Wikiprojekt:Tłumaczenie artykułów/Harvey Milk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaHarvey Bernard Milk (22 maja 1930 - 27 listopada 1978) był amerykańskim politykiem, pierwszym ujawnionym gejem pełniącym funkcję publiczną. Był członkiem San Francisco Board of Supervisors.

Milk przeniósł się z Nowego Jorku do San Francisco w 1972 roku na fali trwającej w latach 70. migracji gejów do dzielnicy Castro. Próbując wykorzystać rosnące polityczne i ekonomiczne znaczenie dzielnicy dla kwestii praw osób LGBT, bez sukcesu ubiegał się trzykrotnie o funkcję w radzie miasta. Jego spektakularne kampanie przysporzyły mu popularności, i ostatecznie zdobył stanowisko Supervisora dzięki szerszym zmianom społecznym, jakich miasto doświadczało w 1977 roku.


Milk pełnił tę funkcję przez 11 miesięcy, wprowadzając daleko idące zmiany dotyczące praw osób homoseksualnych w mieście. 27 listopada 1978 roku on i prezydent miasta George Moscone zostali zabici przez Dana White'a, innego urzędnika, który niedługo przed tym wydarzeniem zrezygnował z mandatu i chciał powrócić do pracy. Zabójstwo Milka i związane z nim dalsze wydarzenia uwidoczniły narastający konflikt między trendami liberalnymi a konserwatywnymi.

Pomimo krótkiej kariery politycznej, Milk stał się ikoną San Francisca i męczennikiem za prawa mniejszości seksualanych, jak twierdzi prof. Peter Novak z Uniwersytetu z San Francisco[1]. W 2002 Milk został okrzyknięty najbardziej znanym i znaczącym otwartym gejem zaangażowanym w politykę Stanów Zjednoczonych[2]. Pisarz John Cloud stwierdził, że po Milku wielu ludzi, zarówno hetero- jak i homoseksualnych, musiało przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, w której otwarty gej nie musiał dłużej ukrywać swojej orientacji seksualnej i mógł osiągnąć sukces[3].

Wczesna biografia[edytuj | edytuj kod]

Harvey (po prawej) i jego starszy brat Robert w 1934

Harvey Bernard Milk urodził się w Woodmere, New York na Long Island 22 maja 1930 r. w rodzinie Williama i Minervy Karns Milk o korzeniach litewsko-żydowskich. Jego dziadek był właścicielem sklepu[4][5] i organizatorem pierwszej w okolicy synagogi[6]. W dzieciństwie śmiano się z jego odstających uszu, dużego nosa i nieproporcjonalnych stóp, przypisując mu rolę klasowego klauna. W szkole grał w piłkę i rozwinął pasję do opery. Jako nastolatek uświadomił sobie swój homoseksualizm, lecz informację o tym trzymał w ukryciu[7] .


Milk ukończył Bay Shore High School w Bay Shore w stanie Nowy Jork i w 1947 roku rozpoczął studia w State College for Teachers in Albany (obecnie State University of New York at Albany), które ukończył w 1951 roku specjalizując się z matematyki. Pisał dla uniwersyteckiej gazety i został zapamiętany jako towarzyski, przyjazny student. Żadne z jego przyjaciół w szkole średniej i na uczelni nie przypuszczało, że jest gejem. Jego znajoma z klasy wspomina: nigdy nie uważano go za queera - tak ich wtedy nazywano - był męskim mężczyzną[8].

Wczesna kariera[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów Milk zaciągnął się do marynarki wojennej podczas wojny w Korei. Służył na podwodnej łodzi ratunkowej jako nurek. Później rozpoczął służbę w stacji wojennej San Diego[5]. W 1955 opuścił marynarkę osiągając stopień podporucznika[note 1]

Jego wczesna kariera była naznaczona częstymi zmianami; w późniejszych latach lubił mówić o swojej metamorfozie z żydowskiego chłopaka pochodzącego ze średniej klasy. Zaczął uczyć w George W. Hewlett High School w Long Island. W 1956 roku na plaży w Jacob Riis Park, popularnym wśród gejów miejscu w Queens, poznał Joe Campbella. Campbell był od niego siedem lat młodszy. Milk ścigał go namiętnie. Nawet kiedy zamieszkali już razem, Milk pisał dla Campbella miłosne liściki i wiersze[9]. Szybko zdecydowali się na przeprowadzkę do Texasu, ale czuli się tam nieszczęśliwi, więc powrócili do Nowego Jorku, gdzie Milk znalazł pracę jako aktuarialny statystyk w przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym[10]. Milk i Campbell rozstali się po prawie 6 latach; był to najdłużej trwający związek Milka.

Milk usiłował oddzielić swoje wczesne życie uczuciowe od życia rodzinnego i pracy. Po raz kolejny znudzony i samotny w Nowym Jorku myślał o poślubieniu przyjaciółki lesbijki, aby "have ... a front & each would not be in the way of the other"[10]. Jednakże pozostał w Nowym Jorku i potajemnie realizował gejowskie związki. W 1962 roku Milk zaangażował się w związek z młodszym od niego o 10 lat Craigem Rodwellem. choć Milk spotykał się z Rodwellem żarliwie, codziennie budząc go telefonem i przesyłajac mu liściki, był jednocześnie zniechęcony jego uczestnictwem w Mattachine Society, organizacji na rzecz LGBT. Rodwell został aresztowany za chodzenie po Riis Park, oskarżony o podburzanie zamieszek i przypadkowe obnażenie ( prawo wymagało, aby męskie kostiumy kąpielowe rozciągały się od pępka do poniżej uda) i spędził trzy dni w więzieniu. Związek rozpadł sie niedługo, gdy Milk poczuł się zaniepokojony tendencjami Rodwella do prowokowania policji[11].

Milk nagle przestał pracować jako sprzedawca ubezpieczeń i został badaczem w firmie z Wall Street - Bache & Company. Często awansował pomimo jego zwyczaju obrażania starczych pracowników firmy poprzez ignorowanie ich porad i obnoszenie się ze swoim sukcesem. Choć w pracy był fachowy, jego współpracownicy czuli, że jego serce nie było w pracy[4]. Związał sią z Jackiem Galenem McKinleyem i zarekrutował go do walki przeciw rozprzestrzenianiu się wielkiego rządu przekonując McKinnleya do pracy w kampanii prezydenckiej w 1964 roku konserwatywnego republikanina Barry Goldwatera[12]. McKinnley miał skłonności do depresji i kilkukrotnie groził popełnienie samobójstwa, gdy Milk nie okazywał mu wystarczającego zainteresowania [13]. By zwrócić uwagę McKinleya, Milk zabrał go do szpitala, gdzie były kochanek Milk'a, Joe Campbell powracał do zdrowia po próbie samobójczej, gdy jego kochanek imieniem Billy Sipple opuścił go. Milk pozostał w przyjaznych stosunkach z Campbellem, który wszedł na avant-garde-ową scenę sztuki w Greenwich Village i nie rozumiał dlaczego przygnębienie Campbella było wystarczającą przyczyną by rozważać samobójstwo jako wybór.[14]

Rise of Castro Street[edytuj | edytuj kod]

The Eureka Valley of San Francisco, where Market and Castro Streets intersect, had for decades been a blue-collar Irish Catholic neighborhood synonymous with the Most Holy Redeemer Parish. Beginning in the 1960s, however, young families left the neighborhood and moved to Bay Area suburbs, and the city's economic base eroded as factories moved to cheaper locations nearby. Mayor Joseph Alioto, proud of his working-class background and supporters, based his political career on welcoming developers and attracting a Roman Catholic Cardinal to the city. Many blue-collar workers—often Alioto supporters—lost their jobs as large corporations with service industry positions replaced factory and dry dock jobs. San Francisco had been "a city of villages": a decentralized city with ethnic enclaves that each surrounded its own main street.[15]

As the downtown area developed, neighborhoods suffered, including Castro Street.[16] The Most Holy Redeemer Parish shops shut down, and houses were abandoned and shuttered.[17] In 1963, real estate prices plummeted when most of the working-class families tried to sell their houses quickly after a gay bar opened in the neighborhood. Hippies, attracted to the free love ideals of the Haight-Ashbury area but repulsed by the crime rate, bought some of the cheap Victorian houses.

Since the end of World War II, the major port city of San Francisco had been home to a sizable number of gay men expelled from the military who had decided to stay rather than return to their hometowns and face ostracism.[18] By 1969 San Francisco had more gay people per capita than any other American city; when the National Institute of Mental Health asked the Kinsey Institute to survey homosexuals, the Kinsey Institute chose San Francisco as its focus.[19] Milk and McKinley were among the thousands of gay men attracted to San Francisco. McKinley was a stage manager for Tom O'Horgan, a director who started his career in experimental theater, but soon graduated to much larger Broadway productions. They arrived in 1969 with the Broadway touring company of Hair. McKinley was offered a job in the New York City production of Jesus Christ Superstar, and their tempestuous relationship came to an end. The city appealed to Milk so much that he decided to stay, working at an investment firm. In 1970, increasingly frustrated with the political climate after the U.S. invasion of Cambodia, Milk started to grow his hair. When told to cut it, he refused and was fired.[20]

Milk drifted from California to Texas to New York without a steady job or plan. In New York he became involved with O'Horgan's theater company as a "general aide", signing on as associate producer for Lenny and for Eve Merriam's Inner City.[21][22] The time he had spent with the cast of flower children had worn away much of Milk's conservatism. A New York Times story about O'Horgan described Milk as "a sad eyed man—another aging hippie with long, long hair, wearing faded jeans and pretty beads".[22] Craig Rodwell read the description of the formerly uptight man and wondered if it could be the same person.[23] One of Milk's Wall Street friends worried that he seemed to have no plan or future, but remembered Milk's attitude: "I think he was happier than at any time I had ever seen him in his entire life."[23]

