Ewa Farna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ewa Farna
Ilustracja
Ewa Farna (2014)
Imię i nazwisko Ewa Farna
Data i miejsce urodzenia 12 sierpnia 1993
Trzyniec, Czechy
Pochodzenie Polska
Instrument gitara, perkusja, pianino
Gatunek pop[1], rock[2]
Zawód piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka
Aktywność od 2006
Wytwórnia płytowa Universal Music Group, Magic Records
Zespół
Roman Vícha (perkusja)
Tomáš Lacina (git. basowa)
Martin Chobot (git. elektr.)
Jan Steinsdörfer (syntezator)
Lukáš Chromek (git. elektr.)
Strona internetowa

Ewa Farna (ur. 12 sierpnia 1993 w Trzyńcu) – polska piosenkarka pop-rockowa, autorka tekstów i kompozytorka pochodząca z Zaolzia.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ewa Farna pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej na Zaolziu. W domu mówi gwarą cieszyńską, a śpiewa w języku czeskim i polskim. Mieszka w Wędryni[3], w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, chociaż ma też mieszkania w Warszawie i Pradze. Uważa się za Polkę[4]. Od dziecka związana jest z muzyką, brała aktywny udział w konkursach i przeglądach piosenek, grała również na fortepianie. Pasjonuje się także sportem, przed rozpoczęciem kariery wokalnej była członkinią narciarskiego klubu sportowego SKI Beskid, gdzie specjalizowała się w slalomie oraz zjeździe[5].

W wieku 11 lat zwyciężyła w konkursie piosenki zorganizowanym na Morawach[5]. Później zajęła pierwsze miejsce na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu. Zwyciężyła również w Konkursie Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie, gdzie została dostrzeżona przez Leszka Wronkę, znanego w Czechach polskiego producenta, kompozytora i autora tekstów[5]. Przy jego pomocy nagrała materiał demo, który następnie został przekazany czeskiemu oddziałowi Universal Music Group[5]. W tym samym czasie wzięła udział w programie Szansa na sukces z piosenkami których autorem jest Jacek Cygan, gdzie wykonała utwór „Za młodzi, za starzy” i zajęła pierwsze miejsce w odcinku[5]. W finałowym występie zaśpiewała wspólnie z Ryszardem Rynkowskim, Jackiem Cyganem oraz Piotrem Rubikiem.

6 listopada 2006 roku, w wieku 13 lat, zadebiutowała na czeskim rynku muzycznym z albumem Měls mě vůbec rád[6], który wspiął się na szczyty rankingów sprzedaży w Czechach, uzyskując status platynowej płyty. Krążek ten przyniósł jej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a także znaczną popularność w Czechach i na Słowacji.
Druga płyta Ticho ukazała się 1 października 2007[6]. Podobnie jak pierwsza, również uzyskała status platynowej płyty. 7 listopada 2008 odbyła się premiera koncertowego DVD Blíž ke hvězdám[7], na której zarejestrowany został koncert w Pradze z 17 czerwca 2008. Było to najlepiej sprzedające się DVD w Czechach w roku 2008[8]. Na płycie znalazła się jedna piosenka zaśpiewana w języku polskim – „Tam gdzie ty”.

Na polskim rynku muzycznym zadebiutowała wydanym 9 listopada 2007 przez Universal Music Polska albumem Sam na sam[6][3], który jest polską wersją pierwszego czeskiego albumu Měls mě vůbec rád[9]. Druga polska płyta – Cicho ukazała się 16 marca 2009 nakładem wydawnictwa Magic Records[10], wchodzącego w skład wytwórni Universal Music Polska. Album ten został wyróżniony Superjedynką podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2009, zyskując tym samym miano Płyty Roku[11]. Na festiwalu Sopot Hit Festiwal 2009, piosenka „Cicho” uzyskała tytuł Polski Hit Lata 2009[12]. W październiku 2010 roku, album Cicho uzyskał miano platynowej płyty[13], aby ostatecznie w 2012 roku stać się podwójną platyną[14].

