Przejdź do zawartości

Wiera Jelinek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
J. Wiera Jelinek
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 marca 1960
Zelów, Polska

Pastor w parafii w Zelowie
Okres sprawowania

2003–2010

Proboszcz parafii w Ratibořu
Okres sprawowania

od 1 września 2010

Wyznanie

ewangelicko-reformowane

Kościół

Ewangelicki Kościół Czeskobraterski (od 2010)
Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP (do 2010)

Inkardynacja

Diecezja Wschodniomorawska

Ordynacja

14 września 2003

Jarmiła Wiera Jelinek (ur. 1 marca 1960 w Zelowie) – polska i czeska duchowna reformowana, pierwsza kobieta w historii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP ordynowana na pastora[potrzebny przypis].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła szkołę średnią w Zelowie w 1979 r., następnie studiowała na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. W 1990 uzyskała tytuł magistra teologii na podstawie pracy Haruspicjum i Amos. Przyczynek do hermeneutyki Starego Testamentu (przygotowanej pod kierunkiem prof. dra hab. Jana Niemczyka – ówczesnego rektora ChAT-u).

14 września 2003 jako pierwsza kobieta w historii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP została ordynowana na pastora. Nabożeństwo ordynacyjne prowadzili biskupi: Marek Izdebski i Pavel Smetana oraz ks. Mirosław Jelinek w asyście 35 duchownych ewangelickich z całego świata. Objęła funkcję wikariusza parafii ewangelicko-reformowanej w Zelowie, gdzie proboszczem był jej mąż ks. Mirosław Jelinek. W Zelowie była także katechetką (w szkole podstawowej nr 4), współtwórczynią modelowego Przedszkola Edukacyjnego w Zelowie oraz dyrygentem jedynego w Polsce zespołu „Zelowskich Dzwonków” grającego na dzwonkach ręcznych.

11 lipca 2010 została wybrana na proboszcza parafii Ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego w Ratibořu w Czechach. Funkcję objęła 1 września 2010[1].

Z małżeństwa z ks. Mirosławem Jelinkiem ma dwoje dzieci (syna Jana Amosa, ur. 1982 i córkę Ewę Milenę, ur. 1984, która jest proboszczem parafii Ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego w Ostrawie.)

Pełnione funkcje[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zelowskie Dzwonki

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ewa Drzazga: Pastorzy Wiera i Mirosław Jelinkowie wyjeżdżają z Zelowa. 2 sierpnia 2010. [dostęp 2010-08-06]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]