Milk met Scott Smith, 20 years his junior, and began another relationship. He and Smith, now indistinguishable from other long-haired, bearded hippies, returned to San Francisco and lived on money they had saved.[23] In 1972 a roll of film Milk dropped off to be developed was ruined; with their last $1,000, Milk opened a camera store on Castro Street.[24]

Changing politics[edytuj | edytuj kod]

In the late 1960s, the Society for Individual Rights (SIR) and the Daughters of Bilitis (DOB) began to work against police persecution of gay bars and entrapment in San Francisco. Oral sex was still a felony, and in 1970, nearly 90 people in the city were arrested for it. Facing eviction if caught having homosexual sex in a rented apartment, and unwilling to face arrest in gay bars, some men turned to having sex in public parks at night. Mayor Alioto asked the police to target the parks, hoping the decision would appeal to the Archdiocese and his Catholic supporters. In 1971, 2,800 gay men were arrested for public sex in San Francisco. By comparison, New York City recorded only 63 arrests for the same offense that year.[25] Any arrest for a morals charge required registration as a sex offender.[26]

Congressman Phillip Burton, Assemblyman Willie Brown, and other California politicians recognized the growing clout and organization of homosexuals in the city, and courted their votes by attending meetings of gay and lesbian organizations. Brown pushed for legalization of sex between consenting adults in 1969 but failed.[27] SIR was also pursued by popular moderate Supervisor Dianne Feinstein in her bid to become mayor, opposing Alioto. Ex-policeman Richard Hongisto worked for ten years to change the conservative views of the San Francisco Police Department, and also actively appealed to the gay community, which responded by raising significant funds for his campaign for sheriff. Though Feinstein was unsuccessful, Hongisto's win in 1971 showed the political clout of the gay community.[28]

SIR had become powerful enough for political maneuvering. In 1971 SIR members Jim Foster, Rick Stokes, and Advocate publisher David Goodstein formed the Alice B. Toklas Memorial Democratic Club, known as simply "Alice". Alice befriended liberal politicians to persuade them to sponsor bills, proving successful in 1972 when Del Martin and Phyllis Lyon obtained Feinstein's support for an ordinance outlawing employment discrimination on the basis of sexual orientation. Alice chose Stokes to run for a relatively unimportant seat on the community college board. Though Stokes received 45,000 votes, he was quiet, unassuming, and did not win.[29] Foster, however, shot to national prominence by being the first openly gay man to address a political convention. His speech at the 1972 Democratic National Convention ensured that his voice, according to San Francisco politicians, was the one to be heard when they wanted the opinions, and especially the votes, of the gay community.[30]

One day in 1973 a state bureaucrat entered Milk's shop, Castro Camera, informing him that he owed $100 as a deposit against state sales tax. Milk was incredulous and traded shouts with the man about the rights of business owners; after he complained for weeks at state offices, the deposit was reduced to $30. Milk fumed about government priorities when a teacher came into his store to borrow a projector because the equipment in the schools did not function. Friends also remember around the same time having to restrain him from kicking the television while Attorney General John N. Mitchell gave consistent "I don't recall" replies during the Watergate hearings.[31] Milk decided that the time had come to run for city supervisor. He said later, "I finally reached the point where I knew I had to become involved or shut up".[32]

Campaigns[edytuj | edytuj kod]

Milk, here with his sister-in-law in front of Castro Camera in 1973, had been changed by his experience with the counterculture of the 1960s. Dianne Feinstein, who first met him in 1973, did not recognize him when she met him again in 1978.[33]

Milk's reception by the gay political establishment in San Francisco was icy. Jim Foster, who had by then been active in gay politics for ten years, resented the newcomer's asking for his endorsement for a position as prestigious as city supervisor. Foster told Milk, "There's an old saying in the Democratic Party. You don't get to dance unless you put up the chairs. I've never seen you put up the chairs."[34] Milk was furious at the patronizing snub, and the conversation marked the beginning of an antagonistic relationship between Alice and Harvey Milk. Some gay bar owners, still battling police harassment and unhappy with what they saw as a timid approach by Alice to established authority in the city, decided to endorse him.[35]

Though he had drifted throughout his life thus far, Milk had found his vocation, according to journalist Frances FitzGerald, who called him a "born politician".[15] At first, his inexperience showed. He tried to do without money, support, and staff, and instead relied on his message of sound financial management, promoting individuals over large corporations and government.[15] He supported the reorganization of supervisor elections from a city-wide ballot to district ballots, which reduced the influence of money and gave neighborhoods more control over their representatives in city government. He also ran on a socially liberal platform, opposing government interference in private sexual matters and favoring the legalization of marijuana. Milk's fiery, flamboyant speeches and savvy media skills earned him a significant amount of press during the 1973 election. He earned 16,900 votes—sweeping the Castro District and other liberal neighborhoods—coming in 10th place out of 32 candidates.[36] Had the elections been reorganized to allow districts to elect their own supervisors, he would have won.[37]

Mayor of Castro Street[edytuj | edytuj kod]

Milk displayed an affinity for building coalitions early in his political career. The Teamsters wanted to strike against beer distributors—Coors in particular[38]—who refused to sign the union contract. An organizer asked Milk for assistance with gay bars; in return, Milk asked the union to hire more gay drivers. A few days later, Milk canvassed the gay bars in and surrounding the Castro District, urging them to refuse to sell the beer. With the help of a coalition of Arab and Chinese grocers the Teamsters had also recruited, the boycott was immensely successful.[39] Milk found a strong political ally in organized labor, and it was around this time he began to style himself "The Mayor of Castro Street".[40] As Castro Street grew, so did Milk's reputation. Tom O'Horgan remarked, "Harvey spent most of his life looking for a stage. On Castro Street he finally found it."[24]

Tensions between the older citizens of the Most Holy Redeemer Parish and the immigration of gays entering the Castro District were heightened in 1973. When two gay men tried to open an antique shop, the Eureka Valley Merchants Association (EVMA) attempted to prevent them from receiving a business license. Milk and a few other gay business owners founded the Castro Village Association, with Milk as the president. He often repeated his philosophy that gays should buy from gay businesses. Milk organized the Castro Street Fair in 1974 to attract more customers to the area.[5] More than 5,000 attended, and some of the EVMA members were stunned; they did more business at the Castro Street Fair than on any previous day.[41]

Serious candidate[edytuj | edytuj kod]

Although he was a newcomer to the Castro District, Milk had shown leadership in the small community. He was starting to be taken seriously as a candidate and decided to run again for supervisor in 1975. He reconsidered his approach and cut his long hair, swore off marijuana, and vowed never to visit another gay bathhouse again.[42] Milk's campaigning earned the support of the teamsters, firefighters, and construction unions. Castro Camera became the center of activity in the neighborhood. Milk would often pull people off the street to work his campaigns for him—many discovered later that they just happened to be the type of men Milk found attractive.[43]

Milk favored support for small businesses and the growth of neighborhoods.[44] Since 1968, Mayor Alioto had been luring large corporations to the city despite what critics labeled "the Manhattanization of San Francisco".[45] As blue-collar jobs were replaced by the service industry, Alioto's weakened political base allowed for new leadership to be voted into office in the city. George Moscone was elected mayor. Moscone had been instrumental in repealing the sodomy law earlier that year in the California State Legislature. He acknowledged Milk's influence in his election by visiting Milk's election night headquarters, thanking Milk personally, and offering him a position as a city commissioner. Milk came in seventh place in the election, only one position away from earning a supervisor seat.[46] Liberal politicians held the offices of the mayor, district attorney, and sheriff.

Despite the new leadership in the city, there were still conservative strongholds. One of Moscone's first acts as mayor was appointing a police chief to the embattled San Francisco Police Department (SFPD). He chose Charles Gain, against the wishes of the SFPD. Most of the force disliked Gain for criticizing the police in the press for racial insensitivity and alcohol abuse on the job, instead of working within the command structure to change attitudes.[note 2] By request of the mayor, Gain made it clear that gay police officers would be welcomed in the department; this became national news. Police under Gain expressed their hatred of him, and of the mayor for betraying them.[47]

Race for State Assembly[edytuj | edytuj kod]

Keeping his promise to Milk, newly elected Mayor George Moscone appointed him to the Board of Permit Appeals in 1976, making him the first openly gay city commissioner in the United States. Milk, however, considered seeking a position in the California State Assembly. The district was weighted heavily in his favor, as much of it was based in neighborhoods surrounding Castro Street, where Milk's sympathizers voted. In the previous race for supervisor, Milk received more votes than the currently seated assemblyman. However, Moscone had made a deal with the assembly speaker that another candidate should run—Art Agnos.[48] Furthermore, by order of the mayor, neither appointed nor elected officials were allowed to run a campaign while performing their duties.[49]

By the time of Milk's 1975 campaign, he decided to cut his hair and wear suits. Here, Milk (far right) is campaigning with longshoremen in San Francisco during his 1976 race for the California State Assembly.