26 października 2009 miała premierę piąta studyjna płyta wokalistki zatytułowana Virtuální[15]. W lutym 2010 roku wydawnictwo Cicho uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku pop, a sama Farna dostała nominację w kategorii Artystka Roku[16]. 20 listopada ukazała się reedycja albumu Cicho, która oprócz albumowych utworów na płycie CD zawiera także dodatkowe materiały wideo na płycie DVD[17].

W lipcu 2010 piosenkarka rozpoczęła roczną współpracę z firmą Oriflame, polegającą na udziale w kampanii promocyjnej nowej linii kosmetyków dla dziewcząt Very Me[18]. Owocem tej współpracy stała się sygnowana przez artystkę woda toaletowa Rock Angel[19]. 5 listopada tego samego roku wydany został kolejny polskojęzyczny, szósty już album wokalistki zatytułowany EWAkuacja[20]. Album ten zyskał tytuł złotej płyty już 2 tygodnie po premierze[21], a status platynowej w maju 2011 roku[22]. Pierwszym singlem promującym płytę była piosenka „EWAkuacja[6], która zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w różnych plebiscytach.

26 lutego 2011 roku na Gali VIVA Comet 2011 Farna i raper Tede wykonali utwór „Wielkie Cicho”, czyli pierwszy polski mashup, połączenie piosenek „Cicho” i „Wielkie Joł”[23]. W kwietniu 2011 roku wydany został kolejny, drugi już singel pt. „Bez Łez”[24], promujący płytę EWAkuacja, który również stał się bardzo popularny i dotarł do pierwszego miejsca Polish Video Chart.

Ewa Farna z trzema statuetkami podczas Eska Music Awards 2011 w Katowicach

W 2011 roku wokalistka została twarzą kampanii „Postaw na Polskość”, która miała na celu zachęcenie Polaków mieszkających na Zaolziu do deklarowania podczas spisu powszechnego swojej narodowości[25].

We wrześniu 2011 roku artystka, w związku z obchodzonymi w sierpniu osiemnastymi urodzinami, zagrała wraz z zespołem koncert urodzinowy, który odbył się 7 września w Hali Expo Silesia w Sosnowcu[26]. Na koncercie gościnnie wystąpił zespół Afromental. Sama piosenkarka uważa koncert za swój największy projekt muzyczny w dotychczasowej karierze[27]. Koncert zarejestrowany został na płycie DVD, której premiera miała miejsce 14 listopada[28]. Singlem promującym album została piosenka „Nie przegap[29]. Piosenka dotarła do 3 miejsca listy Polish Airplay Chart oraz 1 miejsca Polish Video Chart. Drugi koncert urodzinowy odbył się 23 września w Hali Vodovej w czeskim Brnie[30]. Również na tym koncercie gościnnie zagrał inny zespół, tym razem był to czeski Toxique. Podobnie jak polski koncert, także to wydarzenie zostało uwiecznione na płycie DVD pt. 18 Live, a swą premierę miało 28 listopada, dokładnie dwa tygodnie po polskim DVD. Singlem promującym płytę została piosenka „Sama sobě”.

Na początku października 2011 roku wydała nowy singiel „Monster High”, będący częścią kampanii reklamowej firmy Mattel wprowadzającej na polski rynek markę „Monster High”, której twarzą została artystka[31]. W październiku rozpoczęła współpracę z siecią Subway, użyczając wizerunku na potrzeby kampanii reklamowej „Sub of the day”[32].

W 2011 roku zdobyła na MTV Europe Music Awards nagrodę w kategorii Najlepszy Polski Artysta. Została również nominowana w kategorii Najlepszy Europejski Artysta[33]. Artystka zdobyła również nagrodę w kategorii Najlepsza Wokalistka w Czeskich Słowikach[34].

W lutym 2012 roku, wokalistka otrzymała trzy nagrody na gali VIVA Comet Awards[35]: Artystka Roku, Najlepsze na VIVA-TV.PL „Bez Łez”, Dzwonek roku „Bez Łez”.

