Wiśliczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiśliczka
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat olkuski
Gmina Olkusz
Liczba ludności (2011) ok. 150
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 32-300 Olkusz
Tablice rejestracyjne KOL
SIMC 0218064
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Wiśliczka
Wiśliczka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wiśliczka
Wiśliczka
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wiśliczka
Wiśliczka
Ziemia 50°16′30″N 19°37′37″E/50,275000 19,626944

Wiśliczkawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Olkusz.

Wiśliczka leży we wschodniej części Gminy Olkusz, 5 km na wschód od centrum Olkusza. Miejscowość położona jest wśród malowniczych lasów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Do połowy lat 70. obok przepływała rzeka Baba, której źródła położone były kilkaset metrów od zabudowań. Później prace związane z eksploatacją złóż rud cynku i ołowiu w okolicy, obniżyły poziom wód gruntowych i rzeka zanikła pozostawiając po sobie puste koryto. W latach 50. i 60. ubiegłego stulecia rozwijała się tu agroturystyka. Na terenie wsi znajdują się również wyrobiska po kamieniu wapiennym pobieranym na budowę okolicznych dróg. We wsi jest ponad 30 domów, a liczbę mieszkańców szacuje się na ok. 150 osób (w 2011 roku).

Historia[edytuj]

Początki miejscowości giną w mrokach dziejów. W XIX wieku cała wieś należała do szlacheckich posiadłości w dobrach Parcze Górne. W 1886 roku mieszkało tu zaledwie 9 osadników wraz z rodzinami, którzy uprawiali ok. 50 hektarów ziemi, ale już okresie międzywojennym liczba gospodarstw wzrosła dwukrotnie, osiągając liczbę 18. W omawianym okresie Wiśliczka należała do powiatu olkuskiego, gminy Rabsztyn i parafii Przeginia. W czasie II wojny światowej miejscowość została wcielona do III Rzeszy. Obok miejscowości przebiegała wtedy granica między Generalnym Gubernatorstwem a Rzeszą, więc w okolicy kwitł przemyt. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego. Przez kilkadziesiąt lat Wiśliczka była przysiółkiem sąsiedniego Olewina, własne sołectwo uzyskała w 1991 roku. Aktualnie sołtysem jest Janina Milej.

Obecnie wioska intensywnie się rozwija. Przedsiębiorczy mieszkańcy, którzy współpracują z Lokalną Grupą Działania na rzecz Obszarów Wiejskich Gminy Olkusz, starają się o pozyskiwanie środków unijnych dla miejscowości. We wrześniu 2011 roku ukończono budowę placu zabaw i boiska. W planach jest wiele innych inwestycji.