Milk spent five weeks on the Board of Permit Appeals before Moscone was forced to fire him when he announced he would run for the California State Assembly. Rick Stokes replaced him. Milk's firing, and the backroom deal made between Moscone, the assembly speaker, and Agnos, fueled his campaign as he took on the identity of a political underdog.[50] He railed that high officers in the city and state governments were against him. He complained that the prevailing gay political establishment, particularly the Alice B. Toklas Memorial Democratic Club, were shutting him out; he referred to Jim Foster and Stokes as gay "Uncle Toms".[15] He enthusiastically embraced a local independent weekly magazine's headline: "Harvey Milk vs. The Machine".[5]

Milk's role as a representative of San Francisco's gay community expanded during this period. On September 22, 1975, President Gerald Ford was visiting San Francisco, walking from his hotel to his car. In the crowd, Sara Jane Moore raised a gun to shoot him. A former Marine who had been walking by grabbed her arm as the gun discharged toward the pavement.[51][52] The bystander was Oliver "Bill" Sipple, who had left Milk's ex-lover Joe Campbell years before, prompting Campbell's suicide attempt. Sipple, on psychiatric disability leave from the military, lived in the Tenderloin neighborhood,[53] and the national spotlight was on him immediately. Sipple refused to call himself a hero and did not want his sexuality disclosed. Milk, however, took advantage of the opportunity to illustrate his cause that public perception of gay people would be improved if they came out of the closet. He told a friend: "It's too good an opportunity. For once we can show that gays do heroic things, not just all that ca-ca about molesting children and hanging out in bathrooms."[54] Milk contacted a newspaper.[55]

Several days later Herb Caen, a columnist at The San Francisco Chronicle, exposed Sipple as gay and a friend of Milk's. The announcement was picked up by national newspapers, and Milk's name was included in many of the stories. Time magazine named Milk as a leader in San Francisco's gay community.[53] Sipple, however, was besieged by reporters, as was his family. His mother, a staunch Baptist in Detroit, refused to speak to him. Although he had been involved with the gay community for years, even participating in Gay Pride events, Sipple sued the Chronicle for invasion of privacy.[56] President Ford sent Sipple a note of thanks for saving his life.[55] Milk said that Sipple's sexual orientation was the reason he received only a note, rather than an invitation to the White House.[55][note 3]

Milk's continuing campaign, run from the storefront of Castro Camera, was a study in disorganization. Although volunteers were plentiful and happy to send out mass mailings, Milk's notes and volunteer lists were kept on scrap papers. Any time the campaign required funds, the money came from the cash register without any consideration for accounting.[50] An 11-year-old neighborhood girl joyfully ordered gay men and Irish grandmothers to work on the campaign, despite her mother's discouragement. Milk himself was hyperactive and prone to fantastic outbursts of temper, only to recover quickly and shout excitedly about something else. Many of his rants were directed at his lover, Scott Smith, who was becoming disillusioned with the man who was no longer the laid-back hippie he had fallen in love with.[50]

If the candidate was manic, he was also dedicated and filled with good humor, and he had a particular genius for getting media attention.[57] He spent long hours registering voters and shaking hands at bus stops and movie theater lines. He took whatever opportunity came along to promote himself. He thoroughly enjoyed campaigning, and his success was evident.[15] With the large numbers of volunteers, he had dozens at a time stand along the busy thoroughfare of Market Street as human billboards, holding "Milk for Assembly" signs while commuters drove into the heart of the city to work.[58] He distributed his campaign literature anywhere he could, including among one of the most influential political groups in the city: the Peoples Temple. Milk's volunteers took thousands of brochures there, but came back with feelings of apprehension. Because the Peoples Temple leader, Jim Jones, was politically powerful in San Francisco (and supported both candidates), Milk allowed Temple members to work his phones, and later spoke at the Temple and defended Jones.[note 4] But to his volunteers, he said, "Make sure you're always nice to the Peoples Temple. If they ask you to do something, do it, and then send them a note thanking them for asking you to do it. They're weird and they're dangerous, and you never want to be on their bad side."[59]

The race was close, and Milk lost by fewer than 4,000 votes.[60] Agnos, however, taught Milk a valuable lesson when he criticized Milk's campaign speeches as "a downer... You talk about how you're gonna throw the bums out, but how are you gonna fix things—other than beat me? You shouldn't leave your audience on a down."[61] In the wake of his loss, Milk, realizing that the Toklas club would never support him politically, co-founded the San Francisco Gay Democratic Club.[62]

Broader historical forces[edytuj | edytuj kod]

Szablon:See

The fledgling gay rights movement had yet to meet organized opposition in the U.S. In 1977 a few well-connected gay activists in Miami, Florida were able to pass a civil rights ordinance that made discrimination based on sexual orientation illegal in Dade County. A well-organized group of conservative fundamentalist Christians responded, headed by singer Anita Bryant. Their campaign was titled Save Our Children, and Bryant claimed the ordinance infringed her right to teach her children Biblical morality.[63] Bryant and the campaign gathered 64,000 signatures to put the issue to a county-wide vote. With funds raised in part by the Florida Citrus Commission, for which Bryant was the spokeswoman, they ran television advertisements that contrasted the Orange Bowl Parade with San Francisco's Gay Freedom Day Parade, stating that Dade County would be turned into a "hotbed of homosexuality" where "men ... cavort with little boys".[64][note 5]

Jim Foster, then the most powerful political organizer in San Francisco, went to Miami to assist gay activists there as election day neared, and a nationwide boycott of orange juice was organized. The message of the Save Our Children campaign was influential, and the result was an overwhelming defeat for gay activists; in the largest turnout in any special election in the history of Dade County, 70% voted to repeal the law.[65]

Just politics[edytuj | edytuj kod]

Christian conservatives were inspired by their victory, and saw an opportunity for a new, effective political cause. Gay activists were shocked to see how little support they received. An impromptu demonstration of over 3,000 Castro residents formed the night of the Dade County ordinance vote. Gay men and lesbians were simultaneously angry, chanting "Out of the bars and into the streets!", and elated at their passionate and powerful response. The San Francisco Examiner reported that members of the crowd pulled others out of bars along Castro and Polk Streets to "deafening" cheers.[66] Milk led marchers that night on a five-mile (8 km) course through the city, constantly moving, aware that if they stopped for too long there would be a riot. He declared, "This is the power of the gay community. Anita's going to create a national gay force."[66][67] Activists had little time to recover, however, as the scenario replayed itself when civil rights ordinances were overturned by voters in Saint Paul, Minnesota, Wichita, Kansas and Eugene, Oregon, throughout 1977 and into 1978.

California State Senator John Briggs saw an opportunity in the Christian fundamentalists' campaign. He was hoping to be elected governor of California in 1978, and was impressed with the voter turnout he saw in Miami. When Briggs returned to Sacramento, he wrote a bill that would ban gays and lesbians from teaching in public schools throughout California. Briggs claimed in private that he had nothing against gays, telling Randy Shilts, "It's politics. Just politics."[68] Random attacks on gays rose in the Castro. When the police response was considered inadequate, groups of gays patrolled the neighborhood themselves, on alert for attackers.[69] On June 21, 1977, a gay man named Robert Hillsborough died from 15 stab wounds while his attackers gathered around him and chanted "Faggot!" Both Mayor Moscone and Hillsborough's mother blamed Anita Bryant and John Briggs.[70][71] One week prior to the incident, Briggs had held a press conference at San Francisco City Hall where he called the city a "sexual garbage heap" because of homosexuals.[72] Weeks later, 250,000 people attended the 1977 San Francisco Gay Freedom Day Parade, the largest attendance at any Gay Pride event to that point.[73]

In November 1976, voters in San Francisco had decided to reorganize supervisor elections to choose supervisors from neighborhoods instead of voting for them in city-wide ballots. Harvey Milk quickly qualified as the leading candidate in District 5, surrounding Castro Street.[74]

Last campaign[edytuj | edytuj kod]

Szablon:Quote box2

Anita Bryant's public campaign opposing homosexuality and the multiple challenges to gay rights ordinances across the United States fueled gay politics in San Francisco. Seventeen candidates from the Castro District entered the next race for supervisor; more than half of them were gay. The New York Times ran an exposé on the veritable invasion of gay people into San Francisco, estimating that the city's gay population was between 100,000 and 200,000 out of a total 750,000.[75] The Castro Village Association had grown to 90 businesses; the local bank, formerly the smallest branch in the city, had become the largest and was forced to build a wing to accommodate its new customers.[76] Milk biographer Randy Shilts noted that "broader historical forces" were fueling his campaign.[77]

Milk's most successful opponent was the quiet and thoughtful lawyer Rick Stokes, who was backed by the Alice B. Toklas Memorial Democratic Club. Stokes had been open about his homosexuality long before Milk had, and had experienced more severe treatment, once hospitalized and forced to endure electroshock therapy.[78] Milk, however, was more expressive about the role of gay people and their issues in San Francisco politics. Stokes was quoted saying, "I'm just a businessman who happens to be gay", and expressed the view that any normal person could also be homosexual. Milk's contrasting populist philosophy was relayed to The New York Times: "We don't want sympathetic liberals, we want gays to represent gays ... I represent the gay street people—the 14-year-old runaway from San Antonio. We have to make up for hundreds of years of persecution. We have to give hope to that poor runaway kid from San Antonio. They go to the bars because churches are hostile. They need hope! They need a piece of the pie!"[75]

Other causes were also important to Milk: he promoted larger and less expensive child care facilities, free public transportation, and the development of a board of civilians to oversee the police.[4] He advanced important neighborhood issues at every opportunity. Milk used the same manic campaign tactics as in previous races: human billboards, hours of handshaking, and dozens of speeches calling on gay people to have hope. This time, even The San Francisco Chronicle endorsed him for supervisor.[79] He won by 30% against sixteen other candidates, and after his victory became apparent, he arrived on Castro Street on the back of his campaign manager's motorcycle—escorted by Sheriff Richard Hongisto—to what a newspaper story described as a "tumultuous and moving welcome".[80]

Milk had recently taken a new lover, a young man named Jack Lira, who was frequently drunk in public, and just as often escorted out of political events by Milk's aides.[81] Since the race for the California State Assembly, Milk had been receiving increasingly violent death threats.[82] Concerned that his raised profile marked him as a target for assassination, he recorded on tape who he wanted to succeed him if he were killed,[83] adding: "If a bullet should enter my brain, let that bullet destroy every closet door".[84]

Supervisor[edytuj | edytuj kod]

Milk's swearing-in made national headlines, as he became the first openly gay non-incumbent man in the United States to win an election for public office.[85][note 6] He likened himself to pioneering African American baseball player Jackie Robinson[86] and walked to City Hall arm in arm with Jack Lira, stating "You can stand around and throw bricks at Silly Hall or you can take it over. Well, here we are."[87] The Castro District was not the only neighborhood to promote someone new to city politics. A single mother (Carol Ruth Silver), a Chinese American (Gordon Lau), and an African American woman (Ella Hill Hutch) were all firsts for the city sworn in with Milk, along with Daniel White, a former police officer and firefighter, who spoke of how proud he was that his grandmother was able to see him sworn in.[85][88]

Milk took over for Mayor George Moscone for a day in 1978 while the mayor was on vacation.