22 maja 2012 roku, wracając z uroczystości zakończenia roku szkolnego, na drodze pomiędzy Wędrynią a Trzyńcem, spowodowała wypadek drogowy. Policja wydała oświadczenie, że badanie alkomatem wykazało u piosenkarki zawartość około jednego promila alkoholu w wydychanym powietrzu[36][37]. W swoim oświadczeniu wokalistka jako przyczynę wypadku podała (cyt.) „zmęczenie spowodowane nieprzespanymi nocami przed egzaminem maturalnym”[38].

W lipcu manager wokalistki oznajmił, że dostała się ona na studia prawnicze w Warszawie (cyt.) „Papiery, zawiadomienie z uniwersytetu w Warszawie, już przyszły do domu Ewy. Będzie studiować prawo”[39].

13 lipca 2012 roku okazało się, że Ewa Farna wystąpi w trzeciej edycji programu TVP Bitwa na głosy jako trenerka drużyny z Sosnowca[40]. Casting odbył się 16 sierpnia. Po 10. tygodniach zmagań w programie, piosenkarka doprowadziła swoją drużynę do finału, gdzie ostatecznie zajęli 2. miejsce, ulegając drużynie Andrzeja Piasecznego[41]. W listopadzie 2012 została jedną z jurorek SuperStar, czesko-słowackiego programu typu talent show, do którego castingi odbywały się w listopadzie i grudniu[42]. 24 marca 2013 Farna wygrała statuetkę w Kids’ Choice Awards 2013 emitowanym w stacji Nickelodeon jako Najlepsza Polska Gwiazda.

4 sierpnia wraz z Eweliną Lisowską supportowała koncert kanadyjskiej wokalistki Nelly Furtado podczas The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie[43].

21 października 2013 odbyła się premiera jej kolejnego polskojęzycznego albumu pt. (W)Inna?, promowanego singlami „Znak” (3. miejsce na liście Polish Airplay Chart[44]), „Ulubiona rzecz” oraz „Tajna misja” (3. miejsce na liście Polish Airplay Chart[45]). Płyta zadebiutowała na 7. miejscu listy OLiS[46]. W styczniu 2014 uzyskała status złotej płyty[47].

W grudniu 2013 wokalistka oficjalnie potwierdziła swój udział w IV edycji programu TVN X Factor na stanowisku czwartego jurora obok Tatiany Okupnik, Czesława Mozila i Kuby Wojewódzkiego[48]. Pierwszy casting odbył się 9 stycznia 2014[49]. Farna została trenerem Marty Bijan (2. miejsce), Magdaleny Bal (8. miejsce) oraz Darii Zawiałow (9. miejsce) z drużyny „Dziewczyny (16–24 lat)”. Finał wyemitowano 31 maja 2014.

W kwietniu 2014 Farna otrzymała dwie nominacje do Superjedynek, odbywających się w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w kategoriach: SuperArtystka i SuperAlbum (za (W)Inna?)[50]. Ostatecznie zdobyła statuetkę w kategorii SuperAlbum[51]. W czerwcu otrzymała nominację Eska Music Awards 2014 w kategorii Najlepsza artystka. 23 sierpnia 2014 na Polsat Sopot Festival otrzymała Słowika Publiczności (za piosenkę „Cicho”)[52]. 14 listopada miała premierę ósma studyjna płyta wokalistki zatytułowana Leporelo[53]. W listopadzie 2014 otrzymała nominację do Telekamer Tele Tygodnia 2015 w kategorii Muzyka[54]. W lutym 2015 Farna zajęła 17. miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia[55].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Ewy Farnej.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu Ewy Farnej
Byli członkowie
 • Tomáš Fuchs – gitara
 • Lukáš Pavlík – perkusja
 • Marcus Tran – gitara
 • Honza Ponocný – gitara
 • Jan Lstibůrek – gitara basowa
 • Roman Lontadze – perkusja

