Witold Nazarewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Witold Nazarewicz

Witold Nazarewicz (ur. 26 grudnia 1954 w Warszawie)[1] – amerykański i polski fizyk jądrowy, profesor uniwersytetu w Knoxville, Tennessee, USA i Uniwersytetu Warszawskiego. Posługuje się też skróconą wersja imienia „Witek”.

Po maturze studiował najpierw na Politechnice Warszawskiej, kończąc w roku 1977 stopniem magistra inżyniera Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. W latach 1987-1990 pełnił funkcję prodziekana tegoż wydziału.

Kontynuował studia w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku uzyskując doktorat w roku 1981. Habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1986, uzyskał stopień profesora zwyczajnego w roku 1994. Promotorem doktoratu i habilitacji był Zdzisław Szymański.

W roku 1995 został powołany na profesora uniwersytetu stanowego Tennessee w Knoxville (aktualnie James McConnell Distinguished Professor), a od roku 1996 w Oak Ridge National Laboratory (aktualnie ORNL Corporate Fellow). Od roku 1986 zatrudniony na Uniwersytecie Warszawskim.

Od roku 2009 jest profesorem gościnnym University of the West of Scotland w Paisley (Szkocja), gdzie otrzymał godność doktora Honoris causa.

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był profesorem gościnnym na uniwersytecie w Lund oraz w Instytucie Nielsa Bohra w Kopenhadze, na uniwersytecie w Kolonii, uniwersytecie w Florydzie, Królewskiej Politechnice w Sztokholmie, uniwersytetach w Liverpoolu, Kioto.

Jest członkiem American Physical Society oraz American Association for the Advancement of Science, a także Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Zajmuje się jądrowym zagadnieniem wielu ciał, a w szczególności strukturą jąder atomowych dalekich od ścieżki beta stabilności, superciężkich i jąder o dużym momencie pędu, oraz dynamiką kolektywną układów kwantowych i strukturą kwantowych układów otwartych. Zalicza się do najczęściej cytowanych fizyków.

Jest edytorem czasopisma Reviews of Modern Physics w zakresie fizyki jądrowej.

W roku 2012 został laureatem nagrody im. Toma W. Bonnera w zakresie fizyki jądrowej[2].

Nie należy mylić go z fizykiem jądrowym Wacławem Nazarewiczem (ur. 1930) który również był czynny w Instytucie Badań Jądrowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]