Mstów (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mstów
Herb
Herb Mstowa
Jedna ze stodół oraz pozostałość po stodole
Jedna ze stodół oraz pozostałość po stodole
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat częstochowski
Gmina Mstów
Liczba ludności (2008) 1 704
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 42-244
Tablice rejestracyjne SCZ
SIMC 0138649
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Mstów
Mstów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mstów
Mstów
Ziemia50°49′43″N 19°17′23″E/50,828611 19,289722
Strona internetowa miejscowości

Mstów – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Mstów, 12 km na wschód od Częstochowy, nad Wartą przy drodze wojewódzkiej nr 786.

Przepływająca przez miejscowość Warta

Miasto położone w końcu XVI wieku w powiecie lelowskim województwa krakowskiego było własnością klasztoru kanoników regularnych we Mstowie[1]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Mstów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o Mstowie pochodzi z 1193 roku. Była to wówczas własność kanoników regularnych laterańskich na Piasku we Wrocławiu. Prawdopodobnie na początku XIII wieku założono w Mstowie klasztor. W 1220 roku w łacińskim dokumencie biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża wydanym w Krakowie [2] miejscowość wymieniona jest w formie Mstovia oraz Msthow.[3]

W 1279 roku wieś uzyskała od Bolesława Wstydliwego prawa miejskie średzkie jako jedyna w tym rejonie. W roku 1566 roku pożar zniszczył znaczną część klasztoru. W późniejszych latach wielokrotnie klasztor i kościół były niszczone. Największe zniszczenia dotknęły klasztor podczas I wojny światowej- podczas walk prusko-rosyjskich zniszczone zostały wieże kościoła, zawaliło się sklepienie nawy i zniszczono mury obronne klasztoru. Odbudowa trwała przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego z inicjatywy księdza Tadeusza Maniewskiego. W XVII i XVIII wieku pole w obrębie murów klasztornych używane było przez okoliczną szlachtę na sejmiki. Z ważniejszych gości klasztoru należy wymienić królową Bonę.

Klasztor został skasowany przez władze pruskie w okresie II rozbioru Polski. Od pocz. XIX wieku kościół pełni rolę kościoła parafialnego. Z dóbr klasztornych wydzielono kilka szlacheckich majątków ziemskich.

Po powstaniu styczniowym, w ramach represji, władze carskie skasowały prawa miejskie. Miasto było wyludnione kilkoma epidemiami. Powstał cmentarz choleryczny, na którym obecnie stoją domy mieszkalne. W XIX wieku zniszczono gotycki kościół miejski i drewniany ratusz. W roku 1904 w Mstowie urodził się Zdzisław Kieturakis (profesor zwyczajny, znakomity chirurg i nauczyciel akademicki). W okresie PRL-u zniszczono dwór i park podworski - obecnie w nim stoi budynek urzędu gminy.

W 1972 wieś została odznaczona Krzyżem Partyzanckim.

Z 20 na 21 lipca 2007 przez wieś przeszła trąba powietrzna niszcząc kilkadziesiąt zabudowań gospodarskich[4]

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich, obecnie w miejscowości Wancerzów
 Osobny artykuł: Rynek w Mstowie.
 • Zespół urbanistyczny Mstowa z kamienicami w rynku,
 • cmentarz z kaplicą z XVI wieku,
 • resztki parku podworskiego z kapliczką św. Floriana,
 • fragmenty zespołu pofolwarcznego,
 • kapliczki z XIX wieku,
 • kilka domów mieszkalnych z końca XIX wieku,
 • oraz tzw. "dzielnica stodół" z końca XIX wieku.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Kadra LKS "Warta" Mstów na sezon 2010/2011

We Mstowie od 1947 roku działa piłkarski Ludowy Klub Sportowy "Warta". W bieżącym sezonie, po rundzie jesiennej seniorzy "Warty" zajmują dobre 2 miejsce w klasie A, juniorzy w świetnym stylu wywalczyli awans do I ligi juniorów młodszych(zajmując 3 miejsce w grupie II za Rakowem II Częstochowa oraz Orkanem Rzerzęczyce), a najmłodsza grupa trampkarz starszy, dzięki wygranej w ostatnim meczu rundy jesiennej 1:3 z Rakowem Częstochowa, będzie w rundzie wiosennej występować w II lidze trampkarzy starszych

Transport[edytuj | edytuj kod]

Połączenie z miastem Częstochowa zapewnia PKS Częstochowa S.A. - linia M.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 104.
 2. Stefan Krakowski, Alfred Czarnota: Dzieje Częstochowy od zarania do czasów współczesnych. Katowice: Śląsk, 1964, s. 28-31.
 3. Franciszek Kulczycki, "Monumenta mediiaevi historica res gestas Poloniae illustrantia", Tomus IX, Cracoviae, 1886, str. 27.
 4. Napływa pomoc dla ofiar trąby powietrznej w okolicach Częstochowy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]