Kanut VI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kanut VI
ilustracja
król Danii
Okres panowania od 1182
do 1202
Koronacja 25 czerwca 1170
Ringsted
Dane biograficzne
Dynastia Estrydsenidzi
Data urodzenia 1163
Data śmierci 1202
Ojciec Waldemar I Wielki
Matka Zofia Rurykowiczówna
Żona Gertruda saska

Kanut VI (duń. Knud 6.) (1163 - 1202) – król Danii w latach 1182 - 1202.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kanut został koronowany w wielku lat siedmiu 25 czerwca 1170 w Ringsted, podczas uroczystości złożenia relikwii swojego dziadka św. Kanuta Lavarda. Na tron wstąpił dwanaście lat później, w momencie śmierci swego ojca Waldemara Wielkiego. W rzeczywistości jednak w jego imieniu sprawował władzę biskup Absalon.

Panowanie Kanuta rozpoczęło się od konfliktu z cesarzem niemieckim Fryderykiem Barbarossą, który zażądał od Kanuta hołdu. Absalon odmówił. Doprowadziło to do wojny, która okazała się zwycięska dla strony duńskiej (głównie dzięki przewadze na morzu - Waldemar Wielki mocno rozbudował flotę duńską). W rezultacie Kanut ogłosił się królem Duńczyków i - po pokonaniu w 1184/85 pomorskiego księcia Bogusława I - słowiańskich Wendów.

Oprócz (związanych z tytułem króla Wendów) interwencji w konfliktach książąt słowiańskich, Kanut ruszył też z krucjatą do Finlandii (1191) i Estonii (1197).

Kanut VI i Absalon wzmocnili władzę królewską w Danii. Dzięki wprowadzeniu prawa Vederlov (potwierdzanego przysięgą obowiązku wierności i służby królowi) Kanut zgromadził wokół siebie powstającą klasę duńskich feudałów i osłabił potencjalną opozycję. Dzięku temu mógł ustanawiać własne prawo, które zastępowało prawo uchwalane powszechnie na wiecach (tingach).

Kanut VI zmarł bezdzietnie w roku 1202, rok po śmierci Absalona.