Przejdź do zawartości

Wierszyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wierszyna
Ilustracja
Polska wieś Wierszyna na Syberii
Państwo

 Rosja

Obwód

 irkucki

Okręg

Ust-Ordyński Okręg Buriacki

Populacja (2010)
• liczba ludności


553[1]

Kod pocztowy

669323

Położenie na mapie obwodu irkuckiego
Mapa konturowa obwodu irkuckiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Wierszyna”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, na dole znajduje się punkt z opisem „Wierszyna”
Ziemia53°15′02″N 104°25′04″E/53,250556 104,417778

Wierszyna (ros. Вершина) – wieś na Syberii, nad rzeką Idą (Ида)(inne języki), położona około 100 kilometrów na północ od Irkucka i 20 km na północny wschód od Tichonowki (Тихоновка), niemal w samym centrum Ust-Ordyńskiego Okręgu Buriackiego w obwodzie irkuckim. Liczy 529 mieszkańców (2002).

Do Wierszyny prowadzi jedna wyboista, gruntowa droga, która po wielkich opadach staje się nieprzejezdna i odcina wieś od świata.

Polonia

[edytuj | edytuj kod]
Kościół św. Stanisława BM w Wierszynie

Wieś została założona przez polskich emigrantów (dobrowolnych), głównie z Zagłębia Dąbrowskiego (zachodniej Małopolski), którzy osiedlili się tu około 1910 roku. W Wierszynie oraz przyległych wioskach – Dundaju (Дyндай), Chonzoju (Хонзой) i Naszacie (Нашата) – mieszka łącznie około 300 polskich rodzin; wraz z kilkoma rodzinami buriackimi i rosyjskimi jest to około 1000 osób. Obecnie płynnie językiem polskim posługuje się tylko niewielka grupa mieszkańców wsi, co wynika głównie z wieloletniego braku kontaktu z Polską.

W Wierszynie działa wiejska szkoła (zajęcia prowadzone są w języku polskim) oraz stojący w centralnym miejscu drewniany kościółek, w którym funkcję proboszcza pełni (od 2009) o. Karol Lipiński OMI. We wsi działa Dom Polski, pełniący funkcję domu kultury i miejsca spotkań mieszkańców, z amfiteatrem i skansenem.

Trzęsienie ziemi

[edytuj | edytuj kod]

10 grudnia 2020 roku w Wierszynie zarejestrowano trzęsienie Ziemi. Epicentrum o magnitudzie 5,5 znajdowało się na Bajkale. Cała sytuacja przeszła dość łagodnie i obyło się bez ofiar[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]