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Występ wokalistki w czeskim Trzyńcu, 11 marca 2011
Rok Kategoria Nagroda Rezultat
2009 Przebój roku (Cicho) Superjedynki Nominacja[57]
Płyta roku (Cicho) Nagroda[11]
Najlepszy polski artysta MTV Europe Music Awards Nominacja[58]
Muzyka Telekamery 2. miejsce[59]
Polski hit lata (Cicho) Sopot Hit Festiwal 2009 Nagroda[12]
Najlepsza piosenkarka Musiq1 Awards Nagroda[60]
Odkrycie roku Złote Dzioby Nagroda[61]
2010 Charts Award (Cicho) VIVA Comet Awards Nagroda[62]
Artystka roku Nagroda[62]
Najlepsza piosenkarka Musiq1 Awards Nagroda[63]
Album roku pop (Cicho) Fryderyk Nominacja[16]
Wokalistka roku Nominacja[16]
Hit roku (Cicho) Eska Music Awards Nagroda[64]
Artystka roku Nominacja[64]
Wykonawca roku – Polska Mikrofony Popcornu Nagroda[5]
Przebój roku – Polska (Cicho) Nagroda[5]
2011 Muzyka Telekamery 3. miejsce[65]
Artystka roku VIVA Comet Awards Nominacja[66]
Charts Award (Ewakuacja) Nagroda[23]
Image roku Nagroda[23]
Teledysk roku (Ewakuacja) Nagroda[23]
Płyta roku (Ewakuacja) Nagroda[23]
Najlepsze na VIVA-TV.pl
(Muzyki moc z VIVA i Przyjaciele)
Nagroda[23]
Wokalistka roku Bravoora Nominacja[67]
Super płyta (Ewakuacja) Superjedynki Nominacja[68]
Artystka roku Eska Music Awards Nagroda[69]
Hit roku (Ewakuacja) Nagroda[69]
Cyfrowy klip roku w kategorii POP Nagroda[69]
Video roku Nominacja[70]
Wykonawca roku – Polska Mikrofony Popcornu Nagroda[5]
Przebój roku – Polska (Ewakuacja) Nagroda[5]
Teledysk (Muzyki moc z VIVA i Przyjaciele) OGAE Video Contest 2011 Nominacja[71]
Najlepszy polski artysta MTV Europe Music Awards Nagroda[33]
Najlepszy europejski artysta Nominacja[33]
Wokalistka roku Czeski Słowik Nagroda[72]
2012 Artystka roku Bravoora Nagroda[73]
Artystka roku VIVA Comet Awards Nagroda[35]
Najlepsze na VIVA-TV.PL (Bez Łez) Nagroda[35]
Dzwonek roku (Bez Łez) Nagroda[35]
Image roku Nominacja[35]
Wokalistka roku Fryderyk Nominacja[74]
Najlepiej sprzedająca się Polska płyta roku TOPtrendy 9. miejsce[75]
Artystka roku Eska Music Awards[76] Nominacja
Album roku („Live – Niezapomniany koncert urodzinowy”) Nominacja
Wokalistka roku Czeski Słowik 3. miejsce[77]
2013 Ulubiona Polska Gwiazda Kids’ Choice Awards 2013 Nagroda[78]
Wokalistka roku Bravoora Nagroda[79]
eskaGO Award – Najlepszy artysta w sieci Eska Music Awards 2013 Nominacja[80]
Wokalistka roku Czeski Słowik 3. miejsce
Artysta roku − Polska Onet.pl 6. miejsce
Płyta roku − Polska 4. miejsce
2014 SuperArtystka Superjedynki Nominacja[81]
SuperAlbum ((W)Inna?) Nagroda[82]
Najlepsza artystka Eska Music Awards 2014 Nominacja[83]
Słowik Publiczności („Cicho”) Polsat Sopot Festival 2014 Nagroda[84]
Najlepszy polski wykonawca MTV Europe Music Awards 2014 Nominacja do dzikiej karty[85]
2015 Artysta 25-lecia Plebiscyt RMF FM 17. miejsce[55]
Muzyka Telekamery 2015 2. miejsce[86]

