Kuba Wojewódzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy dziennikarza. Zobacz też: autorski talk-show Kuba Wojewódzki.
Kuba Wojewódzki
Jakub Władysław Wojewódzki
Ilustracja
Kuba Wojewódzki (2018)
Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1963
Koszalin
Zawód, zajęcie dziennikarz, satyryk, showman
Wyznanie ateista

Kuba Wojewódzki, właśc. Jakub Władysław Wojewódzki (ur. 2 sierpnia 1963 w Koszalinie) – polski dziennikarz muzyczny, telewizyjny, radiowy i prasowy, publicysta, satyryk, felietonista, celebryta, showman i perkusista. Związany z telewizją TVN i tygodnikiem „Polityka”.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Jest synem prokuratora Bogusława Wojewódzkiego[1]. Ukończył klasę o profilu humanistycznym w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie[2]. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ale studiów nie ukończył[3].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1990 został dyrektorem artystycznym firmy fonograficznej Arston. Odpowiadał za wydanie albumów takich wykonawców, jak Kult, Reds, Apteka, Dezerter, Kolaboranci, Farben Lehre, Karcer czy T.Love. W 1993 był dyrektorem Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Realizował teledyski, m.in. Wilków, Urszuli, Oddziału Zamkniętego, Roberta Janowskiego, Hey, IRY, Golden Life, Róż Europy. Projektował również okładki płyt. W latach 2000–2002 był dyrektorem serwisów w portalu Wirtualna Polska. Działa jako animator muzyczny.

Karierę telewizyjną rozpoczynał w programie Rockandroller w TVP1. Następnie pojawił się w programie Halo-Gramy emitowanym przez Polsat. Był trzykrotnie (w 1., 2. i 4. edycji) jurorem w programie Telewizji Polsat Idol. W edycji trzeciej jego miejsce zajęli Marcin Prokop i Maciej Maleńczuk. Był także jurorem w konkursie World Idol, pojedynku zwycięzców krajowych edycji Idola z całego świata. W latach 2002–2006 prowadził autorski talk-show Kuba Wojewódzki, który emitowany był na głównym kanale telewizji Polsat. We wrześniu 2006 zaczął pracować w telewizji TVN, dla której prowadzi kolejne odcinki talk-show. W 2007 był jurorem w programie Taniec z gwiazdami. Najpiękniejsze tańce. Był jurorem w programach Mam talent! (2008–2010), X-Factor (2011–2014) i Mali giganci (2015–2017)[4]. Za swoją działalność telewizyjną dwukrotnie był nominowany do nagrody Telekamery w kategorii „Rozrywka” (2005, 2009). Zdobył Wiktora 2009 w kategorii „osobowość telewizyjna” ex aequo z Grażyną Torbicką[5].

Kuba Wojewódzki (2005)

Prowadził audycje muzyczne w Rozgłośni Harcerskiej, Trójce, RDC, Radiu Bis i w RMF FM, gdzie pracował jeden dzień. W latach 2003–2007 z Michałem Figurskim prowadził „Antylistę”, poranną audycję w Antyradiu. Od 28 stycznia 2008 do 25 czerwca 2012 w duecie z Figurskim prowadził program „Poranny WF” w Esce Rock. Od 3 września 2012 do 23 grudnia 2013 współprowadził poranną audycję „Zwolnienie z WF-u” w Esce Rock. Od 5 lutego 2014 do 18 stycznia 2016 pracował w Rock Radiu, w którym współprowadził popołudniową audycję „Książę i żebrak”. Od marca 2019 razem z Piotrem Kędzierskim prowadzi program „Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski” w Newonce.radio.

Był dziennikarzem gazet muzycznych („Magazyn Muzyczny”), felietonistą („Muza”) i redaktorem naczelnym miesięcznika „Brum”, a także współwydawcą miesięcznika „Plastik[6]. W latach 2002–2010 publikował felietony w czasopismach takich jak: „Wprost”, „Przekrój” i „Playboy”. W 2008 nawiązał stałą współpracę z tygodnikiem „Polityka”, na którego łamach publikuje felietony będące zbiorami krótkich komentarzy do bieżących wydarzeń z życia polskich celebrytów, często utrzymanych w bardzo krytycznym tonie.

W marcu 2010 odbyła się premiera sztuki Woody’ego Allena Zagraj to jeszcze raz, Sam (reż. Eugeniusz Korin, Teatr 6. piętro), w której zagrał główną rolę. Od sierpnia 2011 występował w reklamach sieci komórkowej Play. Wcześniej, w 2005 i 2006, razem z Michałem Figurskim brał udział w kampanii reklamowej sieci Era tak tak. Był także twarzą kampanii reklamowych marki Axe w 2007.

