Wiedźmin (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiedźmin
Gatunek

fantasy

Data premiery

9 listopada 2001

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

130 min

Reżyseria

Marek Brodzki

Scenariusz

Michał Szczerbic, na podstawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego

Główne role

Michał Żebrowski,
Zbigniew Zamachowski,
Maciej Kozłowski,
Grażyna Wolszczak

Muzyka

Grzegorz Ciechowski

Zdjęcia

Bogdan Stachurski

Scenografia

Ewa Przybył

Kostiumy

Małgorzata Stefaniak

Montaż

Wanda Zeman

Produkcja

Lew Rywin

Dystrybucja

Vision Film Distribution

Budżet

18 820 000 zł

Nagrody
Orzeł w 2002 rokuGrzegorz Ciechowski, najlepsza muzyka filmowa

Wiedźminpolski film fantasy z 2001 roku w reżyserii Marka Brodzkiego. Film jest adaptacją opowiadań o Wiedźminie polskiego pisarza fantasy, Andrzeja Sapkowskiego.

Scenariusz napisał Michał Szczerbic. Rolę tytułową powierzono Michałowi Żebrowskiemu. Muzykę skomponował Grzegorz Ciechowski.

Film został stworzony jako dodatkowy efekt prac nad serialem telewizyjnym, którego premiera miała miejsce jesienią 2002 roku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin Geralt z Rivii, zwany również ze względu na białe włosy Białym Wilkiem, jak wszyscy przedstawiciele wiedźmińskiego fachu ma za zadanie zwalczać zagrażające ludziom potwory. Kiedy przez przypadek ratuje życie władczyni CintryCalanthe i jej obdarzonej magicznymi zdolnościami córce Pavetcie, królowa z wdzięczności zabiera go na swój dwór. Geralt bierze udział w uczcie, w czasie której ma zostać postanowiony ożenek Pavetty z jednym ze szlachetnie urodzonych panów.

Uroczystość niespodziewanie zakłóca pojawienie się zakutego w stal rycerza, zwącego siebie Jeżem, który twierdzi, że ma wyłączne prawa do ręki księżniczki. Powołuje się przy tym na stare Prawo Niespodzianki, wyjaśniając, że kilkanaście lat wcześniej uratował życie ojcu Pavetty i w zamian zażądał czegoś, czego władca nie spodziewał się zastać w domu po powrocie. Król zgodził się, nie wiedząc, że jego żona oczekuje dziecka – niespodzianki. Gdy Jeż, dziękując Geraltowi za uratowanie życia, oferuje mu wszystko, czego ten sobie zażyczy, wiedźmin również postanawia skorzystać z Prawa Niespodzianki. Wkrótce Pavetta wyjawia, że jest brzemienna. Odtąd życie Geralta będzie już na zawsze nierozerwalnie związane z Ciri – córką Pavetty i Jeża.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Wiedźmin (album).

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

  • Okres zdjęciowy: 21 lipca 2000 – 14 marca 2001 (ponad 150 dni zdjęciowych).
  • Plenery: Góry Świętokrzyskie, Karkonosze, okolice Malborka, Kielc (kamieniołom Grabina), Warszawy, Kazuń k. Modlina, Zamek w Gniewie, Bolków (od 13 lutego), zamek Grodziec (druga połowa lutego).
  • W filmie znalazły się komputerowe efekty specjalne i walki koordynowane przez mistrza aikido, Jacka Wysockiego.
  • Aby wszystkie pojedynki wyglądały przekonująco na ekranie, Michał Żebrowski ćwiczył sztuki walki pod okiem Wysockiego przez siedem miesięcy po sześć godzin dziennie; aby maksymalnie uatrakcyjnić sceny walki wiedźmin nie posługuje się tak, jak u Sapkowskiego półtoraręcznym mieczem, lecz japońską kataną.
  • Na kilka dni przed premierą scenarzysta Michał Szczerbic wycofał się z projektu i nie zgodził się na umieszczenie jego nazwiska w napisach końcowych. Za powód podał to, że twórcy rzekomo zbyt odbiegli od jego scenariusza. Wiedźmin był pierwszym polskim filmem od czasu Wirusa, w którym nie podano oficjalnie w napisach końcowych nazwiska scenarzysty. Mimo ewakuacji z tonącego statku krytyka nie pozostawiła na nim suchej nitki, obwiniając go o klapę projektu.[potrzebny przypis]
  • Podczas kręcenia filmu ekipa napotkała sprzeciw fanów twórczości Andrzeja Sapkowskiego, którzy założyli „Komitet Obrony Jedynie Słusznego Wizerunku Wiedźmina”. Na ich stronie internetowej ogłosili protest przeciwko obsadzeniu głównych ról przez Michała Żebrowskiego i Grażynę Wolszczak. Pod protestem podpisało się 650 osób, ale nie wpłynął on na produkcję filmu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]