X Factor (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
X Factor
Nazwa formatu

The X Factor

Rodzaj programu

talent show

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Prowadzący

Patricia Kazadi (3–4)
Jarosław Kuźniar (1–2)

Jury

Kuba Wojewódzki (1–4)
Czesław Mozil (1–4)
Tatiana Okupnik (2–4)
Ewa Farna (4)
Maja Sablewska (1)

Data premiery

6 marca 2011

Lata emisji

2011–2014

Pora emisji

niedziela 20.00 (1. edycja)
sobota 20.00 (2-4)

Liczba odcinków

56 (4 edycje)

Czas trwania odcinka

60 minut (castingi, eliminacje i domy jurorskie), 75 minut (odcinki na żywo, finał)

Format nadawania

16:9 HDTV

Produkcja
Produkcja

FremantleMedia

Reżyseria

Wojciech Iwański

Stacja telewizyjna

TVN

Strona internetowa

X Factorpolski program telewizyjny o charakterze rozrywkowym typu talent show. Był on adaptacją międzynarodowego formatu The X Factor, który został stworzony w 2004 w Wielkiej Brytanii przez Simona Cowella[1].

Polska wersja produkowana była przez FremantleMedia i emitowana w sobotnie wieczory przez TVN. Program przez dwie edycje był prowadzony przez Jarosława Kuźniara, a po jego rezygnacji od trzeciej edycji prowadzącą była Patricia Kazadi. W jury pierwszej edycji zasiadali Kuba Wojewódzki, Czesław Mozil i Maja Sablewska[2], jednak stacja nie przedłużyła kontraktu z Sablewską[3] i w drugiej edycji została zastąpiona przez Tatianę Okupnik[4]. W czwartej edycji do składu jurorskiego dołączyła Ewa Farna. Programu realizowany był w Zabrzu.

X Factor miał za zadanie wyłonić utalentowanych wokalnie ludzi (solistów i zespoły). Pierwszym etapem ich rywalizacji były pre-castingi w obecności producentów programu, następnie uczestnicy zakwalifikowani dalej występowali na właściwych castingach przy jurorach (po późniejszym montażu były one emitowane w telewizji). Po kilku kolejnych etapach eliminacyjnych została wybrana dziewiątka uczestników w trzech grupach: soliści do 24 lat, od 25 lat oraz zespoły wokalne. Każdej z grup został przydzielony jeden opiekun, którym jest wybrany juror programu. Uczestnicy prezentowali się w odbywanych co tydzień odcinkach na żywo, które retransmitowane były na żywo w TVN. Po eliminacji jednego z nich w każdym z odcinków, trójka finalistów prezentowała się w ostatnim odcinku, w którym wyłoniany był zwycięzca programu. Nagrodą w programie był czek o wartości 100 tys. złotych i kontrakt na nagranie albumu muzycznego[5].

Pierwsza edycja programu, którą wygrał Gienek Loska, odbyła się w pierwszej połowie 2011[6]. Jej średnia oglądalność wyniosła 4,476 milionów widzów, a przychód z reklam wyniósł ok. 59 mln złotych, co uczyniło go najbardziej dochodowym programem w 2011 roku w polskiej telewizji[7]. Druga edycja odbyła się wiosną 2012, wygrał ją Dawid Podsiadło. Trzecia edycja odbyła się wiosną 2013, wygrała ją Klaudia Gawor. W 2013 zrealizowano czwartą edycję[8], wygrał ją Artem Furman.

W październiku 2014 Kuba Wojewódzki oświadczył, że polska edycja X Factora nie będzie już kontynuowana[9].

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Format The X Factor został stworzony w Wielkiej Brytanii w 2004 przez Simona Cowella jako zastępstwo za Pop Idol – podobny program, którego jedyne dwie edycje odbyły się między 2001 a 2003 rokiem (jego polska adaptacja, Idol, trwała w latach 2002–2005 i 2017[10], natomiast amerykańska, American Idol, trwała w latach 2002-2016). Obecnie na świecie emitowane jest ponad trzydzieści regionalnych wersji The X Factor. Amerykańska zadebiutowała na antenie FOX jesienią 2011[11] i zakończyła swoją emisję po trzech sezonach.

