Saga o wiedźminie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Geralt z Rivii (ilustracja Aleksandra Stiepczenkowa)

Saga o wiedźminie – cykl książkowy (powieściowy) autorstwa Andrzeja Sapkowskiego o dziejach wiedźmina Geralta z Rivii, będący kontynuacją wcześniejszych zbiorów opowiadań tegoż autora: Ostatnie życzenie (z których część wydano wcześniej w tomie Wiedźmin) oraz Miecz przeznaczenia[potrzebny przypis].

W skład cyklu wchodzą powieści:

Dwa opowiadania: Coś się kończy, coś się zaczyna oraz Droga, z której się nie wraca często są zaliczane do cyklu o wiedźminie, jednakże sam autor zastrzega, że nie zaliczają się one do właściwej sagi (oba opowiadania znajdują się w tomie Coś się kończy, coś się zaczyna). Błąd ten jest dość często popełniany również dlatego, że wydawnictwo superNowa na okładce tego tomu stwierdza, iż opowiadania zawierają w sobie „Alternatywne zakończenie sagi o wiedźminie”[potrzebny przypis].

Początkiem sagi było opowiadanie Wiedźmin, które ukazało się w grudniu 1986 w miesięczniku „Fantastyka[potrzebny przypis].

Nazwa Saga o wiedźminie została nadana przez wydawcę. Sapkowski zamierzał ją nazwać Krew elfów, zaś pierwszy tom miał być pierwotnie zatytułowany Lwiątko, jednak wszystkie części cyklu stały się tak popularne, że nazwa ta bezkrytycznie została zaadaptowana przez fanów i jest nieomylnie kojarzona z dziełami Andrzeja Sapkowskiego[potrzebny przypis].

Sam autor wzbrania się przed nazywaniem swojego dzieła sagą argumentując, że jest to pojęcie zarezerwowane dla mitologii nordyckiej. Według Sapkowskiego bardziej trafnym określeniem jest „cykl”. Saga o wiedźminie jako tytuł pochodzi pośrednio od tytułu obecnego w świecie wiedźmińskim dzieła Flourensa Delannoya[potrzebny przypis].

Pod koniec 2013 roku pojawiła się kolejna książka opowiadająca o przygodach wiedźmina, Sezon burz, nie wchodzi jednak ona w skład sagi, a jest opowieścią osadzoną w wiedźmińskim świecie[potrzebny przypis].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem książek jest Geralt z Rivii – tytułowy wiedźmin, mutant, zabójca potworów, mistrz miecza posługujący się magicznymi znakami wiedźmińskimi[potrzebny przypis].

Saga opisuje zawiłe losy Geralta, który na mocy prawa niespodzianki powiązał się przeznaczeniem z Ciri – tajemniczym dzieckiem, zwanym Lwiątkiem z Cintry. Ich przygody, a także wielu innych napotkanych przez nich postaci, mają miejsce w czasie wielkiej inwazji Cesarstwa Nilfgaardu na Północne Królestwa (Temeria, Redania, Aedirn, Kaedwen). Poza trudnościami, jakie napotyka na swojej drodze wiążąc się z czarodziejką Yennefer, Geralt bierze również udział w bezwzględnej grze wywiadów wojskowych. Chcąc chronić zarówno siebie, jak i swoich bliskich, wiedźmin stara się zachować neutralność w szalejącym świecie[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]