Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna jest pielgrzymką młodzieży metropolii warszawskiej. Na Jasną Górę pielgrzymuje od 1981, ale jej początków trzeba szukać w drugiej połowie l. 70. XX w.

Pielgrzymi WAPM w czasie drogi na Jasną Górę

Pomysł jej organizacji wyszedł od księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, który zaproponował stworzenie pielgrzymki łączącej sanktuaria maryjne Mazowsza. Miało to związek z prężnie rozwijającym się wówczas ruchem pielgrzymkowym. Wychodząca z Warszawy, jedna z najstarszych w Polsce pielgrzymek Piesza Pielgrzymka Warszawska, nie była w stanie zmieścić w grupach akademickich wszystkich studentów. Ówczesny rektor kościoła akademickiego św. Anny, ksiądz Tadeusz Uszyński wymyślił nazwę Warszawska Akademicka Pielgrzymka Diecezjalna i jej organizację powierzył księdzu Józefowi Majowi. 5 sierpnia 1981 sprzed kościoła św. Anny wyruszyła grupa około 1400 osób, która tworzyła I Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Diecezjalną. Szlak pielgrzymki wiedzie przez Niepokalanów, Miedniewice, Boguszyce, Krzemienicę, Inowłódz, Smardzewice, Sulejów, Przerąb, Gidle, Mstów.

W 1993, w związku z podziałem diecezji warszawskiej na trzy odrębne diecezje: warszawską, praską oraz łowicką, zmieniono nazwę pielgrzymki na: Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. WAPM jest jedną z najliczniejszych pieszych pielgrzymek w Polsce. Każdego roku pielgrzymuje w niej na Jasną Górę ok. 5500 pielgrzymów w 16 grupach cywilnych i jednej wojskowej, którą tworzą żołnierze polscy, słowaccy oraz niemieccy. W pielgrzymce uczestniczą także obcokrajowcy m.in. z USA, Włoch, Francji, Rosji i Białorusi. Do 2008 głównym przewodnikiem pielgrzymki był ksiądz Bogdan Bartołd, obecnie proboszcz parafii katedralnej w Warszawie. W 2009 pielgrzymkę po raz pierwszy poprowadził ksiądz Jacek Siekierski, rektor kościoła św. Anny. Od 2017 przewodnikiem jest obecny rektor, ks. dr hab.Krzysztof Siwek.

Przewodnicy pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

  1. ks. Józef Maj w latach 1981–1984
  2. ks. Zygmunt Malacki w latach 1985–1998
  3. ks. Bogdan Bartołd w latach 1998–2008
  4. ks. Jacek Siekierski w latach 2008–2016
  5. ks. dr hab. Krzysztof Siwek 2017-

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]