W listopadzie 2010 TVN ogłosił prace nad następcą emitowanego przed laty w telewizji Polsat programu Idol[12]. W styczniu 2011 potwierdzono natomiast, że show zostanie poprowadzony przez dziennikarza TVN24, Jarosława Kuźniara, a w jego jury zasiądą: Kuba Wojewódzki (prowadzący w TVN swój autorski program Kuba Wojewódzki, a wcześniej juror programów Idol i Mam talent!), muzyk Czesław Mozil (śpiewający i grający na akordeonie w zespole Czesław Śpiewa) oraz Maja Sablewska (menedżerka gwiazd takich jak Doda czy Edyta Górniak)[13]. Jesienią tego samego roku ogłoszono, że wiosną 2012 odbędzie się druga edycja show[14], w której nie weźmie udziału Sablewska[3]. W internecie pojawiły się spekulacje, jakoby jej miejsce w składzie jurorskim miały zająć wokalistki Maria Peszek i Basia Trzetrzelewska czy aktorka Małgorzata Kożuchowska, jednak pogłoski o udziale każdej z nich w programie zostały zdementowane[15][16]. 5 stycznia 2012 ogłoszono, że trzecim jurorem w programie będzie wokalistka Tatiana Okupnik[4]. 21 listopada 2012 media podały, że z programu odchodzi prowadzący, Jarosław Kuźniar[17]. 13 grudnia ogłoszono, że nową prowadzącą zostanie Patricia Kazadi. Do składu jurorskiego 4 edycji, której premiera odbyła się wiosną 2014, dołączyła Ewa Farna.

Format[edytuj | edytuj kod]

Kolejne etapy to: pre-castingi, castingi, eliminacje, domy jurorów i występy na żywo[5].

