Wyrób czekoladopodobny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kawałki czekoladopodobnego wyrobu

Wyrób czekoladopodobny – produkt cukierniczy, w założeniu mający być podobny w wyglądzie i smaku do czekolady, w którym tłuszcz kakaowy zastąpiono tłuszczem innych roślin.

W Polsce produkcja wyrobów czekoladopodobnych rozpoczęła się w latach 80. XX w. Powodem zmiany technologii i wprowadzenia do handlu wyrobu czekoladopodobnego były trudności z zaopatrzeniem zakładów przemysłu spożywczego w importowane kakao. Początkowo do produkcji używano tłuszczów innych niż kakaowiec roślin tropikalnych, następnie nawet oleju rzepakowego. Wyroby czekoladopodobne nie podlegały kartkowemu systemowi reglamentacji słodyczy. Stały się jednym z symboli PRL-u, na równi z etykietą zastępczą, w którą były niekiedy pakowane.

Jakkolwiek "wyrób czekoladopodobny" powszechnie kojarzy się z okresem PRL, także obecnie wyroby czekoladopodobne dostępne są w sprzedaży w polskich sklepach, jednak ów negatywny wydźwięk nazwy produktu powoduje, iż tego rodzaju wyroby nazywane są innymi określeniami (np. "tabliczka deserowa", "mleczna" i in.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]