Wierbka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wierbka
Ruiny pałacu
Ruiny pałacu
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat zawierciański
Gmina Pilica
Liczba ludności (2008) 857
Strefa numeracyjna (+48) 32
Tablice rejestracyjne SZA
SIMC 0219916
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Wierbka
Wierbka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wierbka
Wierbka
Ziemia50°28′22″N 19°42′57″E/50,472778 19,715833

Wierbkawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Pilica, na granicy Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Niecki Nidziańskiej, nad Pilicą, w jej początkowym biegu.

Części miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Wymienione w TERYT integralne części miejscowości: Czerwone Domki - część miejscowości, Jastrzębie - przysiółek, Korea - część miejscowości, Maleszyna - przysiółek, Na Parku - część miejscowości, Rogatka - część miejscowości, Wierbka-Osada - część miejscowości, Za Stawem - część miejscowości.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od średniowiecza wieś Wierbka wchodziła w skład rycerskich dóbr Pilica. W 1531 roku Anna z Jarosławia, wdowa po Stanisławie Pileckim, i jej syn Jan Pilceki zastawili wieś kasztelanowi lądzkiemu Piotrowi Opalińskiemu. W 1790 roku uruchomiono manufakturę papieru.
W 1853 roku wieś nabył Chrystian August Moes, który założył tu papiernię, działającą do lat międzywojennych. Rodzina Moesów wzniosła w 1880 roku w Wierbce eklektyczny pałac wraz z ogrodem, w którym można podziwiać rosnące do dziś drzewa, uznane za pomniki przyrody: 170-letni modrzew i topolę kanadyjską. Chrystian August Moes powierzył zarząd nad zaniedbanym przez lata przypałacowym parkiem-ogrodem Mieczysławowi Bolesławowi Hoffmanowi i dzięki jego staraniom i pracy Hoffmana przywrócona mu została dawna świetność.

Od 1953 roku na terenie papierni mieści się duża Spółka Akcyjna "Ospel" produkująca osprzęt elektroinstalacyjny na całą Polskę i dla klientów zagranicznych (m.in. do Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Grecji, Szwecji, Finlandii), zatrudniający ponad 500 pracowników.

W Wierbce istnieje parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z kościołem z 1981 r.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Eklektyczny pałac Moesów (z końca XIX w.). W roku 1987 uległ doszczętnemu spaleniu, obecnie zostały z niego tylko ruiny.
  • budynki dawnej papierni Moesów (II poł. XIX w.). Obecnie zajmowane przez Zakłady Sprzętu Elektroinstalacyjnego „Ospel".

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wierbce
  • Gimnazjum nr 2

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

  • Z.S.E. "OSPEL" Spółka Akcyjna - zakład produkujący osprzęt elektroinstalacyjny
  • D BEST - firma programistyczna tworząca oprogramowanie mobilne