 • Pre-castingi (przesłuchania producenckie) odbywały się bez obecności jurorów i kamer telewizyjnych, i nie stanowiły części programu w telewizji. Uczestnicy prezentowali swoje utwory przed reżyserem i producentem programu a cappella (czyli bez podkładu instrumentalnego), a zadaniem tej dwójki był wybór ok. pięciuset podmiotów zakwalifikowanych do następnego etapu.
 • Castingi odbywały się w obecności jurorów i kamer telewizyjnych – był to pierwszy etap obecny na ekranach w telewizji. Wybrane występy prezentowane były w pierwszych pięciu odcinkach emitowanych w telewizji. Uczestnicy przygotowywali uprzednio płytę CD-Audio, na której nagrane były dwa podkłady instrumentalne, a podczas występu wykonawca śpiewa jeden z nich, przy czym drugi spełnia funkcję „zastępczego”. Przewodniczący jury (we wszystkich edycjach był to Kuba Wojewódzki) miał prawo przerwać występ w dowolnym momencie poprzez podniesienie ręki. Później jury komentowało występ i głosowało na „tak” lub „nie”, a warunkiem przejścia do kolejnego etapu było uzyskanie przynajmniej dwóch (od 4 edycji – trzech) pozytywnych głosów. Jurorzy wybierali podczas castingów ok. stu podmiotów, które brały dalszy udział w konkursie.
 • Eliminacje (Bootcamp) odbywały się poprzez kilka etapów, w trakcie których uczestnicy śpiewali solo lub grupowo (tyczy się to również solistów, którzy wykonują wybrane wcześniej utwory z innymi). Po każdym z tych etapów jurorzy dokonywali selekcji, ostatecznie wybierając piętnastkę (od 4 edycji – dwudziestkę), która przechodziła dalej. Pięć podmiotów tworzyło grupę solistów do 24 lat (od 4 edycji podział na kobiet i mężczyzn), kolejne pięć – solistów powyżej 25 lat, a kolejne pięć – zespołów składających się z co najmniej dwóch osób. Każdemu z jurorów zostawała przyporządkowana jedna z tych grup. Eliminacje były rejestrowane przez kamery i emitowane w jednym odcinku telewizyjnym (w 4 edycji dwóch).
 • Domy jurorów to etap, który odbywał się w domach sędziów. Każdy z nich był wspierany przez profesjonalnego muzyka. Uczestnicy prezentowali wybrane przez jurora utwory przed nim i jego doradcą, a zadaniem owej dwójki był dobór trzech podmiotów, które przechodziły dalej i wyeliminowanie dwóch. Każda z grup śpiewała przed jurorem, który został jej wcześniej przyporządkowany. Etap ten był rejestrowany przez kamery i emitowany w jednym odcinku telewizyjnym.
 • Występy na żywo odbywały się w warszawskim studiu stacji TVN w sobotnie (w pierwszej edycji w niedzielne) wieczory i były emitowane na żywo w telewizji. Sześć (w 4 edycji – pięć) pierwszych odcinków to półfinały, natomiast ostatni, siódmy (w 4 edycji – szósty), był finałem. Każdy z nich miał ustaloną wcześniej tematykę utworów, której stosują się wszyscy uczestnicy; przez cały tydzień poprzedzający dany odcinek trenowali oni, mając możliwość korzystania z usług profesjonalistów, takich jak trenerzy wokalni, choreografowie i styliści. W każdym z odcinków wszyscy wykonawcy prezentowali po jednym lub dwóch utworach, a przez czas trwania show widzowie głosowali na swoich faworytów wysyłając SMS-y lub dzwoniąc na podany numer. Dwójka podmiotów, która zyskała w danym odcinku najmniej głosów, brała udział w dogrywce, w której wykonywali po jeszcze jednym utworze, po czym jurorzy głosowali na tego, który ich zdaniem był lepszy, a ten, który zyskał mniej głosów odpadła z programu. W każdym kolejnym odcinku ilość uczestników była o jeden mniejsza niż tydzień wcześniej. W finale brała udział trójka osób/zespołów, a laureat pierwszego miejsca wygrywał program i zdobywał 100 tys. złotych, kontrakt z wytwórnią Sony BMG opiewający na wydanie debiutanckiego albumu oraz (w IV edycji) samochód osobowy (Fiat 500). W czwartej edycji nastąpiły zmiany. W każdym odcinku live (oprócz półfinału) odpadało dwoje artystów. Zagrożona była trójka podmiotów, która uzyskała w danym odcinku najmniej głosów. Ten, kto dostał ich najmniej, odpadał z programu, a reszta zagrożonych trafiała do dogrywki. Po wykonaniu piosenek przez uczestników dogrywki jurorzy głosowali na dotychczasowych zasadach, z tym że jeśli uczestnicy dostali po dwa głosy, odpadał ten, kto zyskał mniej głosów. W półfinale dwoje uczestników przeszło do finału, a reszta trafiła do dogrywki, czyli odpadł jeden uczestnik.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

I edycja[edytuj | edytuj kod]

     – soliści, 16–24 lat – Kuba Wojewódzki
     – soliści, 25+ lat – Czesław Mozil
     – zespoły – Maja Sablewska
Miejsce Osoba/Zespół
1. Loska, GienekGienek Loska
2. Szpak, MichałMichał Szpak
3. Szulc, AdaAda Szulc
4. Szczepańska-Stankiewicz, MałgorzataMałgorzata Szczepańska-Stankiewicz
5. Dziewczyny
6. Meguenni, MatsMats Meguenni
7. Sweet Rebels
8. Malcolm, WilliamWilliam Malcolm
9. Avocado

II edycja[edytuj | edytuj kod]

     – soliści, 16–24 lat – Tatiana Okupnik
     – soliści, 25+ lat – Kuba Wojewódzki
     – zespoły – Czesław Mozil
Miejsce Osoba/Zespół
1. Podsiadło, DawidDawid Podsiadło
2. Spenner, MarcinMarcin Spenner
3. The Chance
4. Lisowska, EwelinaEwelina Lisowska
5. Soul City
6. Kwaśnik, JoannaJoanna Kwaśnik
7. Antonik, AnnaAnna Antonik
8. Binkiewicz, PawełPaweł Binkiewicz
9. De Facto