Milk's energy, affinity for pranking, and his unpredictability at times exasperated Board of Supervisors President Dianne Feinstein. In his first meeting with Mayor Moscone, Milk called himself the "number one queen" and dictated to Moscone that he would have to go through Milk instead of the Alice B. Toklas Memorial Democratic Club if he wanted the city's gay votes—a quarter of San Francisco's voting population.[89] Milk, however, became Moscone's closest ally on the Board of Supervisors.[90] The biggest targets of Milk's ire were large corporations and real estate developers. He fumed when a parking garage was slated to take the place of homes near the downtown area, and tried to pass a commuter tax so office workers who lived outside the city and drove into work would have to pay for city services they used.[91] Milk was often willing to vote against Feinstein and other more tenured members of the board. Initially he agreed with fellow Supervisor Dan White, whose district was located two miles south of the Castro, that a mental health facility for troubled adolescents should not be placed there in an old convent. However, after Milk learned more about the facility, he decided to switch his vote, ensuring that White would lose his cause—one he had championed while campaigning. White did not forget it. He opposed every initiative and issue Milk supported.[92]

Milk began his tenure by sponsoring a civil rights bill that outlawed discrimination based on sexual orientation. The ordinance was called the "most stringent and encompassing in the nation", and its passing demonstrated "the growing political power of homosexuals", according to The New York Times.[93] Only Supervisor White voted against it; Mayor Moscone enthusiastically signed it into law with a light blue pen that Milk had given him for the occasion.[94]

The second bill Milk concentrated on was designed to solve the number one problem according to a recent citywide poll: dog excrement. Within a month of being sworn in, he began to work on a city ordinance to require dog owners to scoop their pets' feces. Dubbed the "pooper scooper law", its authorization by the Board of Supervisors was covered extensively by television and newspapers in San Francisco. Milk's campaign manager called him "a master at figuring out what would get him covered in the newspaper".[95] He invited the press to Duboce Park to explain why it was necessary, and while cameras were rolling, stepped in the offending substance apparently by mistake. His staffers, however, knew he had been at the park for an hour before the press conference looking for the right place to walk in front of the cameras.[96] It earned him the most fan mail of his tenure in politics and went out on national news releases.

Milk and Lira soon split, but Lira called him a few weeks later and demanded Milk come to his apartment. When Milk arrived, he found Lira had hanged himself. Already prone to severe depression, Lira had been upset about the Anita Bryant and John Briggs campaigns.[97]

Briggs Initiative[edytuj | edytuj kod]

Szablon:See


John Briggs was forced to drop out of the 1978 race for California governor, but received enthusiastic support for Proposition 6, dubbed the Briggs Initiative. The proposed law would have made firing gay teachers—and any public school employees who supported gay rights—mandatory. Briggs' messages supporting Proposition 6 were pervasive throughout California, and Harvey Milk attended every event Briggs hosted. Milk campaigned against the bill throughout the state as well,[98] and swore that even if Briggs won California, he would not win San Francisco.[99] In their numerous debates, which toward the end had been honed to quick back-and-forth banter, Briggs maintained that homosexual teachers wanted to abuse and recruit children. Milk responded with statistics compiled by law enforcement that provided evidence that pedophiles identified primarily as heterosexual, and dismissed Briggs' points with one-liner jokes: "If it were true that children mimicked their teachers, you'd sure have a helluva lot more nuns running around".[100]

Attendance at Gay Pride marches during the summer of 1978 in Los Angeles and San Francisco swelled. An estimated 250,000 to 375,000 attended San Francisco's Gay Freedom Day Parade; newspapers claimed the higher numbers were due to John Briggs.[101] Organizers asked participants to carry signs indicating their hometowns for the cameras, to show how far people came to live in the Castro District. Milk rode in an open car carrying a sign saying "I'm from Woodmere, N.Y."[102] He gave a version of what became his most famous speech, the "Hope Speech", that The San Francisco Examiner said "ignited the crowd":[101]

On this anniversary of Stonewall, I ask my gay sisters and brothers to make the commitment to fight. For themselves, for their freedom, for their country ... We will not win our rights by staying quietly in our closets ... We are coming out to fight the lies, the myths, the distortions. We are coming out to tell the truths about gays, for I am tired of the conspiracy of silence, so I'm going to talk about it. And I want you to talk about it. You must come out. Come out to your parents, your relatives.[103]

Despite the losses in battles for gay rights across the country that year, he remained optimistic, saying "Even if gays lose in these initiatives, people are still being educated. Because of Anita Bryant and Dade County, the entire country was educated about homosexuality to a greater extent than ever before. The first step is always hostility, and after that you can sit down and talk about it."[83]

Citing the potential infringements on individual rights, former governor of California Ronald Reagan voiced his opposition to the proposition, as did Governor Jerry Brown and President Jimmy Carter, the latter in an afterthought following a speech he gave in Sacramento.[95][104] On November 7, 1978, the proposition lost by more than a million votes, astounding gay activists on election night. In San Francisco, 75 percent voted against it.[104]

Assassination[edytuj | edytuj kod]

Szablon:See

On November 10, 1978, ten months after being sworn in, Supervisor White resigned his position on the San Francisco Board of Supervisors, claiming that his annual salary of $9,600 was not enough to support his family.[105] Milk had also felt the pinch of the decrease in income when he and Scott Smith were forced to close Castro Camera a month before.[note 7] Within days, White requested the position again and Mayor Moscone initially agreed.[106][107] However, further consideration—and intervention by other supervisors—convinced the mayor to appoint someone more in line with the growing ethnic diversity of White's district and the liberal leanings of the Board of Supervisors.[108] On November 18, news broke of the murder of California Representative Leo Ryan, who was in Jonestown, Guyana to check on the remote community built by members of the Peoples Temple who had relocated from San Francisco. The next day came news of the mass suicide of members of the Peoples Temple. Horror came in degrees as San Franciscans learned more than 400 Jonestown residents were dead.[109] Dan White remarked to two aides who were working for his reinstatement, "You see that? One day I'm on the front page and the next I'm swept right off."[110] Soon the number of dead in Guyana topped 900.[111]

Moscone planned to announce White's replacement days later, on November 27, 1978.[112] Half an hour before the press conference, Dan White entered City Hall through a basement window to avoid metal detectors and made his way to Mayor Moscone's office. Witnesses heard shouting between White and Moscone, then gunshots. White shot the mayor once in the arm, then three times in the head after Moscone had fallen on the floor.[113] White then quickly walked to his former office, reloading his police-issue revolver with hollow-point bullets along the way, and intercepted Harvey Milk, asking him to step inside for a moment. Dianne Feinstein heard gunshots and called the police. She found Milk face down on the floor, shot five times, including twice in the head at close range. Feinstein was shaking so badly she required support from the police chief after identifying both bodies.[112][note 8] It was she who announced to the press, "Today San Francisco has experienced a double tragedy of immense proportions. As President of the Board of Supervisors, it is my duty to inform you that both Mayor Moscone and Supervisor Harvey Milk have been shot and killed," then adding after being drowned out by shouts of disbelief, "and the suspect is Supervisor Dan White."[95][112] Milk was 48 years old. Moscone was 49.

Within an hour, White called his wife from a nearby diner; she met him at a church and escorted him to turn himself in to the police. Many residents left flowers on the steps of City Hall. That evening, a spontaneous gathering began to form on Castro Street moving toward City Hall in a candlelight vigil. Their numbers were estimated between 25,000 and 40,000, spanning the width of Market Street, extending the mile and a half (2.4 km) from Castro Street. The next day, the bodies of Moscone and Milk were brought to the City Hall rotunda where mourners paid their respects.[107] Six thousand mourners attended a service for Mayor Moscone at St. Mary's Cathedral. Two memorials were held for Milk; a small one at Temple Emanu-El and a more boisterous one at the Opera House.[114]

"City in agony"[edytuj | edytuj kod]

The headline of The San Francisco Examiner on November 28, 1978 announced Dan White was charged with first-degree murder, and eligible for the death penalty.

