Weatherman (organizacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Weather Underground, The Weathermen lub Weathermanamerykańska radykalna grupa ruchu studenckiego o ideologii rewolucyjnej, zaliczana do nurtu nowej lewicy, która wyodrębniła się w roku 1969 z antywojennej organizacji Studenci dla Demokratycznego Społeczeństwa (SDS). Znana z organizowania demonstracji ulicznych i podkładania bomb w budynkach instytucji federalnych i korporacyjnych. Głównym motywem jej działania był sprzeciw wobec wojny w Wietnamie. Jej nazwa wywodzi się z słów piosenki Boba Dylana "Subterranean Homesick Blues": You don't need a weatherman to know which way the wind blows (pol. Nie potrzebujesz meteorologa, aby wiedzieć skąd wieje wiatr).

Jedną z bardziej znanych akcji grupy była pomoc w ucieczce do Algierii zbiegłemu z więzienia Timothy'emu Leary'emu, ikonie kontrkultury, oraz jego żonie.

Większość zamachów bombowych organizacja poprzedzała ostrzeżeniem, mającym na celu ewakuację osób postronnych. Towarzyszyły im także komunikaty, w których informowała o przyczynie lub intencji zamachu, np. w 1971 podłożyła bombę w Kapitolu jako wyraz protestu wobec inwazji amerykańskiej na Laos, a zamach na Pentagon w 1972 był odwetem za bombardowanie w Hanoi[1].

Weatherman byli jednym z celów FBI w ramach programu COINTELPRO, polegającego na inwigilacji i systematycznym niszczeniu pewnych organizacji politycznych.

W 2002 roku powstał film dokumentalny pt. The Weather Underground o historii i działaniach grupy, który w roku 2004 został nominowany do Oscara[2].

Przypisy

  1. Jarosław Tomasiewicz: Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), Katowice 2000, s. 201-202
  2. Nominees & Winners for the 76th Academy Awards

Bibliografia[edytuj]

Jerzy Jarniewicz, "Weathermen. Polowanie na białego wieloryba". w: All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury, Kraków 2016.[1]