III edycja[edytuj | edytuj kod]

     – soliści, 16–24 lat – Kuba Wojewódzki
     – soliści, 25+ lat – Czesław Mozil
     – zespoły – Tatiana Okupnik
Miejsce Osoba/Zespół
1. Gawor, KlaudiaKlaudia Gawor
2. Hyży, GrzegorzGrzegorz Hyży
3. Ezzat, WojciechWojciech Ezzat
4. Maja Hyży
5. Girls on Fire
6. Aicha & Asteya
7. Mettler, FilipFilip Mettler
8. Barej, OlgaOlga Barej
9. The Voices

IV edycja[edytuj | edytuj kod]

     – soliści, mężczyźni (16–24 lat) – Czesław Mozil
     – soliści, kobiety (16-24 lat) – Ewa Farna
     – soliści, 25+ lat – Tatiana Okupnik
     – zespoły – Kuba Wojewódzki
Miejsce Osoba/Zespół
1. Furman, ArtemArtem Furman
2. {{{2}}}, Marta BijanMarta Bijan
3. Tacikowska, AnnaAnna Tacikowska
4. Jonkisz, JakubJakub Jonkisz
5. Trzynasta w Samo Południe
6. Cała Góra Barwinków
7. Hatbreakers
8. Bal, MagdalenaMagdalena Bal
9. Zawiałow, DariaDaria Zawiałow[18]
10. Jurzyk, JakubJakub Jurzyk
11. De Sousa, JoaoJoao De Sousa
12. Duszkiewicz, KarolinaKarolina Duszkiewicz

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Edycja Odcinki Premiera Finał Emisja
1 1–14 (14) 6 marca 2011 5 czerwca 2011 niedziela, 20:00
2 15–28 (14) 3 marca 2012 2 czerwca 2012 sobota, 20:00
3 29–42 (14) 23 lutego 2013 25 maja 2013
4 43–56 (14) 1 marca 2014 31 maja 2014

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Tabela z liczbą osób oglądających dany odcinek według Nielsen Audience Measurement.

Odcinek I edycja[19] II edycja III edycja[20] IV edycja[21]
1 4 302 923
(6 marca 2011)
3 295 328
(3 marca 2012)
3 795 983
(23 lutego 2013)
2 480 602
(1 marca 2014)
2 4 975 529
(13 marca 2011)
4 011 647
(10 marca 2012)
3 739 828
(2 marca 2013)
2 564 387
(8 marca 2014)
3 4 741 172
(20 marca 2011)
3 734 058
(17 marca 2012)
3 533 616
(9 marca 2013)
2 811 625
(15 marca 2014)
4 4 729 813
(27 marca 2011)
3 799 388
(24 marca 2012)
3 516 578
(16 marca 2013)
2 524 397
(22 marca 2014)
5 4 554 344
(3 kwietnia 2011)
3 737 207
(31 marca 2012)
3 835 956
(23 marca 2013)
3 078 763
(29 marca 2014)
6 5 514 716
(10 kwietnia 2011)
3 480 242
(7 kwietnia 2012)
3 075 405
(30 marca 2013)
2 523 809
(5 kwietnia 2014)
7 4 391 736
(17 kwietnia 2011)
3 055 728
(14 kwietnia 2012)
2 660 557
(6 kwietnia 2013)
2 630 000
(12 kwietnia 2014)
8 3 863 978
(24 kwietnia 2011)
2 927 691
(21 kwietnia 2012)
2 997 794
(13 kwietnia 2013)
1 812 679
(19 kwietnia 2014)
9 3 785 429
(1 maja 2011)
2 356 881
(28 kwietnia 2012)
2 478 378
(20 kwietnia 2013)
1 799 725
(26 kwietnia 2014)
10 4 382 362
(8 maja 2011)
2 572 715
(5 maja 2012)
2 368 109
(27 kwietnia 2013)
2 273 826
(3 maja 2014)
11 4 309 266
(15 maja 2011)
2 763 491
(12 maja 2012)
2 391 181
(4 maja 2013)
1 643 882
(10 maja 2014)
12 4 221 245
(22 maja 2011)
2 673 830
(19 maja 2012)
2 426 957
(11 maja 2013)
1 844 782
(17 maja 2014)
13 4 457 276
(29 maja 2011)
2 384 669
(26 maja 2012)
2 252 811
(18 maja 2013)
1 694 487
(24 maja 2014)
14 4 694 085
(5 czerwca 2011)
3 124 795
(2 czerwca 2012)
3 126 014
(25 maja 2013)
1 852 782
(31 maja 2014)
Średnia oglądalność 4 494 562 3 136 976 2 966 226 2 176 553