Mayor Moscone had recently increased security at City Hall in the wake of the Jonestown suicides. Survivors from Guyana recounted drills for suicide preparations that Jones called "White Nights".[115] Rumors about Moscone's and Milk's murders were fueled by the coincidence of Dan White's name and Jones' suicide preparations. A stunned District Attorney called the assassinations so close to the news about Jonestown "incomprehensible", but denied any connection.[107] Governor Jerry Brown ordered all flags in California to be flown at half staff, and called Milk a "hard-working and dedicated supervisor, a leader of San Francisco's gay community, who kept his promise to represent all his constituents".[116] President Jimmy Carter expressed his shock at both murders and sent his condolences. Speaker of the California Assembly Leo McCarthy called it "an insane tragedy".[116] "A City in Agony" topped the headlines in The San Francisco Examiner the day after the murders; inside the paper stories of the assassinations under the headline "Black Monday" were printed back to back with updates of bodies being shipped home from Guyana. An editorial describing "A city with more sadness and despair in its heart than any city should have to bear" went on to ask how such tragedies occur, particularly to "men of such warmth and vision and great energies".[117] Dan White was charged with two counts of murder and held without bail, eligible for the death penalty owing to the recent passage of a statewide proposition that allowed death or life in prison for the murder of a public official.[118] One analysis of the months surrounding the murders called 1978 and 1979 "the most emotionally devastating years in San Francisco's fabulously spotted history".[119]

The 32-year-old White, who had been in the Army during the Vietnam War, had run on a tough anti-crime platform in his district. Colleagues declared him a high-achieving "all-American boy".[108] White was to have received an award the next week for rescuing a woman and child from a 17-story burning building when he was a firefighter in 1977. Though he was the only supervisor to vote against Milk's gay rights ordinance earlier that year, he had been quoted saying, "I respect the rights of all people, including gays".[108] Milk and White at first got along well. One of White's political aides (who was gay) remembered, "Dan had more in common with Harvey than he did with anyone else on the board".[120] White voted to support a center for gay seniors, and to honor Phyllis Lyon and Del Martin's 25th anniversary and pioneering work.[120]

Szablon:Quote box2

After Milk's vote for the mental health facility in White's district, however, White refused to speak with Milk and only communicated with one of Milk's aides. Other acquaintances remembered White as very intense. "He was impulsive ... He was an extremely competitive man, obsessively so ... I think he could not take defeat," San Francisco's assistant fire chief told reporters.[121] White's first campaign manager quit in the middle of the campaign, and told a reporter that White was an egotist and it was clear that he was antigay, though he denied it in the press.[122] White's associates and supporters described him "as a man with a pugilistic temper and an impressive capacity for nurturing a grudge".[122] The aide who ran between White and Milk remembered, "Talking to him, I realized that he saw Harvey Milk and George Moscone as representing all that was wrong with the world".[123]

When Milk's friends looked in his closet for a suit for his casket, they learned how much he had been affected by the recent decrease in his income as a supervisor. All of his clothes were coming apart; all of his socks had holes.[124] He was cremated and his ashes were split, most of them scattered in San Francisco Bay by his closest friends. Some of them were encapsulated and buried beneath the sidewalk in front of 575 Castro Street, where Castro Camera had been located. Harry Britt, one of four people Milk listed on his tape as an acceptable replacement should he be assassinated, was chosen by the acting mayor, Dianne Feinstein.[125]

Trial[edytuj | edytuj kod]

Szablon:See

Dan White's arrest and trial caused a sensation, and illustrated severe tensions between the liberal population and the city police. The San Francisco Police were mostly working-class Irish descendants who intensely disliked the growing gay immigration, as well as the liberal direction of the city government. After White turned himself in and confessed, he sat in his cell while his former colleagues on the police force told Harvey Milk jokes; police openly wore "Free Dan White" T-shirts in the days after the murder.[126] An undersheriff for San Francisco later stated, "The more I observed what went on at the jail, the more I began to stop seeing what Dan White did as the act of an individual and began to see it as a political act in a political movement".[127] White showed no remorse for his actions, and only exhibited vulnerability during an eight-minute call to his mother from jail.[128]

The seated jury for White's trial consisted of white middle-class San Franciscans who were mostly Catholic; gays and ethnic minorities were excused from the jury pool.[129] The jury was clearly sympathetic to the defendant: some of the members cried when they heard White's tearful recorded confession, at the end of which the interrogator thanked White for his honesty.[130] White's defense attorney, Doug Schmidt, argued that he was not responsible for his actions, using the legal defense known as diminished capacity: "Good people, fine people, with fine backgrounds, simply don't kill people in cold blood".[131] Schmidt tried to prove that White's anguished mental state was a result of manipulation by the politicos in City Hall who had consistently disappointed and confounded him, finally promising to give his job back only to refuse him again. Schmidt said that White's mental deterioration was demonstrated and exacerbated by his junk food binge the night before the murders, since he was usually known to have been health-food conscious.[132] Area newspapers quickly dubbed it the Twinkie defense. White was acquitted of the murders on May 21, 1979, but found guilty of voluntary manslaughter of both victims, and he was sentenced to serve seven and two-thirds years. With the sentence reduced for time served and good behavior, he would be released in five.[133] He cried when he heard the verdict.[134]

White Night riots[edytuj | edytuj kod]

Szablon:See

Rioters outside San Francisco City Hall, May 21, 1979, reacting to the voluntary manslaughter verdict for Dan White.

Acting Mayor Feinstein, Supervisor Carol Ruth Silver, and Milk's successor Harry Britt condemned the jury's decision. When it was announced over the police radio in the city, someone sang "Danny Boy" on the police band.[135] A surge of people from the Castro District walked again to City Hall, chanting "Avenge Harvey Milk" and "He got away with murder".[95][136] Pandemonium rapidly escalated as rocks were hurled at the front doors of the building. Milk's friends and aides tried to stop the destruction, but the mob of more than 3,000 ignored them and lit police cars on fire. They shoved a burning newspaper dispenser through the broken doors of City Hall, then cheered as the flames grew.[137] One of the rioters responded to a reporter's question about why they were destroying parts of the city: "Just tell people that we ate too many Twinkies. That's why this is happening."[69] The chief of police ordered the police not to retaliate, but to hold their ground.[136] The White Night riots, as they became known, lasted several hours.

Later that evening, May 21, 1979, several police cruisers filled with officers wearing riot gear arrived at the Elephant Walk Bar on Castro Street. Harvey Milk's protégé Cleve Jones and a reporter for the San Francisco Chronicle, Warren Hinckle, watched as officers stormed into the bar and began to beat patrons at random. After a 15-minute melee, they left the bar and struck out at people walking along the street.[18][138] The chief of police finally ordered the officers out of the neighborhood. By morning, 61 police officers and 100 rioters and gay residents of the Castro had been hospitalized.[139] City Hall, police cruisers, and the Elephant Walk Bar suffered damages in excess of $1,000,000.

After the verdict, the District Attorney Joseph Freitas faced a furious gay community to explain what had gone wrong. The prosecutor admitted to feeling sorry for White before the trial, and neglected to ask the interrogator who recorded White's confession (and who was a childhood friend of White's and his police softball team coach) about his biases and the support White received from the police because, he said, he did not want to embarrass the detective in front of his family in court.[130][140] Nor did Freitas question White's frame of mind, lack of a history of mental illness, or bring into evidence city politics, suggesting that revenge may have been a motive. Supervisor Carol Ruth Silver testified on the last day of the trial that White and Milk were not friendly, yet she had contacted the prosecutor and insisted on testifying. It was the only testimony the jury heard about their strained relationship.[141] Freitas blamed the jury who he claimed had been "taken in by the whole emotional aspect of [the] trial".[133]

Aftermath[edytuj | edytuj kod]

Milk's and Moscone's murders and White's trial changed city politics and the California legal system. In 1980 San Francisco ended district supervisor elections, fearing that a Board of Supervisors so divisive would be harmful to the city, and that they had been a factor in the assassinations. A grassroots neighborhood effort to restore district elections in the mid-1990s proved successful, and the city returned to neighborhood representatives in 2000.[142] As a result of Dan White's trial, California voters changed the law to reduce the likelihood of acquittals of accused who knew what they were doing but claimed their capacity was impaired.[132] Diminished capacity was abolished as a defense to a charge, but courts allowed evidence of it when deciding whether to incarcerate, commit, or otherwise punish a convicted defendant.[143] The "Twinkie defense" has entered American mythology, popularly described as a case where a murderer escapes justice because he binged on junk food, simplifying White's lack of political savvy, his relationships with George Moscone and Harvey Milk, and what San Francisco Chronicle columnist Herb Caen described as pandemic police "dislike (understatement) of homosexuals".[144]

Dan White served a little more than five years for the double murder of Moscone and Milk. On October 22, 1985, a year and a half after his release from prison, White was found dead in a running car in his ex-wife's garage. He was 39 years old. His defense attorney told reporters that he had been despondent over the loss of his family, and the situation he had caused, adding "This was a sick man."[145]

Legacy[edytuj | edytuj kod]

Politics[edytuj | edytuj kod]

Harvey Milk's political career centered on making government responsive to individuals, gay liberation, and the importance of neighborhoods to the city. At the onset of each campaign, an issue was added to Milk's public political philosophy.[146] His 1973 campaign focused on the first point, that as a small business owner in San Francisco—a city dominated by large corporations that had been courted by municipal government—his interests were being overlooked because he was not represented by a large financial institution. Although he did not hide the fact that he was gay, it did not become an issue until his race for the California State Assembly in 1976. It was brought to the fore in the supervisor race against Rick Stokes, as it was an extension of his ideas of individual freedom.[146]

Milk strongly believed that neighborhoods promoted unity and a small-town experience, and that the Castro should provide services to all its residents. He opposed the closing of an elementary school; even though most gay people in the Castro did not have children, Milk saw his neighborhood having the potential to welcome everyone. He told his aides to concentrate on fixing potholes, and boasted that 50 new stop signs had been installed in District 5.[146] Responding to city residents' largest complaint about living in San Francisco—dog feces—Milk made it a priority to enact the ordinance requiring dog owners to take care of their pets' droppings. Randy Shilts noted, "some would claim Harvey was a socialist or various other sorts of ideologues, but, in reality, Harvey's political philosophy was never more complicated than the issue of dogshit; government should solve people's basic problems."[147]

