Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wrzosowiska Cedyńskie
im. inż. Wiesława Czyżewskiego
Ilustracja
Wrzosowisko w północnej części rezerwatu
rezerwat stepowy
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Mezoregion Dolina Dolnej Odry
Data utworzenia 11 kwietnia 1985
Akt prawny M.P. z 1985 r. nr 7, poz. 60
Powierzchnia 72,0191 ha[1]
Ochrona czynna[1]
Położenie na mapie gminy Cedynia
Mapa konturowa gminy Cedynia, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Wrzosowiska Cedyńskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Wrzosowiska Cedyńskie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Wrzosowiska Cedyńskie”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Wrzosowiska Cedyńskie”
Ziemia52°51′20″N 14°10′20″E/52,855556 14,172222

Rezerwat przyrody „Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego”rezerwat stepowy o powierzchni 72,02 ha, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Cedynia[1], na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego[2], 3 km na południowy zachód od Cedyni, po południowej stronie drogi wojewódzkiej nr 124 (Cedynia-Osinów Dolny). Powierzchnia rezerwatu to w przybliżeniu kwadrat o boku ok. 0,9 km.

Rezerwat został utworzony na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 11 kwietnia 1985 r. w sprawie uznania za rezerwaty przyrody[1]. Nosi imię inż. Wiesława Czyżewskiego, który w latach 1955–1985 był tu nadleśniczym[3]. Przy wejściu do rezerwatu znajduje się głaz poświęcony jego pamięci[3].

Celem ochrony jest zachowanie wzgórz pokrytych wrzosowiskami oraz stanowisk roślinności kserotermicznej, a w szczególności utrzymanie bioróżnorodności i organizacji socjalnej organizmów charakterystycznych dla terenów otwartych – wrzosowisk, muraw kserotermicznych i napiaskowych, zachowanie rodzimych populacji gatunków roślin, grzybów, zwierząt i innych organizmów żywych występujących naturalnie w obrębie wrzosowisk oraz muraw kserotermicznych i napiaskowych, a także ochrona relacji ekologicznych między tymi populacjami oraz siedliskami występującymi w rezerwacie[1].

Występują tu takie rośliny, porosty i grzyby chronione jak: pajęcznica liliowata, turzyca niska, ożota zwyczajna, sasanka łąkowa, wężymord stepowy, ostnica włosowata, widłoząb kędzierzawy, chrobotek alpejski, płucnica islandzka, pawężnica drobna, buławka spłaszczona, berłóweczka zimowa[2].

Nadzór: Nadleśnictwo Mieszkowice.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W północno-zachodniej części rezerwatu znajduje się parking i platforma widokowa[2]. Od 2016 roku rezerwat jest udostępniony do zwiedzania – wytyczono kilkusetmetrową ścieżkę prowadzącą na szczyt 60-metrowego wzgórza, na którym znajduje się wiata. Ze ścieżki nie wolno schodzić, zaś wokół niej znajdują się tablice informacyjne[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Rezerwat przyrody Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-09-25].
  2. a b c Rezerwaty. W: Cedyński Park Krajobrazowy [on-line]. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. [dostęp 2018-09-25].
  3. a b c Wyjątkowy rezerwat udostępniony turystom. Co za widok!. W: szczecin.wyborcza.pl [on-line]. 2016-04-23. [dostęp 2018-09-25].