Wiatrówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiatrówka niemieckiej firmy Weihrauch z naciągiem dolnym
Wiatrówka Crosman C11 z nabojami CO2 oraz stalowym śrutem.

Wiatrówka – popularne określenie ręcznej broni pneumatycznej, wizualnie przypominającej karabin lub pistolet.

Wiatrówki są używane zarówno w wyczynowym strzelectwie pneumatycznym (sport olimpijski), jak i do rekreacji, a w krajach, w których jest to dozwolone, również do polowań na drobną zwierzynę oraz do odstrzału szkodników.

Materiałem pędnym w wiatrówkach jest sprężone powietrze lub dwutlenek węgla. Ze względu na sposób sprężania powietrza wiatrówki można podzielić na:

  • tłokowe (powietrze sprężane jest w momencie strzału przez tłok napędzany sprężyną metalową lub tzw. sprężyną gazową),
  • ze wstępnym sprężaniem powietrza (ang. PCA – pre-compressed air), w których powietrze sprężane jest przed każdym strzałem w komorze sprężania (za pomocą tłoka poruszanego dźwignią),
  • zasobnikowe (PCP), zasilane z wielorazowego zbiornika ze sprężonym powietrzem lub z jednorazowych zasobników z dwutlenkiem węgla.

Wiatrówka strzela pociskami (śrutem) wykonanymi zazwyczaj ze stopu ołowiu (spotyka się również wykonane ze stopu cynku bądź z tworzywa sztucznego z osadzonym w nim elementem metalowym, lub pirotechnicznym – tzw. wybuchowe).

Kaliber wiatrówek sportowych to najczęściej 4,5 mm (ze względu na bardziej płaską trajektorię lotu śrutu), a myśliwskich – 5,5 mm oraz 6,35 mm; kalibrem pośrednim jest 5 mm. Nieliczne modele karabinów pneumatycznych są produkowane w kalibrze 9 mm i większym. Do tej pory jedyną wiatrówką, która była przepisową bronią był austriacki Repetierwindbuchse M.1780.

Według obecnie funkcjonującego w Polsce prawa, wiatrówki o energii wylotowej śrutu nieprzekraczającej 17 J są dostępne bez zezwolenia i rejestracji. Bronią pneumatyczną nazywa się wiatrówki o energii wylotowej pocisku powyżej 17 J.

Wiatrówki na świecie zyskały swoje miejsce w sporcie i rekreacji. Oprócz strzelectwa tarczowego (tzw. match) jednymi z najbardziej popularnych dyscyplin jest Field target czy Silhouette.