Wierbka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wierbka
Ruiny pałacu
Ruiny pałacu
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat zawierciański
Gmina Pilica
Liczba ludności (2008) 857
Strefa numeracyjna (+48) 32
Tablice rejestracyjne SZA
SIMC 0219916
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Wierbka
Wierbka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wierbka
Wierbka
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wierbka
Wierbka
Ziemia 50°28′22″N 19°42′57″E/50,472778 19,715833

Wierbkawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Pilica, na granicy Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Niecki Nidziańskiej.

Części miejscowości[edytuj]

Wymienione w TERYT integralne części miejscowości: Czerwone Domki - część miejscowości, Jastrzębie - przysiółek, Korea - część miejscowości, Maleszyna - przysiółek, Na Parku - część miejscowości, Rogatka - część miejscowości, Wierbka-Osada - część miejscowości, Za Stawem - część miejscowości.

Historia[edytuj]

Od średniowiecza wieś Wierbka wchodziła w skład rycerskich dóbr Pilica. W 1531 roku Anna z Jarosławia, wdowa po Stanisławie Pileckim, i jej syn Jan Pilceki zastawili wieś kasztelanowi lądzkiemu Piotrowi Opalińskiemu. W 1790 roku uruchomiono manufakturę papieru.
W 1853 roku wieś nabył Chrystian August Moes, który założył tu papiernię, działającą do lat międzywojennych. Rodzina Moesów wzniosła w 1880 roku w Wierbce eklektyczny pałac wraz z ogrodem, w którym można podziwiać rosnące do dziś drzewa, uznane za pomniki przyrody: 170-letni modrzew i topolę kanadyjską. Chrystian August Moes powierzył zarząd nad zaniedbanym przez lata przypałacowym parkiem-ogrodem Mieczysławowi Bolesławowi Hoffmanowi i dzięki jego staraniom i pracy Hoffmana przywrócona mu została dawna świetność.

Od 1953 roku na terenie papierni mieści się duża Spółka Akcyjna "Ospel" produkująca osprzęt elektroinstalacyjny na całą Polskę i dla klientów zagranicznych (m.in. do Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Grecji, Szwecji, Finlandii), zatrudniający ponad 500 pracowników.

W Wierbce istnieje parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z kościołem z 1981 r.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Zabytki[edytuj]

  • Eklektyczny pałac Moesów (z końca XIX w.). W roku 1987 uległ doszczętnemu spaleniu, obecnie zostały z niego tylko ruiny.
  • budynki dawnej papierni Moesów (II poł. XIX w.). Obecnie zajmowane przez Zakłady Sprzętu Elektroinstalacyjnego „Ospel".

Edukacja[edytuj]

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wierbce
  • Gimnazjum nr 2

Przemysł[edytuj]

  • Z.S.E. "OSPEL" Spółka Akcyjna - zakład produkujący osprzęt elektroinstalacyjny
  • D BEST - firma programistyczna tworząca oprogramowanie mobilne