Abel (król duński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Abel
Ilustracja
ilustracja herbu
Władca Danii
Okres od 1 listopada 1250
do 29 czerwca 1252
Koronacja 1 listopada 1250
Poprzednik Eryk IV Denar od pługa
Następca Krzysztof I
Książę Szlezwika
Okres od 1232
do 1252
Poprzednik Eryk IV Denar od pługa
Następca Waldemar III
Dane biograficzne
Dynastia Estrydsenidzi
Data urodzenia 1218
Data i miejsce śmierci 29 czerwca 1252
Eiderstedt
Ojciec Waldemar II Zwycięski
Matka Berengaria portugalska
Żona Mechtylda holsztyńska
Dzieci Waldemar, Eryk

Abel (ur. ?[1], zm. 29 czerwca 1252) – książę Szlezwiku od 1232, król duński w latach 1250-1252, syn Waldemara II Zwycięskiego i Berengárii portugalskiej.

W roku 1237 Abel ożenił się z Matyldą, córką holsztyńskiego hrabiego Adolfa IV. Od tego momentu pod wpływem żony polityka króla była zorientowana na południe (Niemcy); m.in. niemieckim miastom Hamburgowi, Lubece, Rostockowi i Wismarowi zrzeszonym w rozwijającej się od 1241 Hanzie Abel udzielił rozszerzonego dostępu do duńskich portów i rynku rybnego.

Gdy na tron Danii wstąpił jego brat Eryk IV, Abel rozpoczął trwającą wiele lat wojnę domową. Wojna ta zakończyła się w 1250, gdy król zginął w podejrzanych okolicznościach podczas uczty u Abla. Abel wstąpił więc na tron w atmosferze podejrzeń o zamordowanie swojego brata – powstało o nim wtedy powiedzenie "Abel z imienia, Kain z uczynków" (duń. Abel af navn, Kain af gavn).

Panowanie Abla trwało ok. półtora roku. Podwyższenie podatków spowodowało powstanie Fryzów; skierowana przeciwko nim wyprawa zbrojna poniosła klęskę w 1252 pod Oldenswort, a Abel został zamordowany przez kołodzieja Hennera na moście Husum koło Eiderstedt podczas ucieczki z pola przegranej bitwy.

Jego starszy syn, kilkunastoletni Waldemar, przebywał wówczas na studiach w Paryżu. Podczas powrotu został wzięty do niewoli przez biskupa Kolonii, a sytuację wykorzystał brat Abla, Krzysztof I, który ogłosił się królem. Wobec wewnętrznych niepokojów został jednak zmuszony do mianowania Waldemara księciem Szlezwiku rok później, co wywarło znaczący wpływ na południową granicę Danii aż po dziś dzień.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Palle Lauring: Danske konger og dronninger. Aschehoug, 2005, s. 94. ISBN 87-11-22285-9. Cytat: „Rok urodzenia nie jest znany”. (duń.)