Wspólnota Kulturowa Borussia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”
Państwo  Polska
Siedziba Olsztyn
Data założenia 1990
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Status Stowarzyszenie
Zasięg Województwo warmińsko-mazurskie, Polska, Europa
Przewodniczący Kornelia Kurowska
Członkowie 180
Nr KRS 0000111401
Data rejestracji 25 września 1990
brak współrzędnych
Strona internetowa

Wspólnota Kulturowa Borussia – międzynarodowe stowarzyszenie z siedzibą w Olsztynie.

Zebranie założycielskie Wspólnoty Kulturowej "Borussia" odbyło się 25 września 1990 w kaplicy św. Anny dawnego zamku kapitulnego w Olsztynie. Na zebraniu tym przyjęto Statut i "Deklarację programową". "Borussia" to zlatynizowana nazwa Prus.

Z "Deklaracji programowej": "Wspólnota Kulturowa "Borussia" jest stowarzyszeniem międzynarodowym, którego założyciele pochodzą z Warmii i Mazur, z byłych Prus Wschodnich, z ziemi przez wieki zamieszkiwanej przez ludność wielokulturową i wielonarodową. Chcemy poprzez pełniejsze poznawanie regionalnej przeszłości, stosunków politycznych i narodowościowych, wartości kulturalnych, artystycznych i cywilizacyjnych krytycznie i twórczo dążyć do budowania nowej wiedzy, nowej kultury i postaw życiowych."

W 2013 do "Borussii" należy 180 członków m.in.: z terenu Polski, Niemiec, Rosji. "Borussia" współpracuje z pokrewnymi stowarzyszeniami w takich państwach jak : Białoruś, Francja, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina.

W październiku 2005 rozpoczęło działalność niemieckie przedstawicielstwo Borussii – Centrum Kompetencyjne na Europę Środkową i Wschodnią w Lipsku (KOMOEL). Jego zadania obejmują akcje polsko-niemieckie, także z udziałem stron trzecich, w dziedzinie pracy z młodzieżą, podróży studialnych oraz współdziałania w życiu kulturalnym miast i regionów. Przedstawicielstwo jest sponsorowane przez Fundację Roberta Boscha.

Od 1991 ukazuje się wydawany przez Wspólnotę kwartalnik "Borussia. Kultura. Historia. Literatura", odznaczony w 1997 nagrodą paryskiej „Kultury” za zasługi w tematyce rejonów przygranicznych.

Zakres działalności Stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

 1. kwartalnik „Borussia, Kultura, Historia, Literatura”
 2. program wydawniczy - nazwy serii:
  • "Biblioteka Borussii"
  • "Odkrywanie Światów
  • "Świadectwa"
  • "Miniatury Borussii"
  • "Nowe Życie pod Starymi Dachami"
  • "Kraj-Obrazy"
 3. program wolontariacki
 4. program młodzież
 5. program współpracy transgranicznej
 6. samodzielne projekty

Współpraca transgraniczna[edytuj | edytuj kod]

Celem programu jest wspieranie akcji społecznych w Polsce, Rosji, Ukrainie, Białorusi i na Litwie i ułatwienie spotykania się uczestników tych akcji, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i organizacyjnym. W tym celu organizuje Borussia międzynarodowe konferencje, seminaria i szkolenia.

Międzynarodowa wymiana młodzieży[edytuj | edytuj kod]

Borussia jest jednostką centralną Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk) i otrzymała w uznaniu tej działalności w 1996 „Młodzieżowego Oskara” hamburskiej fundacji Körbera.

Borussia organizuje od 1993 międzynarodowe szkolenia uczniów i studentów z Polski, Niemiec, Francji, Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi. We współpracy z partnerskimi organizacjami powstają seminaria zajmujące się dziejami regionów i ich społeczeństw. Borussia popiera też warsztaty muzyczne, artystyczne, ekologiczne, fotograficzne i teatralne, sprzyjające uwalnianiu się od przesądów i stereotypów oraz otwieraniu się na partnerów.

Służba wolontariuszy[edytuj | edytuj kod]

Od 1992 uczestniczy Borussia w międzynarodowych programach wymiany wolontariuszy. W ramach programu Unii Europejskiej „Młodzież w akcji” – Europejska Służba Wolontariuszy, Borussia wysyła i przyjmuje wolontariuszy w wieku 18-30 lat, koordynując działanie innych organizacji oraz zajmując się seminariami i szkoleniami na temat działalności społecznej młodzieży.

Od latach 2005-2006 Stowarzyszenie realizowało projekt „Międzynarodowy wolontariat w ochronie krajobrazu kulturowego na Warmii i Mazurach”. Program miał na celu umożliwienie młodzieży z Niemiec, Polski i Rosji (obwód kaliningradzki) zajęcie się pod fachowym nadzorem pedagogicznym pracą w różnych instytucjach opieki nad zabytkami i wymianą kulturalną.

Program „Dom Mendelsohna“[edytuj | edytuj kod]

Staraniem „Borussii“ w 2013 w dawnym żydowskim domu przedpogrzebowym „Bet Tahara” na olsztyńskim cmentarzu żydowskim otwarte zostało Centrum Dialogu Międzykulturowego DOM MENDELSOHNA. Budynek został wzniesiony w 1913 według projektu znanego architekta Ericha Mendelsohna. Jest jedynym dziełem tego architekta w rodzinnym Olsztynie i jedynym ocalałym świadectwem istnienia olsztyńskiej wspólnoty żydowskiej.

Osoby związane ze Wspólnotą[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]