Przypisy

 1. Artyści: Ewa Farna (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-06-20].
 2. Ewa Farna. muzyka.wp.pl.
 3. 3,0 3,1 Bohdan Gadomski. Salonowe burze Bohdana Gadomskiego: Nie potrzebuję luksusów. Rozmowa z Ewą Farną, wokalistką poprockową. „Angora - Wochenblatt auf polnisch”, s. 28, 2013-11-10. Dortmund-Warszawa: Verlag Huebsch & Matuszczak KG. ISSN 08678162 (pol.). 
 4. Salonowe burze Bohdana Gadomskiego (wywiad z Ewą Farną). Angora”. 42, s. 58, 2009. ISSN 0867-8162 (pol.). [dostęp 2009-10-12]. 
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 5,7 5,8 Biografia Ewy Farnej (pol.). www.ewafarna.pl. [dostęp 2011-06-20].
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Biografia Ewy Farnej (pol.). www.ewafarna.cz. [dostęp 2011-06-20].
 7. Katalog Universal Music Czech (cz.). [dostęp 2011-06-20].
 8. Nejprodávanější českou deskou loňského roku (cz.). muzikus.cz, 2009-02-12. [dostęp 2011-11-08].
 9. Katalog wydawnictw Universal Music Polska (pol.). [dostęp 2011-06-20].
 10. Katalog albumów Magic Records (pol.). [dostęp 2011-06-20].
 11. 11,0 11,1 Opole 2009. Superjedynki rozdane! Zobacz, co działo się za kulisami festiwalu (pol.). www.nto.pl. [dostęp 2011-06-20].
 12. 12,0 12,1 Polski Hit Lata (pol.). www.tvp.pl, 2009-08-07. [dostęp 2011-06-20].
 13. Platynowe Cicho (pol.). www.ewafarna.pl. [dostęp 2011-11-11].
 14. ZPAV Platynowe płyty (pol.). zpav.pl. [dostęp 2014-01-29].
 15. Katalog Universal Music Czech (cz.). www.unversal.cz. [dostęp 2011-06-20].
 16. 16,0 16,1 16,2 Fryderyki: Nominowani i laureaci 2010 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-06-20].
 17. Cicho (edycja specjalna) - Ewa Farna (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-06-20].
 18. Ewa Farna - twarzą kosmetyków Oriflame Very Me (pol.). pl.oriflame.com. [dostęp 2011-06-20].
 19. Rock Angel by Ewa Farna (pol.). pl.oriflame.com, 2011-07-15. [dostęp 2011-11-08].
 20. Ewa Farna nadchodzi z EWAkuacją (pol.). www.wiadomosci24.pl. [dostęp 2011-06-20].
 21. Złota „EWAkuacja” (pol.). www.ewafarna.pl. [dostęp 2011-11-11].
 22. Platynowe płyty CD (pol.). zpav.pl. [dostęp 2011-06-20].
 23. 23,0 23,1 23,2 23,3 23,4 23,5 VIVA Comet 2011 - Poznaj zwycięzców! (pol.). www.viva-tv.pl. [dostęp 2011-06-20].
 24. Ewa Premierowo (pol.). viva-tv.pl, 2011-04-19. [dostęp 2011-11-09].
 25. Postaw na Polskość (pol.). wiadomosci.ox.pl, 2011-03-01. [dostęp 2011-11-11].
 26. Ewa Farna: Urodzinowy koncert w Sosnowcu (pol.). dziennikzachodni.pl, 2011-09-07. [dostęp 2011-11-08].
 27. Ewa Farna dla W24: osiemnastka musi być wyjątkowym wydarzeniem (pol.). wiadomosci24.pl, 2011-08-16. [dostęp 2011-11-08].
 28. Koncertowe DVD - premiera 14.11.2011 (pol.). www.ewafarna.pl. [dostęp 2011-11-09].
 29. 2011-10-19: Nie przegap trzecim singlem promującym płytę Ewakuacja (pol.). www.eska.pl. [dostęp 2011-11-11].
