Przejdź do zawartości

Wiedźmin: Gra wyobraźni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wiedźmin: Gra Wyobraźni)
Wiedźmin: Gra wyobraźni według Andrzeja Sapkowskiego
Twórcy

Michał Marszalik, Maciej Nowak-Kreyer, Michał Studniarek, Tomasz Kreczmar

Wydawca

Wydawnictwo Mag

Data wydania

2001

Gatunek

Fantasy

Główny świat gry

Świat wiedźmina

Mechanika

k6

Wiedźmin: Gra wyobraźni według Andrzeja Sapkowskiego – wydana w 2001 roku przez wydawnictwo Mag gra fabularna oparta na sadze o wiedźminie oraz opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego.

Podręcznik główny do gry ukazał się w 2001 roku, wcześniej jednak pojawił się podręcznik Wiedźmin: Gra wyobraźni – Wersja podstawowa. Zawierał skrócone zasady dotyczące mechaniki gry, magii, walki oraz skróconą wersję opisu świata i bestiariusza. Zawierał także gotową przygodę umożliwiającą rozpoczęcie zabawy. Podręcznik ów był skierowany w szczególności do osób dopiero rozpoczynających zabawę z grami fabularnymi i miał stanowić swoistą reklamę podręcznika głównego[1].

W zamyśle autorów Wiedźmin miał być grą bardziej zbliżoną do idei gier storytellingowych niż do gier koncentrujących się na mechanice. Dlatego też ukuto termin „gra wyobraźni” pojawiający się w tytule – żeby odróżnić Wiedźmina od innych gier fabularnych[2]. Także termin „bajarz”, którym określa się mistrza gry ma wskazywać na to, że w grze najważniejsza jest opowieść.

Podręcznik główny do gry jest czarno-biały, ma 256 stron, a część ilustracji stanową obrazy z filmu i serialu Wiedźmin[3]. Dodatkowo jako wkładkę umieszczono w nim kolorowe fotosy z filmu oraz mapę świata gry w formacie A4.

Około roku 2003 podjęto próby przygotowania drugiej edycji gry, ale nie doprowadziły one do wydania żadnych publikacji drukiem, przez pewien czas były jednak dostępne w internecie[4][5].

Mechanika

[edytuj | edytuj kod]

Mechanika gry opiera się na testach wykonywanych kostką k6. Każda z postaci jest opisywana przez szereg cech i powiązanych z nimi umiejętności; należą one do przedziału 1-5. Żeby sprawdzić, czy dane zadanie się powiodło, gracz rzuca taką liczbą kostek, jak wysoką ma daną cechę, po czym liczy liczbę sukcesów (czyli kostek, na których wypadło 4, 5 lub 6) i porównuje ze stopniem trudności danego zadania. Liczba punktów posiadanych w danej umiejętności redukuje z kolei trudność testu. Jedna z kości jest w każdym teście uznawana za tzw. „kość przeznaczenia”. Jeśli wypadnie na niej 1, gracz ma do czynienia z natychmiastową porażką testu, jeśli wypadnie 6 – test natychmiast się udaje.

Świat

[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry dzieje się w stworzonym na kartach powieści Andrzeja Sapkowskiego świecie fantasy. Gracz może wcielić się w dowolną postać wybraną z występujących w świecie ras (człowiek, elf, krasnolud, niziołek, gnom, wiedźmin; inne rasy pojawiły się w dodatkach).

Dodatki

[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo Mag wydało do Wiedźmina dwa dodatki[6]: Czas pogardy: Wojny z Nilfgaardem (opisujący cesarstwo Nilfgaardu; zawiera nowe zasady i przygodę Łuna nad Cintrą) oraz kampanię Miecz przeznaczenia: Pokonać fatum autorstwa Joanny i Macieja Szaleńców.

Ukazały się także trzy numery 32-stronicowego magazynu „Biały Wilk”, będące w istocie dodatkami do gry:

  • „Wszystko o driadach” – skupiający się na driadach zamieszkujących Brokilon; podaje między innymi zasady dotyczące tworzenia postaci driad, rozszerzone zasady używania łuków (tzw. manewry), przedstawia nowy rodzaj magii – magię drzew – oraz zawiera przygodę Wilki Brokilonu
  • „Tajemnice Novigradu” – opisuje miasto Novigrad; zawiera między innymi historię miasta, opis najważniejszych miejsc i postaci oraz mapę.
  • „W tajnej służbie ich królewskich mości” – skupia się na postaciach szpiegów; opisuje sytuację polityczną państw świata oraz ich służby wywiadowcze. Na końcu przygoda Szpieg, którego nie było.

Odbiór gry

[edytuj | edytuj kod]

Gra spotkała się z mieszanym, raczej pozytywnym odbiorem[7][8][9], ale początkowo była sukcesem komercyjnym wydawnictwa, na fali popularności filmu i serialu Wiedźmin. Negatywny odbiór tych dwóch dzieł kinematograficznych odbił się jednak później negatywnie na recepcji i popularności gry[10].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Piotr Cieśliński i inni red., Wiedźmin: gra wyobraźni: wersja podstawowa, Warszawa: Wydawnictwo MAG, 2001, ISBN 978-83-87968-39-7 [dostęp 2024-01-29].
  2. Jak powstawał Wiedźmin: Gra Wyobraźni | Wiedźmin: Gra Wyobraźni [online] [dostęp 2024-01-29] (pol.).
  3. Piotr Cieśliński i inni red., Wiedźmin: gra wyobraźni: wersja podstawowa, Warszawa: Wydawnictwo MAG, 2001, ISBN 978-83-87968-39-7 [dostęp 2024-01-29].
  4. 2 edycja – kolejne informacje | Wiedźmin: Gra Wyobraźni [online] [dostęp 2024-01-29] (pol.).
  5. Wiedźmin: Gra Wyobraźni 2 edycja w sieci - Gry fabularne - RPG - POLTERGEIST [online], polter.pl, 10 sierpnia 2015 [dostęp 2024-01-29] (pol.).
  6. Linia wydawnicza: Wiedźmin: gra wyobraźni - POLTERGEIST [online], polter.pl [dostęp 2024-01-29] (pol.).
  7. The Witcher RPG VS Wiedźmin: Gra Wyobraźni. [dostęp 2024-01-29].
  8. Wiedźmin: Gra Wyobraźni - POLTERGEIST [online], polter.pl, 4 kwietnia 2002 [dostęp 2024-01-29] (pol.).
  9. Gry Fabularne Fan : wiedźmin gra wyobraźni. [dostęp 2024-01-29].
  10. Rzut Oka na... Wiedźmina: Grę Wyobraźni. [dostęp 2024-01-29].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]