który ukradł wraz z Panem Białym po pozostawieniu Pana Brązowego. Pan Pomarańczowy natychmiast zastrzelił tę kobietę.

Reszta grupy wraca do magazynu i widzi martwego Pana Blond. Pan Pomarańczowy twierdzi, że Pan Blond chciał zabić Marvina, jego i resztę gangu, aby diamenty wziąć dla siebie. Eddie w to nie wierzy, ponieważ Pan Blond był zawsze lojalny, i wściekły na Pana Pomarańczowego, strzela trzy razy do Marvina, zabijając go. Przybywa Joe i po poinformowaniu grupy, że Pan Niebieski został zabity, śmiało oskarża Pana Pomarańczowego o to, że jest informatorem. Pan Biały broni przyjaciela. Wybucha strzelanina, w której giną Joe i Eddie (z rąk Pana Białego), Pan Biały zostaje poważnie ranny, a Pan Pomarańczowy (nie mógł strzelać, bo nie miał już nabojów) ranny śmiertelnie. Pan Różowy, który ukrył się w tym czasie, zabiera diamenty i ucieka z magazynu.

Słychać policyjne syreny. Pan Biały tuli Pana Pomarańczowego w ramionach, ale ten wyjawia, że faktycznie jest detektywem. Pan Biały zaczyna łkać sfrustrowany i celuje w głowę Pana Pomarańczowego. W tle - na zewnątrz magazynu - słychać strzały i głosy policjantów każących się komuś poddać. Na tej podstawie można wnioskować, że Pan Różowy został złapany. Potem słychać, że policja wkracza do magazynu i żąda aby Pan Biały rzucił broń. Ten jednak odmawia oraz zabija Pana Pomarańczowego, co powoduje, że policjanci otwierają ogień w jego kierunku.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

  • Fragmenty filmu w postaci dialogów Pana Białego/Larry’ego (Harvey Keitel) wykorzystano w utworze „Lack There of” na albumie State of the World Address (1994) grupy Biohazard.
  • Fragmenty filmu wykorzystano we wstępie utworu „Mr Pink” rapera Popka na płycie Monster (2013).
  • W filmie Czas surferów (2005, reż. Jacek Gąsiorowski) bohaterowie oglądają wspólnie Wściekłe psy, a następnie dyskutują na temat fabuły.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Reservoir Dogs [online], Box Office Mojo [dostęp 2020-03-30].
  2. Entertainment & the Arts | `Dogs' Gets Walkouts And Raves | Seattle Times Newspaper [online], web.archive.org, 26 stycznia 2009 [dostęp 2020-03-30] [zarchiwizowane z adresu 2009-01-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]