Scholar Karen Foss attributes Milk's impact on San Francisco politics to the fact that he was completely unlike anyone else who had held public office in the city. She writes, "Milk happened to be a highly energetic, charismatic figure with a love of theatrics and nothing to lose ... Using laughter, reversal, transcendence, and his insider/outsider status, Milk helped create a climate in which dialogue on issues became possible. He also provided a means to integrate the disparate voices of his various constituencies."[148] Milk had been a rousing speaker since he began campaigning in 1973, and his oratory skills only improved after he became City Supervisor.[18] His most famous talking points became known as the "Hope Speech", which became a staple throughout his political career. It opened with a play on the accusation that gay people recruit impressionable youth into their numbers: "My name is Harvey Milk—and I want to recruit you". A version of the Hope Speech that he gave near the end of his life was considered by his friends and aides to be the best, and the closing the most effective:

And the young gay people in the Altoona, Pennsylvanias and the Richmond, Minnesotas who are coming out and hear Anita Bryant in television and her story. The only thing they have to look forward to is hope. And you have to give them hope. Hope for a better world, hope for a better tomorrow, hope for a better place to come to if the pressures at home are too great. Hope that all will be all right. Without hope, not only gays, but the blacks, the seniors, the handicapped, the us'es, the us'es will give up. And if you help elect to the central committee and other offices, more gay people, that gives a green light to all who feel disenfranchised, a green light to move forward. It means hope to a nation that has given up, because if a gay person makes it, the doors are open to everyone.[149]

In the last year of his life, Milk emphasized that gay people should be more visible to help to end the discrimination and violence against them. Although Milk had not come out to his mother before her death many years before, in his final statement during his taped prediction of his assassination, he urged others to do so:

I cannot prevent anyone from getting angry, or mad, or frustrated. I can only hope that they'll turn that anger and frustration and madness into something positive, so that two, three, four, five hundred will step forward, so the gay doctors will come out, the gay lawyers, the gay judges, gay bankers, gay architects ... I hope that every professional gay will say 'enough', come forward and tell everybody, wear a sign, let the world know. Maybe that will help.[83]

However, Milk's assassination has become entwined with his political efficacy, partly because he was killed at the zenith of his popularity. Historian Neil Miller writes, "No contemporary American gay leader has yet to achieve in life the stature Milk found in death".[125] His legacy has become ambiguous; Randy Shilts concludes his biography writing that Milk's success, murder, and the inevitable injustice of White's verdict represented the experience of all gays. Milk's life was "a metaphor for the homosexual experience in America".[150] According to Frances FitzGerald, Milk's legend has been unable to be sustained as no one appeared able to take his place in the years after his death: "The Castro saw him as a martyr but understood his martyrdom as an end rather than a beginning. He had died, and with him a great deal of the Castro's optimism, idealism, and ambition seemed to die as well. The Castro could find no one to take his place in its affections, and possibly wanted no one."[151] On the 20th anniversary of Milk's death, historian John D'Emilio said, "The legacy that I think he would want to be remembered for is the imperative to live one's life at all times with integrity".[152] For a political career so short, Cleve Jones attributes more to his assassination than his life: "His murder and the response to it made permanent and unquestionable the full participation of gay and lesbian people in the political process."[152]

Tributes and media[edytuj | edytuj kod]

Gay Pride flag above Harvey Milk Plaza in The Castro neighborhood

The City of San Francisco has paid tribute to Milk by naming several locations after him.[note 9] Where Market and Castro streets intersect in San Francisco flies an enormous Gay Pride flag, situated in Harvey Milk Plaza.[153] The San Francisco Gay Democratic Club changed its name to the Harvey Milk Memorial Gay Democratic Club in 1978 and boasts that it is the largest Democratic organization in San Francisco.[154] In New York City, Harvey Milk High School is a school program for at-risk youth that concentrates on the needs of gay, lesbian, bisexual, and transgender students and operates out of the Hetrick Martin Institute.[155]

Freelance reporter Randy Shilts completed a biography of Milk in 1982—his first book, titled The Mayor of Castro Street. Shilts wrote the book while unable to find a steady job as an openly gay reporter.[156] The Times of Harvey Milk, a documentary film based on the book's material, won the 1984 Academy Award for Documentary Feature.[157] Director Rob Epstein spoke later about why he chose the subject of Milk's life: "At the time, for those of us who lived in San Francisco, it felt like it was life changing, that all the eyes of the world were upon us, but in fact most of the world outside of San Francisco had no idea. It was just a really brief, provincial, localized current events story that the mayor and a city council member in San Francisco were killed. It didn't have much reverberation."[158] A musical theater production titled The Harvey Milk Show premiered in 1991.[159] Harvey Milk, an opera written by Stewart Wallace that "mythologizes Milk as a symbol for the birth of the modern gay rights movement", debuted in 1996.[160] In 2008 a biopic named Milk was released, earning an Academy Award nomination for Best Picture. The film was directed by Gus Van Sant, and starred Sean Penn—who was nominated for a Best Actor Academy Award—as Harvey Milk, and Josh Brolin as Dan White.[161] The movie took eight weeks to film, and often used extras who were present at the actual events for large crowd scenes, including a scene depicting Milk's "Hope Speech" at the 1978 Gay Freedom Day Parade.[162]

Milk was included in the "Time 100 Heroes and Icons of the 20th Century" as "a symbol of what gays can accomplish and the dangers they face in doing so". Despite his antics and publicity stunts, "none understood how his public role could affect private lives better than Milk ... [he] knew that the root cause of the gay predicament was invisibility".[3] The Advocate listed Milk third in their "40 Heroes" of the 20th century issue, quoting Dianne Feinstein: "His homosexuality gave him an insight into the scars which all oppressed people wear. He believed that no sacrifice was too great a price to pay for the cause of human rights.”[163] Harry Britt summarized Milk's impact the evening Milk was shot in 1978: "No matter what the world has taught us about ourselves, we can be beautiful and we can get our thing together ... Harvey was a prophet ... he lived by a vision ... Something very special is going to happen in this city and it will have Harvey Milk's name on it."[164]


Mural by John Baden of Harvey Milk at 575 Castro Street, the former site of Milk's store, Castro Camera. Emerging from the gun at left is a quote from Milk: "If a bullet should enter my brain, let the bullet destroy every closet door."

Notes[edytuj | edytuj kod]

 1. Milk wielokrotnie twierdził, że zmuszono go do opuszczenia marynarki ze względu na swój homoseksualizm, jednak Randy Shilts ma co do tego wątpliwości, uważając, że nie ma na to wystarczających dowodów. Badaczka Karen Foss potwierdza, że zakończenie służby nie miało związku z jego orientacją seksualną
 2. Gain further alienated the SFPD by attending a raucous party in 1977 called the Hooker's Ball. The party grew out of control and Gain had to call in reinforcements to control the excesses, but a photograph ran in the papers of him holding a champagne bottle standing beside prostitution rights activist Margo St. James and a drag queen named "Wonder Whore". (Weiss, p. 137–138.)
 3. Sipple's case was eventually rejected in 1984 in a California court of appeals. Sipple, who was wounded in the head in Vietnam, was also diagnosed paranoid schizophrenic. He held no ill will toward Milk however, and remained in contact with him. The incident brought him so much attention that, later in life while drinking, he would regret grabbing Moore's gun. Eventually Sipple regained contact with his mother and brother, but was rejected by his father. He kept the letter written by Gerald Ford, framed in his apartment, until he died of pneumonia in 1989. ("Sorrow Trailed a Veteran Who Saved a President's Life", The Los Angeles Times, [February 13, 1989], p. 1.)
 4. Milk's relationship with the Temple was similar to other politicians' in Northern California. According to The San Francisco Examiner, Jones and his parishioners were a "potent political force", helping to elect Moscone (who appointed him to the Housing Authority), District Attorney Jose Freitas, and Sheriff Richard Hongisto. (Jacobs, John [November 20, 1978]. "S.F.'s Leaders Recall Jones the Politician", The San Francisco Examiner, p. C.) Although Milk spoke at the Temple ("Another Day of Death", Time, December 11, 1978.) and defended Jones in a letter to President Jimmy Carter in 1978, (Coleman, Loren (2004)., The Copycat Effect, Simon & Schuster, p. 68.), he and his aides deeply distrusted Jones. When Milk learned Jones was backing both him and Art Agnos in 1976, he told friend Michael Wong, "Well fuck him. I'll take his workers, but, that's the game Jim Jones plays." (Shilts, p. 139.)
 5. Bryant agreed to an interview with Playboy magazine, in which she was quoted saying that the civil rights ordinance "would have made it mandatory that flaunting homosexuals be hired in both the public and parochial schools ... If they're a legitimate minority, then so are nail biters, dieters, fat people, short people, and murderers." ("Playboy Interview: Anita Bryant", Playboy, (May 1978), p. 73–96, 232–250.) Bryant would often break into her standard "The Battle Hymn of the Republic" while speaking during the campaign, called homosexuals "human garbage", and blamed the drought in California on their sins. (Clendinen, p. 306.) As the special election drew near, a Florida state senator read the Book of Leviticus aloud to the senate, and the governor went on record against the civil rights ordinance. (Duberman, p. 320.)
 6. Two gay politicians were already in office: lesbian Massachusetts State Representative Elaine Noble and Minnesota State Senator Allan Spear, who had come out after he had been elected and won re-election.
 7. Despite White's financial strain, he had recently voted against a pay raise for city supervisors that would have given him a $24,000 annual salary. (Cone, Russ [November 14, 1978]. "Increase in City Supervisors' Pay Is Proposed Again", The San Francisco Examiner, p. 4.) Feinstein noticed White's financial straits and pointed him toward commercial developers at Pier 39 near Fisherman's Wharf where he and his wife set up a walk-up restaurant called The Hot Potato. (Weiss, p. 143–146.) Gentrification in the Castro District was fully apparent in the late 1970s. In Milk's public rants about "bloodsucking" real estate developers, he used his landlord (who was gay) as an example. Not amused, his landlord tripled the rent for the storefront and the apartment above where Milk lived. (Shilts, p. 227–228.)
 8. Though Feinstein was known to carry a handgun in her purse, she became a proponent of gun control. In 1994, Senator Feinstein exchanged words with National Rifle Association member and senator from Idaho Larry Craig, who suggested during a debate on banning assault weapons that "the gentlelady from California" should be "a little bit more familiar with firearms and their deadly characteristics." She reminded Craig that she indeed had experience with the results of firearms when she put her finger in a bullet hole in Milk's neck while searching for a pulse. (Faye, Fiore [April 24, 1995]. "Rematch on Weapons Ban Takes Shape in Congress Arms: Feinstein prepares to defend the prohibition on assault guns as GOP musters forces to repeal it", The Los Angeles Times, pg. 3.)
 9. The Harvey Milk Recreational Arts Center is headquarters for the drama and performing arts programs for the city's youth. (Duboce Park and Harvey Milk Recreational Arts Center, San Francisco Neighborhood Parks Council, 2008. Retrieved on September 7, 2008.) Douglass Elementary in the Castro District was renamed the Harvey Milk Civil Rights Academy in 1996 (Harvey Milk Civil Rights Academy: Our History, Harvey Milk Civil Rights Academy website. Retrieved September 8, 2008.) and the Eureka Valley Branch of the San Francisco Public Library was also renamed in his honor in 1981. It is located at 1 José Sarria Court, named for the first openly gay man to run for public office in the United States. (Eureka Valley Branch Closing for Renovation March 1, San Francisco Public Library website [February 8, 2008]. Retrieved September 25, 2008.) On what would have been Milk's 78th birthday, a bust of his likeness was unveiled in San Francisco City Hall at the top of the grand staircase. (Buchanan, Wyatt (May 22, 2008). "S.F. prepares to unveil bust of Harvey Milk", San Francisco Chronicle. Retrieved on September 8, 2008.) In May 2008, the State Assembly of California voted to mark Harvey Milk's birthday in a gesture proposed by Assemblyman Mark Leno, who said he "hopes the date will memorialize Milk and motivate people to learn about and celebrate his legacy". ("Calif. Assembly passes bill marking Harvey Milk's birthday", The San Francisco Chronicle, May 19, 2008. Retrieved September 8, 2008.) Governor Arnold Schwarzenegger, however, vetoed the bill, stating that Milk's "contributions should continue to be recognized at the local level". (California governor vetoes Harvey Milk bill Associated Press (September 30, 2008). Retrieved October 1, 2008.)

