Simon Cowell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Simon Cowell (2008)

Simon Phillip Cowell (ur. 7 października 1959 w Brighton, East Sussex) – angielski łowca talentów i producent telewizyjny, znany jako juror w programach: Pop Idol, American Idol, Britain's Got Talent i X Factor. Jest również właścicielem firmy telewizyjnej i wydawnictwa muzycznego Syco. Stoi także za sukcesem brytyjsko-irlandzkiego zespołu One Direction[1].

Życie prywatne[edytuj]

Cowell urodził się w Brighton we Wschodnim Sussex, a dorastał w Elstree w Hertfordshire. Ojciec, Eric Philip Cowell, był sprzedawcą nieruchomości, ale działał również w branży muzycznej. Matka, Julie Brett, była baletnicą. Dziadkowie ze strony ojca, Joseph Cowell i Esther Malinsky, byli angielskimi Żydami, a dziadkowie ze strony matki – Szkotami. W wywiadzie udzielonym TVN zdradził, że ma polskie korzenie. Babcia od strony ojca (Esther Malinsky) pochodziła z Polski[2]. Ma starszego brata Nicholasa oraz dwóch braci przyrodnich: Tony'ego i Michaela (najstarszy z rodzeństwa). W lipcu 2013 roku Andrew Silverman złożył pozew o rozwód z Lauren Silverman ogłaszając publicznie, że jego żona ma romans z Simonem Cowellem. Dwa tygodnie później podano do wiadomości publicznej, że Cowell i jego nowa partnerka Lauren Silverman spodziewają się dziecka. W sierpniu ta informacja została potwierdzona. 14 lutego 2014 roku Simon Cowell i Lauren zostali rodzicami chłopca o imieniu Eric. Jest to pierwszy potomek Cowella, za to drugi Silverman (ma syna, którego ojcem jest Andrew Silverman).

Cowell uczęszczał, tak jak jego brat, do szkoły Dover College, ale opuścił ją wcześniej, żeby ukończyć ostatnią klasę dwuletniego liceum. Podejmował się różnych prac, ale nie układało mu się ze względu na konflikty z kolegami i szefami, dopóki jego ojciec, który był kierownikiem dużego studia nagraniowego EMI Music Publishing, nie znalazł mu pracy na poczcie.

Jako juror programów rozrywkowych znany jest ze złośliwych komentarzy popisów uczestników występujących na scenie.

Przypisy

  1. Jonathan Petre. Simon Cowell: I'm going to freeze my body when I die so I can be brought back to life. „Daily Mail”, 2009-02-21. London: Associated Newspapers Ltd. ISSN 0307-7578 (ang.). [dostęp 2009-02-23]. 
  2. Wywiad z twórcą "Mam talent". News – Aktualności – Dzień Dobry TVN.