Przejdź do zawartości

Wikipedia:Wersje oznaczone

Skrót: WP:WO
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wersje oznaczone (ang. Flagged Revisions) – rozszerzenie oprogramowania MediaWiki, które pozwala dostarczyć czytelnikom informacji o odpowiednich wymaganiach jakościowych (tzw. oznaczone wersje strony), bez narażania ich na korzystanie z wersji zwandalizowanych lub uszkodzonych.

Opis mechanizmu

Każdemu poziomowi oznaczenia wersji jest przypisany określony symbol. Widoczny jest on tylko w sytuacji, gdy na stronie dokonana została zmiana i po tym zdarzeniu strona nie została oznaczona.

(zamknięte oko) – wersja nieprzejrzana; w przypadku, gdy strona będzie posiadać w historii wersję oznaczoną, to nowsza nieprzejrzana wersja będzie określona jako wersja robocza,
(otwarte oko) – wersja przejrzana wskazuje, że jest wolna od widocznych gołym okiem wandalizmów, ale nie informuje, czy została sprawdzona pod kątem merytorycznej poprawności.

Jeśli najnowsza wersja strony jest nieoznaczona, to w prawym górnym rogu oprócz symbolu wraz z nazwą poziomu jest dostępny link „(+/−)”, za pomocą którego można wyświetlić/ukryć szczegółowe informacje na temat oglądanej wersji strony.

Kto i kiedy oznaczył daną wersję strony można sprawdzić w rejestrze oznaczania. Alternatywny rejestr oznaczania z możliwością określenia charakterystycznych parametrów jest dostępny na osobnej stronie specjalnej.

Każdemu czytelnikowi (osobie niezarejestrowanej) w domyślnym widoku strony jest pokazywana ostatnia wersja oznaczona jako przejrzana. Jeśli istnieje nowsza wersja strony, która jeszcze nie została oznaczona, to czytelnik jest informowany w prawym górnym rogu strony o możliwości zobaczenia wersji roboczej, a nad tytułem strony wydziela się zakładka „wersja robocza”. Administratorzy mają możliwość konfiguracji strony, która zmienia wyświetlanie domyślnej wersji. Link do tej opcji znajduje się na górze strony specjalnej służącej do zabezpieczania strony (po kliknięciu zakładki „zabezpiecz”). Dostępne są następujące opcje: „domyślna jest wersja oznaczona, a jeśli nie istnieje, to bieżąca wersja” oraz „domyślna jest bieżąca wersja”.

Nomenklatura wersji oznaczonych

  • Wersje oznaczone (nazwa nadrzędna)
    • Wersje przejrzane (oznaczone jako wolne od wandalizmów)
    • Wersje zweryfikowane (przez specjalistę z danej dziedziny) – funkcja ta nie istnieje w polskojęzycznej Wikipedii

Przestrzenie

Wersje przejrzane wprowadzono w polskiej Wikipedii 17 listopada 2008. Dotyczą one przestrzeni głównej (artykułów) i szablonów oraz (od 8 stycznia 2013) przestrzeni pomocy, kategorii i portali, a także przestrzeni „moduł” na skrypty Lua. Przez krótki okres (do 1 grudnia 2008) wersje przejrzane funkcjonowały również w przestrzeni plików.

Zobacz też

Linki zewnętrzne