William Shomali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
William Shomali
biskup tytularny lyddyjski
William Shomali
Herb William Shomali Rogate pacem Jerusalem
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1950
Beit Sahour, Autonomia Palestyńska
biskup pomocniczy łacińskiego patriarchatu Jerozolimy
Okres sprawowania od 2010
Kanclerz w Patriarchacie Łacińskim
Okres sprawowania 2009-2010
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Łaciński patriarchat Jerozolimy
Prezbiterat 24 czerwca 1972
Nominacja biskupia 31 marca 2010
Sakra biskupia 27 maja 2010
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 27 maja 2010
Miejscowość Betlejem
Miejsce Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Konsekrator Fouad Twal
Współkonsekratorzy Salim Sayegh
Giacinto-Boulos Marcuzzo

William Hanna Shomali (ur. 15 maja 1950 w Beit Sahour w Autonomii Palestyńskiej) – katolicki biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Biskup Shomali urodził się w Beit Sahour pod Betlejem 15 maja 1950. Mając jedenaście lat wstąpił do Niższego Seminarium Patriarchalnego w Bejt Dżali (Beit Jala) koło Betlejem. W 1972 ukończył studia filozoficzno-teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie. Następnie pracował jako duszpasterz w Zarqa i w Shatana w Jordanii. Po ukończeniu studiów filologicznych na Yarmouk University w Irbidzie został nauczycielem i dyrektorem w Niższym Seminarium Duchownym w Bejt Dżali. W 1989 obronił doktorat z liturgiki na Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anselma w Rzymie. Po powrocie do ojczyzny został wykładowcą i wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimskiego w Bejt Dżali. Od 1998 pełnił urząd głównego ekonoma patriarchatu, w 2005 został rektorem seminarium, zaś w 2009 kanclerzem kurii.

Papież Benedykt XVI nominował ks. Shomalę 31 marca 2010 biskupem pomocniczym łacińskiego patriarchy Jerozolimy[2]. Konsekracja biskupia miała miejsce 27 maja 2010 w kościele franciszkanów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem. Głównym konsekratorem był abp Fouad Twal, pomocniczymi konsekratorami biskupi Salim Sayegh z Jordanii i Giacinto-Boulos Marcuzzo z Nazaretu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]