Warhammer 40,000: Dawn of War – Soulstorm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warhammer 40,000: Dawn of War – Soulstorm
Producent Iron Lore Entertainment
Relic Entertainment
Wydawca THQ
Dystrybutor PL: CD Projekt
Kompozytor Inon Zur
Silnik Impossible Creatures Engine
Aktualna wersja 1.2.0
Data wydania 4 marca 2008
PL: 13 marca 2008
Gatunek RTS
Tryby gry jedno- i wieloosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 16+
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows
Nośniki DVD (1)
Wymagania

procesor Pentium 4 2.0 GHz lub podobny, 512 MB RAM, karta graficzna 64 MB RAM obsługująca DirectX 9.0c, 3.5 GB HDD

Kontrolery klawiatura, mysz

Warhammer 40,000: Dawn of War – Soulstormstrategiczna gra czasu rzeczywistego stworzona przez firmę Iron Lore Entertainment. Jest trzecim i ostatnim rozszerzeniem gry Warhammer 40,000: Dawn of War które zostało wydane 4 marca 2008 przez firmę THQ. Jest samodzielnym tytułem i nie wymaga podstawowej wersji gry.

Mechanika gry[edytuj | edytuj kod]

Oprócz dwóch całkowicie nowych ras, do każdej armii dodano nowe jednostki.

Nowe jednostki[edytuj | edytuj kod]

Nowością w serii są latające pojazdy. Każda ze stron konfliktu, z wyjątkiem Necronów otrzymała powietrzną jednostkę. Ci ostatni mogą opanować niebo za pomocą zmodyfikowanych w stosunku do poprzedniej części skarabeuszy bojowych.

Kampania[edytuj | edytuj kod]

Burza Spaczni otacza system Kaurava. Dziewięć frakcji przysyła tu swoje floty, aby zbadać przyczynę jej powstania. Burza uszkadza ich systemy nawigacyjne i zostają one uwięzione na czterech planetach. Rozpoczyna się między nimi walka o dominację w systemie planetarnym i możliwość zbadania tajemniczej anomalii.

Kampania jest podobna do tej z Dark Crusade, jednak tym razem toczymy batalie na 31 terytoriach rozsianych po 4 planetach i 3 księżycach.

Dowódcy[edytuj | edytuj kod]

Podczas kampanii gracz wciela się w rolę jednego z dziewięciu głównodowodzących, który prowadzi swoją armię na podbój systemu Kaurava, aby usunąć z niego wrogie rasy, a także zdobywa ekwipunek i szkoli oddziały gwardii honorowej.

Tryb gry wieloosobowej[edytuj | edytuj kod]

W stosunku do poprzednich części wzbogacony został o parę nowych map do rozgrywania potyczek oraz system medali, otrzymywanych za różne osiągnięcia.

Nowe rasy[edytuj | edytuj kod]

Siostry Bitwy[edytuj | edytuj kod]

Zakony Wojenne Adepta Sororitas, określane nieformalnym terminem Sióstr Wojny, to żeńskie wojownicze ramię Adeptus Ministorum – imperialnego kościoła określanego powszechnie mianem Eklezji. Religia ta czci nieśmiertelnego Boga-Imperatora ludzkości zasiadającego na swym Złotym Tronie. Tysiące Psioników oddają codziennie życie, aby nakarmić Imperatora, który w zamian za tę wysoką cenę chroni ludzką rasę przed jej nieprzejednanymi wrogami.

Siostry Wojny zajmują się przede wszystkim szukaniem i likwidacją heretyków oraz zbuntowanych Psioników, których uważają za plugawe wynaturzenia. Są również odpowiedzialne za nawracanie zamieszkanych światów na wiarę w Boga-Imperatora, za co odpowiadają Misjonarze. Dzięki swej wierze potrafią kierować mocą woli Imperatora, dzięki której są dla niech dostępne potężne zdolności określane mianem Aktów Wiary pozwalające im szybko pokonać nawet najgroźniejszych wrogów.

Każdy wojownik Eklezji nosi pancerz wspomagamy podobny do tych, którymi posługują się ich pobratymcy z Kosmicznych Marines, jednak pozbawiony popularnych wśród tych drugich cybernetycznych ulepszeń czy zmian genetycznych. W boju Siostry Wojny preferują broń cieplną i ogniową ze względu na jej oczyszczający efekt – sprawia to że są szczególnie niebezpieczne w starciu z jednostkami pieszymi, które w bezpośrednim szturmie są przeciwko nim praktycznie bez szans. Adepta Sororitas mogą również wezwać swą Żyjącą Świętą, otaczaną czcią wojowniczkę niesioną na skrzydłach czystości i rażącą heretyków swym Świętym Ogniem.

Mroczni Eldarzy[edytuj | edytuj kod]

Te rozpustne istoty wydają się wynaturzoną wersją mądrych i uduchowionych Eldarów; krążą po galaktyce jako piraci i najemnicy, spełniając swe wyuzdane, brutalne pragnienia w toczonym wśród gwiazd krwawych wojnach z innymi rasami. Mroczni Eldarzy wywodzą się z ponurego miasta Commorragh, gdzie szwendające się cienie rozrywają nieuważnych przechodniów na sztuki. Teraz jednak podróżują po kosmosie nitkami Osnowy, wszczynając wojny, gdy tylko uznają to za stosowne.

Mroczni Eldarzy byli w imperium Eldarów jednostkami uzależnionymi od emocji, wciąż szukającymi wyzwań i tworzącymi tajne sekty oddające się wszelkim zakazanym i plugawym chuciom. Ich hedonizm i brak samokontroli sprowadziły na Eldarów zagładę, gdyż z zadawanego przez nich bólu i cierpienia narodził się wielki wróg rasy Eldarów – Bóg Chaosu Slaanesh. Tysiące Eldarów zginęło, a miliony z nich uległy Chaosowi lub legły w walkach między lojalistami a ich spaczonymi braćmi. Mrocznych Eldarów ostatecznie pokonano i wygnano, izolując ich w Commorragh, gdzie musieli sobie radzić z klątwą Slaanesha.

Klątwa ta, określana mianem Głodu, powoduje, że Mroczni Eldarzy niepowstrzymanie łakną dusz innych istot. Mroczni Eldarzy toczą wojny w całym wszechświecie po to, aby przetrwać, wykorzystując naukowe aspiracje swojej rasy do opracowywania na bazie Głodu straszliwych mocy, którymi rażą swoich przeciwników. Nie zatracili przy tym szybkości i celności, z której słyną Eldarzy – brakuje im jednak odporności innych ras. Świat, na który obrócą swe nienawistne oczy Mroczni Eldarzy, czeka smutny los w postaci niekończących się tortur zadawanych rękoma bezlitosnych zdobywców.

Grafika[edytuj | edytuj kod]

Dodatek jest oparty na tym samym silniku graficznym co poprzednie części. Dzięki swobodnej kamerze 3D można obserwować starcia zarówno z góry, jak i z perspektywy żołnierza.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]