Waldemar III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Waldemar III
ilustracja
ilustracja herbu
król Danii
Okres

od 1326
do 1329

Poprzednik

Krzysztof II

Następca

Krzysztof II

Książę Szlezwika
Okres

od 1325
do 1364

Poprzednik

Eryk II

Następca

Henryk

Dane biograficzne
Dynastia

Estrydsenidzi

Data urodzenia

1314

Data śmierci

1364

Ojciec

Eryk II

Matka

Adelajda z Holsztynu

Rodzeństwo

Jadwiga

Małżeństwo

Ryszarda

Dzieci

Waldemar,
Henryk

Waldemar III (ur. 1314, zm. 1364) − król Danii w latach 13261329.

Na tron wstąpił w wieku 11 lat, gdy jego poprzednik (i jednocześnie następca) Krzysztof II uciekł z kraju. Waldemar prawo do duńskiego tronu miał jako potomek króla Abla, dzięki wsparciu hrabiego Holsztynu Gerarda III Wielkiego.

Najważniejszym dokumentem powstałym za panowania Waldemara było prawo Constiutio Valdemariana ustanawiające, że jedna osoba nie może być jednocześnie władcą Danii oraz południowej Jutlandii.

Za Waldemara Dania praktycznie znajdowała się w rękach możnych, co budziło duży sprzeciw chłopstwa − częściowo dlatego, że większość z możnych była obcokrajowcami, głównie jednak z powodu masowo nakładanych nowych podatków. Sytuacja ta doprowadziła w 1328 do powstania chłopów na Zelandii. Powstanie zostało stłumione, ale niemal natychmiast (1329) wybuchło kolejne, tym razem w Jutlandii, zapanowanie nad którym było już trudniejsze.

Waldemar abdykował w 1329 roku, a na tron Danii powrócił Krzysztof II. Waldemar został władcą południowej Jutlandii (tron w 1364 roku odziedziczył jego syn Henryk).