Citations[edytuj | edytuj kod]

 1. Nolte, Carl (November 26, 2003). "City Hall Slayings: 25 Years Later", The San Francisco Chronicle, p. A-1.
 2. Smith and Haider-Markel, p. 204.
 3. a b Cloud, John (June 14, 1999). "Harvey Milk", Time. Retrieved on October 8, 2008.
 4. a b c "Harvey Bernard Milk." Dictionary of American Biography, Supplement 10: 1976–1980. Charles Scribner's Sons, 1995.
 5. a b c d "Harvey Bernard Milk". Encyclopedia of World Biography, 2nd ed. 17 Vols. Gale Research, 1998.
 6. Shilts, p. 4.
 7. Carol Polsky, Hidden depths of Long Island native Harvey Milk, „Newsday”, 11 stycznia 2009.
 8. Shilts, p. 14.
 9. Shilts p. 20.
 10. a b "Historical Note", The Harvey Milk Papers: Susan Davis Alch Collection (1956–1962) (PDF), San Francisco Public Library. Retrieved on October 8, 2008.
 11. Shilts, p. 24–29.
 12. Shilts, p. 33
 13. Shilts, p. 35–36.
 14. Shilts, p. 36–37.
 15. a b c d e FitzGerald, Frances (July 21, 1986). "A Reporter at Large: The Castro — I", The New Yorker, p. 34–70.
 16. Weiss, p. 28–29.
 17. de Jim, p. 36.
 18. a b c D'Emilio, John. "Gay Politics and Community in San Francisco since World War II", in Hidden From History: Reclaiming the Gay and Lesbian Past, New American Library (1989). ​ISBN 0-453-00689-2
 19. Clendinen, p. 151.
 20. Shilts, p. 38–41.
 21. Barnes, Clive (December 20, 1971). "Theater: The York of 'Inner City'", The New York Times, p. 48.
 22. a b Gruen, John (January 2, 1972). "Do You Mind Critics Calling You Cheap, Decadent, Sensationalistic, Gimmicky—", The New York Times, p. SM14.
 23. a b c Shilts, p. 44.
 24. a b Shilts, p. 65.
 25. Shilts, p. 62.
 26. Clendinen, p. 154.
 27. Clendinen, p.  150–151.
 28. Clendinen, p. 156–159.
 29. Clendinen, p. 161–163.
 30. Shilts, p. 61–65.
 31. Shilts, p. 65–72.
 32. "Milk Entered Politics Because 'I Knew I Had To Become Involved' ", The San Francisco Examiner (November 28, 1978), p. 2.
 33. Shilts, p. 76.
 34. Shilts, p. 73.
 35. Shilts, p. 75.
 36. "S.F. Vote Tally: Supervisors", The San Francisco Chronicle (November 7, 1973), p. 3.
 37. Shilts, p. 78–80.
 38. Roberts, Michael (June 27, 2002). "A Brewing Disagreement", Westword. Retrieved on January 18, 2009.
 39. Shilts, p. 83.
 40. "Harvey Bernard Milk". Biography Resource Center Online. Gale Group, 1999. Reproduced in Biography Resource Center, Farmington Hills, Mich.: Gale, 2008. Subscription required.
 41. Shilts, p. 90.
 42. Shilts, p. 80.
 43. Shilts, p. 138.
 44. Shilts, p. 96.
 45. "Joseph Lawrence Alioto." The Scribner Encyclopedia of American Lives, Volume 5: 1997-1999. Charles Scribner's Sons, 2002.
 46. Shilts, p. 107–108.
 47. Weiss, p. 130–133.
 48. Shilts, p. 130–133.
 49. "Milk Will Run—Loses Permit Board Seat", The San Francisco Chronicle, March 10, 1976.
 50. a b c Shilts, p. 133–137.
 51. Shabecoff, Philip (September 23, 1975). "Ford Escapes Harm as Shot is Deflected; Woman Seized with Gun in San Francisco", The New York Times, p. 77.
 52. Melnick, Norman (September 23, 1975). "I was right behind her ... I saw a gun", The San Francisco Examiner, p. 2.
 53. a b "The Man Who Grabbed the Gun", Time (October 6, 1975). Retrieved September 6, 2008.
 54. Shilts, p. 122.
 55. a b c Morain, Dan (February 13, 1989). "Sorrow Trailed a Veteran Who Saved a President and Then Was Cast in an Unwanted Spotlight", The Los Angeles Times, p. 1.
 56. Duke, Lynne (December 31, 2006). "Caught in Fate's Trajectory, Along With Gerald Ford", The Washington Post, p. D01.
 57. de Jim, p. 43.
 58. de Jim, p. 44.
 59. Shilts, p. 139.
 60. Shilts, p. 149.
 61. Shilts, p. 142–143.
 62. Shilts, p. 150
 63. Fetner, Tina (August 2001). "Working Anita Bryant: The Impact of Christian Anti-Gay Activism on Lesbian and Gay Movement Claims", Social Problems, 48 (3), p. 411–428. ISSN 0037-7791
 64. Clendinen p. 303.
 65. "Miami Anti-gays Win in Landslide", The San Francisco Examiner, (June 8, 1977), p. 1.
 66. a b Sharpe, Ivan (June 8, 1977). "Angry Gays March Through S.F.", The San Francisco Examiner, p. 1.
 67. Weiss, p. 105.
 68. Shilts, p. 158.
 69. a b Hinckle, p. 15.
 70. "Police Press Hunt for Slayers of Gay", The San Francisco Examiner, (June 23, 1977), p. 3.
 71. Clendinen, p. 319.
 72. Hinckle, p. 28.
 73. Miller, p. 403.
 74. Shilts, p. 166.
 75. a b Gold, Herbert (November 6, 1977), "A Walk on San Francisco's Gay Side", The New York Times, p. SM17.
 76. Shilts, p. 174.
 77. Shilts, p. 173.
 78. Shilts, p. 169–170.
 79. Shilts, p. 182.
 80. Pogash, Carol (November 9, 1977). "The Night Neighborhoods Came to City Hall", The San Francisco Examiner, p. 3.
 81. Shilts, p. 180.
 82. Shilts, pp. 184, 204, 223.
 83. a b c Giteck, Lenny (November 28, 1978). "Milk Knew He Would Be Assassinated", The San Francisco Examiner, p. 2.
 84. Hinckle, p. 13–14.
 85. a b Cone, Russ (January 8, 1978). "Feinstein Board President", The San Francisco Examiner, p. 1.
 86. "Homosexual on Board Cites Role as Pioneer", New York Times, (November 10, 1977), p. 24.
 87. Shilts, p. 190.
 88. Ledbetter, Les (January 12, 1978). "San Francisco Legislators Meet in Diversity", The New York Times, p. A14.
 89. Weiss, p. 107.
 90. Shilts, p. 192–193.
 91. Shilts, p. 194.
 92. Hinckle, p. 48.
 93. Ledbetter, Les (March 22, 1978). "Bill on Homosexual Rights Advances in San Francisco", The New York Times, p. A21.
 94. Shilts, p. 199.
 95. a b c d The Times of Harvey Milk. Dir. Rob Epstein. DVD, Pacific Arts, 1984.
 96. Shilts, p. 203–204.
 97. Shilts, pp. 228, 233.
 98. VanDeCarr, Paul (November 23, 2003). "Death of dreams: in November 1978, Harvey Milk's murder and the mass suicides at Jonestown nearly broke San Francisco's spirit.", The Advocate, p. 32.
 99. Clendinen, p. 380–381.
 100. Shilts, p. 230–231.
 101. a b Jacobs, John (June 26, 1978). "An Ecumenical Alliance on the Serious Side of 'Gay' ", The San Francisco Examiner, p. 3.
 102. Shilts, p. 224.
 103. Shilts, p. 224–225.
 104. a b Clendinen, p. 388–389.
 105. "Mayor Hunts a Successor for White", The San Francisco Examiner, (November 11, 1978), p. 1.
 106. Cone, Russ (November 16, 1978). "White Changes Mind—Wants Job Back", The San Francisco Examiner, p. 1.
 107. a b c Ledbetter, Les (November 29, 1978). "2 Deaths Mourned by San Franciscans", The New York Times, p. 1.
 108. a b c "Another Day of Death", Time, December 11, 1978. Retrieved on September 6, 2008.
 109. Downie Jr., Leonard (November 22, 1978). "Bodies in Guyana Cause Confusion; Confusion Mounts Over Bodies at Guyana Cult Site; Many Missing in Jungle", The Washington Post, p. A1.
 110. Weiss, p. 218.
 111. Barbash, Fred (November 25, 1978). "Tragedy Numbs Survivors' Emotions; 370 More Bodies found at Cult Camp in Guyana; A Week of Tragedy in Guyana Dulls Survivors' Emotions", The Washington Post, p. A1.
 112. a b c Flintwick, James (November 28, 1978). "Aide: White 'A Wild Man'", The San Francisco Examiner, p. 1.
 113. Turner, Wallace (November 28, 1978). "Suspect Sought Job", The New York Times, p. 1.
 114. Ledbetter, Les (December 1, 1978)."Thousands Attend Funeral Mass For Slain San Francisco Mayor; Former Supervisor Charged Looking to the Mayor's Job", The New York Times, p. A20.
 115. Ulman, Richard, and Abse, D. Wilfred (December, 1983). "The Group Psychology of Mass Madness: Jonestown", Political Psychology, 4 (4), p. 637–661.
 116. a b "Reaction: World Coming Apart", The San Francisco Examiner, (November 28, 1978), p. 2.
 117. "A Mourning City Asks Why", The San Francisco Examiner, (November 28, 1978), p. 20.
 118. "No Bail as D.A. Cites New Law", The San Francisco Examiner (November 28, 1978), p. 1.
 119. Hinckle, p. 14.
 120. a b Geluardi, John (January 30, 2008). "Dan White's Motive More About Betrayal Than Homophobia", SF Weekly. Retrieved on September 11, 2008.
 121. Carlsen, William (November 29, 1978). "Ex-aide Held in Moscone Killing Ran as a Crusader Against Crime", The New York Times, p. A22.
 122. a b Hinckle, p. 30.
 123. Hinckle, p. 40.
 124. Shilts, p. 283.
 125. a b Miller, p. 408.
 126. Hinckle, p. 17.
 127. Hinckle, p. 27.
 128. Weiss, p. 273.
 129. Shilts, p. 308.
 130. a b Hinckle, p. 49.
 131. Shilts, p. 310.
 132. a b Mounts, Suzanne (Spring 1999). "Malice Aforethought in California: A History of Legislative Abdication and Judicial Vacillation", University of San Francisco Law Review (33 U.S.F. L. Rev. 313).
 133. a b Weiss, p. 403.
 134. Shilts, p. 324–325.
 135. Weiss, p. 405.
 136. a b Weiss, p. 406–409.
 137. Turner, Wallace (May 22, 1979). "Ex-Official Guilty of Manslaughter In Slayings on Coast; 3,000 Protest; Protesters Beat on Doors Ex-Official Guilty of Manslaughter in Coast Slayings Lifelong San Franciscan", The New York Times, p. A1.
 138. Weiss, p. 414.
 139. Weiss, p. 410.
 140. Weiss, p. 80–81.
 141. Weiss, p. 377.
 142. Hubbard, Lee (November 7, 1999). "Real Elections Up Next for S.F.", The San Francisco Chronicle, p. SC1.
 143. California Penal Code Section 25-29, FindLaw (2008). Retrieved on September 9, 2008.
 144. Pogash, Carol (November 23, 2003). "Myth of the 'Twinkie defense'", The San Francisco Chronicle, p. D1.
 145. Lindsey, Robert (October 22, 1985). "Dan White, Killer of San Francisco Mayor, a suicide", The New York Times, p. A18.
 146. a b c Foss, Karen (1988). "You Have to Give Them Hope", Journal of the West, 27 p. 75–81. ISSN 0022-5169
 147. Shilts, p. 203.
 148. Foss, Karen. "The Logic of Folly in the Political Campaigns of Harvey Milk", in Queer Words, Queer Images, Jeffrey Ringer, ed. (1994), New York University Press. ​ISBN 0-8147-7441-5​.
 149. Shilts, p. 363.
 150. Shilts, p. 348.
 151. FitzGerald, Frances (July 28, 1986). "A Reporter at Large: The Castro—II", The New Yorker, p. 44–63.
 152. a b Cloud, John (November 10, 1998). "Why Milk is Still Fresh: Twenty Years After his Assassination, Harvey Milk Still Has a Lot to Offer the Gay Life", The Advocate, (772) p. 29.
 153. Levy, Dan (September 6, 2000). "Harvey Milk Plaza Proposals Up for Judging", The San Francisco Chronicle, p. A-16.
 154. The Harvey Milk Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender Democratic Club (August 2008). The Harvey Milk Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender Democratic Club website. Retrieved September 8, 2008.
 155. What People are Asking About HMHS Hetrick Martin Institute, 2008. Retrieved on September 7, 2008.
 156. Marcus, p. 228–229.
 157. Monday Nights with Oscar: The Times of Harvey Milk, Academy of Motion Picture Arts and Sciences, 1984. Retrieved on September 7, 2008.
 158. Quartini, Joelle (June 20, 2008). "Harvey Milk Returns", The New York Blade, 12 (25), p. 18.
 159. Winn, Steven (February 27, 1999). "`Milk' Too Wholesome For the Man", The San Francisco Chronicle, p. E1.
 160. Swed, Mark (November 20, 1996). "Opera Review: A Revised 'Harvey Milk,' Finds Heart in San Francisco", The Los Angeles Times, p. F3.
 161. 'Benjamin Button' tops with 13 Oscar nominations (January 23, 2009), CNN.com. Retrieved on January 23, 2009.
 162. Stein, Ruthe (March 18, 2008). "It's a wrap - 'Milk' filming ends in S.F.", The San Francisco Chronicle, p. E1.
 163. 40 Heroes, The Advocate (September 25, 2007), Issue 993. Retrieved on October 8, 2008.
 164. Shilts, p. 281.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliography[edytuj | edytuj kod]

