Wiśliczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiśliczka
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat olkuski
Gmina Olkusz
Liczba ludności (2011) ok. 150
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 32-300 Olkusz
Tablice rejestracyjne KOL
SIMC 0218064
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Wiśliczka
Wiśliczka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wiśliczka
Wiśliczka
Ziemia 50°16′30″N 19°37′37″E/50,275000 19,626944

Wiśliczkawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Olkusz.

Wiśliczka leży we wschodniej części Gminy Olkusz, 5 km na wschód od centrum Olkusza. Miejscowość położona jest wśród malowniczych lasów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Do połowy lat 70. obok przepływała rzeka Baba, której źródła położone były kilkaset metrów od zabudowań. Później prace związane z eksploatacją złóż rud cynku i ołowiu w okolicy, obniżyły poziom wód gruntowych i rzeka zanikła pozostawiając po sobie puste koryto. W latach 50. i 60. ubiegłego stulecia rozwijała się tu agroturystyka. Na terenie wsi znajdują się również wyrobiska po kamieniu wapiennym pobieranym na budowę okolicznych dróg. We wsi jest ponad 30 domów, a liczbę mieszkańców szacuje się na ok. 150 osób (w 2011 roku).

Historia[edytuj]

Początki miejscowości giną w mrokach dziejów. W XIX wieku cała wieś należała do szlacheckich posiadłości w dobrach Parcze Górne. W 1886 roku mieszkało tu zaledwie 9 osadników wraz z rodzinami, którzy uprawiali ok. 50 hektarów ziemi, ale już okresie międzywojennym liczba gospodarstw wzrosła dwukrotnie, osiągając liczbę 18. W omawianym okresie Wiśliczka należała do powiatu olkuskiego, gminy Rabsztyn i parafii Przeginia. W czasie II wojny światowej miejscowość została wcielona do III Rzeszy. Obok miejscowości przebiegała wtedy granica między Generalnym Gubernatorstwem a Rzeszą, więc w okolicy kwitł przemyt. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego. Przez kilkadziesiąt lat Wiśliczka była przysiółkiem sąsiedniego Olewina, własne sołectwo uzyskała w 1991 roku. Aktualnie sołtysem jest Janina Milej.

Obecnie wioska intensywnie się rozwija. Przedsiębiorczy mieszkańcy, którzy współpracują z Lokalną Grupą Działania na rzecz Obszarów Wiejskich Gminy Olkusz, starają się o pozyskiwanie środków unijnych dla miejscowości. We wrześniu 2011 roku ukończono budowę placu zabaw i boiska. W planach jest wiele innych inwestycji.