 30. Ewa Farna oslaví plnoletost speciálním brněnským koncertem (cz.). mediaxax.cz, 2011-09-23. [dostęp 2012-01-29].
 31. Ewa Farna twarzą Monster High firmy Mattel (pol.). www.marketing-news.pl, 2011-08-24. [dostęp 2011-11-04].
 32. Ewa Farna twarzą Subway (pol.). media2.pl, 2011-10-03. [dostęp 2011-11-04].
 33. 33,0 33,1 33,2 Ewa Farna polską kandydatką do tytułu Najlepszego Światowego Artysty – Kandydat Europy. mtv.pl. [dostęp 2011-11-04].
 34. Ewa Farna zdetronizowała Helenę Vondrackovą (pol.). www.muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-11-29].
 35. 35,0 35,1 35,2 35,3 35,4 Viva Comet 2012: Video i Ewa Farna triumfują (pol.). www.onet.pl. [dostęp 2012-02-24].
 36. http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wypadek-ewy-farny-policja-byl-alkohol,253280.html.
 37. http://muzyka.dziennik.pl/news/artykuly/391672,ewa-farna-przyznaje-ze-jednak-pila-alkohol-przed-wypadkiem.html.
 38. Ewa Farna miała wypadek, prowadziła po alkoholu. rmf24.pl, 2012-05-22. [dostęp 2012-05-22].
 39. EMA 2012. Ewa Farna będzie STUDIOWAĆ PRAWO w Warszawie (pol.). se.pl. [dostęp 2012-09-01].
 40. chimera: Znamy pełną listę trenerów Bitwy na głosy 3!. afterparty.pl, 2012-07-13.
 41. Niepokonany Andrzej Piaseczny. tvp.pl, 2012-11-10.
 42. Niepokonany Andrzej Piaseczny (cz.). nova.cz, 2012-11-06.
 43. Farna i Lisowska supportem Nelly Furtado
 44. Top airplay (14.09. - 20.09.2013) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2013-11-02].
 45. Top airplay – nowości (19.07. – 25.07.2014) (pol.). zpav.pl. [dostęp 2014-08-03].
 46. OLiS - sprzedaż w okresie 21.10.2013 - 27.10.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2013-11-02].
 47. ZPAV - złote płyty (pol.). zpav.pl, 2014-01-29. [dostęp 2014-01-29].
 48. Ewa Farna jurorką X Factora! Gwiazda potwierdza oficjalnie (pol.). www.eska.pl, 2013-12-20. [dostęp 2013-12-21].
 49. Casting X Factor Zabrze: Ewa Farna [ZDJĘCIA 9 stycznia 2014] (pol.). zabrze.naszemiasto.pl, 2014-01-09. [dostęp 2014-01-12].
 50. Opole 2014: nominacje do SuperJedynek. Kto jest nominowany? (pol.). eska.pl. [dostęp 2014-04-05].
 51. Festiwal Opole 2014 - SuperJedynki: Kto wygrał? Ewa Farna, Donatan i Cleo, Piersi, Igor Herbut, Red Lips, Sylwia Grzeszczak i Margaret (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-06-07].
 52. Polsat Sopot Festival 2014. Bursztynowy słowik dla Justyny Steczkowskiej i Ewy Farnej (pol.). dziennikbaltycki.pl. [dostęp 2014-08-24].
 53. Ósmy album Ewy Farnej - "Leporelo". (pol.).
 54. Dla kogo Telekamery 2015? Oto nominacje! (pol.). film.interia.pl, 2014-11-10. [dostęp 2014-11-10].
 55. 55,0 55,1 Artysta 25-lecia (pol.). www.rmf.fm. [dostęp 2015-02-09].
 56. „Hela w opałach”: Zwiastun odc. 7 (pol.). vod.onet.pl. [dostęp 2011-06-20].