 • Clendinen, Dudley, and Nagourney, Adam (1999). Out for Good: The Struggle to Build a Gay Rights Movement in America, Simon & Schuster. ​ISBN 0-684-81091-3
 • de Jim, Strange (2003). San Francisco's Castro, Arcadia Publishing. ​ISBN 978-0-7385-2866-3
 • Duberman, Martin (1999). Left Out: the Politics of Exclusion: Essays, 1964-1999, Basic Books. ​ISBN 0-465-01744-4
 • Hinckle, Warren (1985). Gayslayer! The Story of How Dan White Killed Harvey Milk and George Moscone & Got Away With Murder, Silver Dollar Books. ​ISBN 0-933839-01-4
 • Marcus, Eric (2002). Making Gay History, HarperCollins Publishers. ​ISBN 0-06-093391-7
 • Miller, Neil (1994) Out of the Past: Gay and Lesbian History from 1869 to the Present, Vintage Books. ​ISBN 0-679-74988-8
 • Shilts, Randy (1982). The Mayor of Castro Street: The Life and Times of Harvey Milk, St. Martin's Press. ​ISBN 0-312-52330-0
 • Smith, Raymond, Haider-Markel, Donald, eds., (2002). Gay and Lesbian Americans and Political Participation, ABC-CLIO. ​ISBN 1-57607-256-8
 • Weiss, Mike (1984). Double Play: The San Francisco City Hall Killings, Addison Wesley Publishing Company. ​ISBN 0-201-09595-5

External links[edytuj | edytuj kod]

Szablon:Start box Szablon:S-off Szablon:Succession box Szablon:End box

Szablon:LGBT history Szablon:LGBT


Szablon:Lifetime

Kategoria:Ashkenazi Jews Kategoria:Assassinated activists Kategoria:Assassinated American politicians Kategoria:California Democrats Kategoria:Deaths by firearm in California Kategoria:Gay politicians Kategoria:History of LGBT civil rights in the United States Kategoria:Jewish American politicians Kategoria:LGBT Jews Kategoria:LGBT military personnel Kategoria:LGBT politicians from the United States Kategoria:LGBT rights activists from the United States Kategoria:People associated with the hippie movement Kategoria:People murdered in California Kategoria:San Francisco Board of Supervisors Kategoria:State University of New York at Albany alumni [[ca:Harvey Milk]] [[de:Harvey Milk]] [[es:Harvey Milk]] [[fr:Harvey Milk]] [[gl:Harvey Milk]] [[it:Harvey Milk]] [[he:הארווי מילק]] [[ka:ჰარვი მილკი]] [[nl:Harvey Milk]] [[ja:ハーヴェイ・ミルク]] [[pt:Harvey Milk]] [[ru:Милк, Харви]] [[fi:Harvey Milk]] [[zh:哈維·米爾克]]