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. O programie. xfactor.plejada.pl, 2011-02-01. [dostęp 2011-04-22]. (pol.).
 2. Ekipa. xfactor.plejada.pl. [dostęp 2011-11-28]. (pol.).
 3. a b "X-Factor" bez Sablewskiej. Zastąpi ją Maria Peszek?. media2.pl, 2011-12-09. [dostęp 2012-01-03]. (pol.).
 4. a b Tatiana Okupnik nowym jurorem "X Factor"!. xfactor.tvn.pl, 2012-01-05. [dostęp 2012-01-05]. (pol.).
 5. a b Zasady udziału w konkursie wokalnym pod tytułem „X Factor“. slimak.onet.pl. [dostęp 2011-04-09]. (pol.).
 6. "X Factor": Znamy zwycięzcę!. muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-15)]. (pol.).
 7. "X-Factor" najbardziej dochodowym show TV. media2.pl, 2011-08-11. [dostęp 2012-01-03]. (pol.).
 8. Ruszają pre castingi do 4 edycji X Factor. xfactor.tvn.pl, 2013-10-18. [dostęp 2013-10-18]. (pol.).
 9. Kuba Wojewódzki ogłosił, że nie będzie już kolejnej edycji polskiego "X Factora". muzyka.onet.pl, 2014-10-26. [dostęp 2014-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-24)]. (pol.).
 10. Czy chcesz, aby "Idol" wrócił ?. plejada.pl, 2010-01-02. [dostęp 2012-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-22)]. (pol.).
 11. 19-latka z Wysp Dziewiczych wygrała amerykańską edycję "X Factor". muzyka.interia.pl, 2011-12-23. [dostęp 2012-01-03]. (pol.).
 12. TVN szykuje nowy show – następca "Idola" (wideo). media2.pl, 2010-11-23. [dostęp 2012-01-03]. (pol.).
 13. X-Factor: Sablewska, Wojewódzki, Mozil, Kuźniar. media2.pl, 2011-01-19. [dostęp 2012-01-03]. (pol.).
 14. Będzie druga edycja "X-Factor". Ruszają castingi. media2.pl, 2011-10-13. [dostęp 2011-11-28]. (pol.).
 15. Peszek albo Trzetrzelewska na miejsce Sablewskiej?. plejada.pl, 2011-12-10. [dostęp 2012-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-07)]. (pol.).
 16. Kożuchowska wybrała teatr zamiast "X Factor". plejada.pl, 2011-12-23. [dostęp 2012-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-15)]. (pol.).
 17. Jarosław Kuźniar odchodzi z programu X Factor. wirtualnemedia.pl, 2012-11-21. [dostęp 2012-11-21]. (pol.).
 18. Daria Zawiałow koncerty 2021 - eBilet.pl, www.ebilet.pl [dostęp 2022-02-11].
 19. „X Factor” miał 4,5 mln widzów i zarobił 58,5 mln złotych. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2014-11-04]. (pol.).
 20. „X Factor” stracił widzów, ale pozostał liderem. 62 mln zł z reklam. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2014-11-04]. (pol.).
 21. "X-Factor" straciło 790 tys. widzów, TVN przegrał z TVP1. media2.pl. [dostęp 2014-11-04]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]