 57. Superjedynki 2009 - nominowani (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-06-20].
 58. Doda, Ewa Farna, Ania Dąbrowska, Afromental i Jamal walczą o MTV Europe Music Awards 2009 (pol.). www.muzyka.onet.pl, 2011-09-01. [dostęp 2011-06-20].
 59. Telekamery dla „BrzydUli” (pol.). www.film.interia.pl, 2010-01-25. [dostęp 2011-06-20].
 60. Musiq1 awards 2009 (cz.). www.musiq1.tv. [dostęp 2011-06-20].
 61. Złote dzioby radia WAWA przyznane (pol.). www.media2.pl, 2010-02-24. [dostęp 2011-06-20].
 62. 62,0 62,1 Nagrody VIVA Comet 2010 (pol.). www.tvp.pl, 2010-01-25. [dostęp 2011-06-20].
 63. Musiq1 Awards 2010 (cz.). www.musiq1.tv. [dostęp 2011-06-20].
 64. 64,0 64,1 Eska Music Awards 2010 (pol.). www.ema2010.eska.pl. [dostęp 2011-06-20].
 65. Telekamery 2011 (pol.). www.media2.pl.pl. [dostęp 2011-06-20].
 66. VIVA Comet 2011 - Poznaj nominowanych !! (pol.). www.viva-tv.pl. [dostęp 2011-06-20].
 67. Wyniki Bravoory 2010. www.bravo.pl.. [dostęp 2011-06-20].
 68. Opole 2011: Nominacje do Superjedynek (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-06-20].
 69. 69,0 69,1 69,2 Relacje na żywo z EMA. [dostęp 2011-06-20].
 70. Nominowani do EMA. www.ema.eska.pl. [dostęp 2011-06-20].
 71. OGAE Video Contest 2011 - nasz wybór. www.eurowizja.org. [dostęp 2011-09-15].
 72. Czeski słowik dla Ewy Farnej (pol.). www.bravo.pl. [dostęp 2011-11-29].
 73. Ewa Farna Artystką Roku plebiscytu Bravoora (pol.). ewafarna.pl. [dostęp 2012-01-23].
 74. Fryderyki 2012: nominowani (pol.). zpav.pl. [dostęp 2012-02-22].
 75. Koncert TOP (pol.). toptrendy.pl. [dostęp 2012-06-15].
 76. EMA 2012 nominowani.
 77. Czeski słowik (pol.). eska.pl. [dostęp 2012-11-26].
 78. ULUBIONA POLSKA GWIAZDA. kca.nick.com.pl.
 79. Ewa Farna Wokalistką Roku plebiscytu Bravoora (pol.). facebook.com. [dostęp 2013-02-21].
 80. Znamy nominacje ESKA Music Awards (pol.). muzyka.onet.pl, 2013-06-18. [dostęp 2013-06-18].
 81. Opole 2014: nominacje do SuperJedynek. Kto jest nominowany? (pol.). eska.pl. [dostęp 2014-04-05].
 82. Festiwal Opole 2014 - SuperJedynki: Kto wygrał? Ewa Farna, Donatan i Cleo, Piersi, Igor Herbut, Red Lips, Sylwia Grzeszczak i Margaret (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-06-07].
 83. ESKA MUSIC AWARDS 2014 - nominacje. Sprawdź, kto zawalczy o statuetki! (pol.). eska.pl. [dostęp 2014-06-26].
 84. Polsat Sopot Festival 2014. Bursztynowy słowik dla Justyny Steczkowskiej i Ewy Farnej (pol.). dziennikbaltycki.pl. [dostęp 2014-08-24].
 85. Ogłoszono nominacje do MTV EMA 2014! Walczy aż 9 polskich gwiazd! (pol.). afterparty.pl, 2014-09-10. [dostęp 2014-10-18].
 86. Telekamery 2015: Oto laureaci, czyli najlepsi w telewizji! (pol.). film.interia.pl, 2015-02-10. [dostęp 2015-02-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]