Wiedźmin (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiedźmin
Gatunek

fantasy

Rok produkcji

2001

Data premiery

9 listopada 2001

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

130 min

Reżyseria

Marek Brodzki

Scenariusz

Michał Szczerbic
(na podst. opowiadań
Sapkowskiego)

Główne role

Michał Żebrowski
Zbigniew Zamachowski
Maciej Kozłowski
Grażyna Wolszczak

Muzyka

Grzegorz Ciechowski

Zdjęcia

Bogdan Stachurski

Scenografia

Ewa Przybył

Kostiumy

Małgorzata Stefaniak

Montaż

Wanda Zeman

Produkcja

Lew Rywin

Dystrybucja

Vision Film Distribution

Budżet

18 820 000 zł

Nagrody
Orzeł w 2002 rokuGrzegorz Ciechowski, najlepsza muzyka filmowa

Wiedźminpolski film fantasy z 2001 roku w reżyserii Marka Brodzkiego. Film jest adaptacją opowiadań o Wiedźminie polskiego pisarza fantasy, Andrzeja Sapkowskiego.

Scenariusz napisał Michał Szczerbic. Rolę tytułową powierzono Michałowi Żebrowskiemu. Muzykę skomponował Grzegorz Ciechowski.

Film został stworzony jako dodatkowy efekt prac nad serialem telewizyjnym, którego premiera miała miejsce jesienią 2002 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin Geralt z Rivii, zwany również ze względu na białe włosy Białym Wilkiem, jak wszyscy przedstawiciele wiedźmińskiego fachu ma za zadanie zwalczać zagrażające ludziom potwory. Kiedy przez przypadek ratuje życie władczyni CintryCalanthe i jej obdarzonej magicznymi zdolnościami córce Pavetcie, królowa z wdzięczności zabiera go na swój dwór. Geralt bierze udział w uczcie, w czasie której ma zostać postanowiony ożenek Pavetty z jednym ze szlachetnie urodzonych panów.

Uroczystość niespodziewanie zakłóca pojawienie się zakutego w stal rycerza, zwącego siebie Jeżem, który twierdzi, że ma wyłączne prawa do ręki księżniczki. Powołuje się przy tym na stare Prawo Niespodzianki, wyjaśniając, że kilkanaście lat wcześniej uratował życie ojcu Pavetty i w zamian zażądał czegoś, czego władca nie spodziewał się zastać w domu po powrocie. Król zgodził się, nie wiedząc, że jego żona oczekuje dziecka – niespodzianki. Gdy Jeż, dziękując Geraltowi za uratowanie życia, oferuje mu wszystko, czego ten sobie zażyczy, wiedźmin również postanawia skorzystać z Prawa Niespodzianki. Wkrótce Pavetta wyjawia, że jest brzemienna. Odtąd życie Geralta będzie już na zawsze nierozerwalnie związane z Ciri – córką Pavetty i Jeża.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Wiedźmin (album).

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]