Wola Przatowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wola Przatowska
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat zduńskowolski
Gmina Szadek
Strefa numeracyjna (+48) 43
Kod pocztowy 98-240
Tablice rejestracyjne EZD
SIMC 1041834
Położenie na mapie gminy Szadek
Mapa lokalizacyjna gminy Szadek
Wola Przatowska
Wola Przatowska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wola Przatowska
Wola Przatowska
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Wola Przatowska
Wola Przatowska
Położenie na mapie powiatu zduńskowolskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zduńskowolskiego
Wola Przatowska
Wola Przatowska
Ziemia51°41′28″N 19°02′38″E/51,691111 19,043889

Wola Przatowska – część wsi Piaski w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

Miejscowość położona jest na Wysoczyźnie Łaskiej

Wieś istniała już w XVI w. i liczyła wtedy 13 zagrodników na 7 łanach. Wieś i folwark dawały dziesięcinę na stół arcyb., a kolędę plebanowi w Szadku. W 1888 r. było tu 15 zagród i 68 mieszkańców, a na folwarku 2 zagrody i 12 mieszkańców. Zachował się opis założenia dworskiego z 1791 r. (Terr. Sirad. 102 b, s. 787-790, 1791).

W obrębie wsi - cmentarz żołnierski z I wojny św., na którym pochowano 17 wymienionych z nazwiska i 21 n.n. żołnierzy niemieckich oraz 3 żołnierzy rosyjskich. Występują po obu stronach polskie nazwiska.

Ostatnio istniejący tu dwór zbudowano w 1 poł. XIX w. Był zwrócony elewacją frontową na wsch., prowadziły do niego dwie aleje. Przestrzeń między nimi wypełniona była parkiem i ogrodem, który był także na tyłach dworu. Dalej był warzywnik i staw. Dwór był niewielki, parterowy, pokryty gontem, z jednym kominem, nie posiadał ganku. Ostatnim właścicielem przed wojną był Konstanty Cybulski. W czasie wojny zarządzał majątkiem Niemiec - Oberman. Po wojnie majątek rozparcelowano, lecz dwór wrócił do dawnego właściciela, następnie przejęły go córki: Wanda Gałęzowska i Jolanta Sieradzka. Po sprzedaży dworu osobie prywatnej zaczął się proces jego niszczenia. Obecnie we wsi jest tylko 10 gospodarstw.

Z założenia dworskiego pozostał tylko spichlerz i wozownia. Z parku ocalało kilka drzew: jesion, brzozy, świerki.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Jaworska A., "Założenia dworsko-parkowe w gm. Szadek - lokalizacja i rola w organizacji przestrzeni", praca magisterska napisana w Katedrze Polityki Przestrzennej U.Ł., Łódź 2003;
  • Jaworska A., Dwór w Woli Przatowskiej - historia i zagospodarowanie, [w:] "Na sieradzkich szlakach", nr 1/77/2005/XX, 14-17 (plany, zdjęcia).