Wierszyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wierszyna
Ilustracja
Polska wieś Wierszyna na Syberii
Państwo  Rosja
Obwód  Obwód irkucki
Okręg Ust-Ordyński Okręg Buriacki
Populacja (2002)
• liczba ludności

529
Kod pocztowy 669323
Położenie na mapie obwodu irkuckiego
Mapa lokalizacyjna obwodu irkuckiego
Wierszyna
Wierszyna
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Wierszyna
Wierszyna
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wierszyna
Wierszyna
Ziemia 53°15′02″N 104°25′04″E/53,250556 104,417778
Portal Portal Rosja

Wierszyna (ros. Вершина) – wieś na Syberii nad rzeką Idą (Ида) położona około 100 kilometrów na północ od Irkucka i 20 km na północny wschód od Tichonowki (Тихоновка) niemal w samym centrum Ust-Ordyńskiego Okręgu Buriackiego w obwodzie irkuckim. Liczy 529 mieszkańców (2002 r.).

Do Wierszyny prowadzi tylko jedna wyboista, gruntowa droga, która po wielkich opadach staje się właściwie nieprzejezdna i odcina wieś od świata.

Polonia[edytuj]

Kościół w Wierszynie

Wieś została założona przez polskich, co warto podkreślić dobrowolnych, emigrantów głównie z Zagłębia Dąbrowskiego (Zachodniej Małopolski), którzy osiedlili się tu około 1910 roku. W Wierszynie oraz przyległych wioskach – Dundaju (Дyндай), Chonzoju (Хонзой) i Naszacie (Нашата) – mieszka łącznie około 300 polskich rodzin; wraz z kilkoma rodzinami buriackimi i rosyjskimi jest to około 1000 osób. Obecnie płynnie językiem polskim posługuje się tylko niewielka grupa mieszkańców wsi, wynika to głównie z wieloletniego braku kontaktu z Polską.

W Wierszynie działa wiejska szkoła (zajęcia prowadzone są w języku polskim) oraz stojący w centralnym miejscu drewniany kościółek w którym funkcję proboszcza pełni o. Karol Lipiński. We wsi działa Dom Polski pełniący funkcję domu kultury i miejsca spotkań mieszkańców z amfiteatrem i skansenem.

Linki zewnętrzne[edytuj]