W 2011 z Krzysztofem Materną był autorem scenariusza i reżyserem koncertu inaugurującego polską prezydencję w Unii Europejskiej. W koncercie udział wzięli, między innymi: Dolores O’Riordan, Chris Botti, Michael Bolton, Kenny G, Macy Gray, The Manhattan Transfer i Tricky, a także Tomasz Stańko, Lech Janerka, Leszek Możdżer, Myslovitz i Edyta Górniak.

Jesienią 2018 do księgarni trafiła jego książka Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia, nad którą pracował przez sześć lat[7].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był w związku z aktorką Anną Muchą (w latach 2003–2007)[8] oraz modelką Renatą Kaczoruk (w latach 2013–2018)[9].

Deklaruje się jako ateista[10].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Oskarżenia o rasizm[edytuj | edytuj kod]

7 czerwca 2011 Rada Etyki Mediów wydała oświadczenie, w którym uznała, że we współprowadzonej przez niego audycji „Poranny WF” doszło do „drastycznej demonstracji ksenofobii” wobec czarnoskórego obywatela. W opinii Rady, Wojewódzki z Michałem Figurskim znieważyli mężczyznę „obraźliwymi, rasistowskimi sformułowaniami”. Ich zachowanie zostało uznane za „pogwałcenie zasady szacunku i tolerancji”[11]. W związku z tą audycją, działacze Komitetu na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce przy fundacji Afryka Inaczej zaapelowali o niepowierzanie Wojewódzkiemu organizacji koncertu na start polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, protestując w ten sposób przeciw promocji przez władze kraju „prostactwa i chamstwa”[12].

W lipcu 2011 Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia mężczyzny przez dziennikarzy[13]. W związku z tą samą sprawą, 13 października 2011 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Eska Rock SA (pracodawcę Figurskiego) karę finansową w wysokości 50 tys. złotych. W decyzji stwierdzono, że „wskazując konkretną osobę o ciemnym kolorze skóry, która dodatkowo pełni funkcję publiczną, i opowiadając o niej żarty związane z kolorem skóry i pochodzeniem, które stawiają ją w złym świetle, prowadzący dopuścili się dyskryminacji ze względu na rasę. (…) Oceniając całość audycji prowadzonej przez J. Wojewódzkiego i M. Figurskiego, należy stwierdzić, że «żarty» miały charakter jednoznacznie rasistowski i sprowadzały się do utrwalania wśród odbiorców stereotypu Afrykanów”[14]. W jednej z kolejnych audycji, wyemitowanej 6 października 2011, prowadzący m.in. zarzucili temu samemu mężczyźnie rasizm i oskarżyli go o szerzenie nienawiści. W związku z powyższym, decyzją z dnia 30 marca 2012 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że treść audycji narusza postanowienia ustawy i nałożyła na ESKA Rock SA kolejną karę w wysokości 50 tys. zł[15]. Niezależnie od powyższego, w kwietniu 2012 Wojewódzkiemu został przedstawiony przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga zarzut znieważenia, zagrożony karą trzech lat pozbawienia wolności[16]. W lipcu 2014 proces w tej sprawie, toczący się w pierwszej instancji przed Sądem Rejonowym Warszawa-Praga Północ, zakończył się uniewinnieniem Wojewódzkiego i Figurskiego od stawianych im zarzutów[17].

Oskarżenia o znieważenie flagi[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2011 Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok w sprawie kary 471 tys. zł, nałożonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na telewizję TVN w związku z przebiegiem prowadzonego przez Wojewódzkiego programu, nakazując stacji zapłatę tej kary i zwrot kosztów procesu. W programie tym goście prowadzącego wkładali miniaturki polskich flag w atrapy psich odchodów. Zdaniem sądu, program propagował zachowania „sprzeczne z prawem i moralnością” i pokazał „totalny brak szacunku dla polskiej flagi, co obraża wartości respektowane przez społeczeństwo”[18].

Oskarżenia o ksenofobię wobec Ukraińców[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2012 ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym odniosło się do sformułowań użytych przez Wojewódzkiego i Figurskiego 12 czerwca 2012 w programie „Poranny WF” na antenie Eska Rock. MSZ zaprotestowało przeciw „niedopuszczalnym wypowiedziom, które obrażają cześć i godność Ukraińców”, zdaniem MSZ Wojewódzki wraz z Figurskim „pozwolili sobie na skrajnie poniżające wypowiedzi pod adresem Ukraińców, co jest nie do przyjęcia przez jakiegokolwiek cywilizowanego człowieka oraz demokratyczne społeczeństwo, w którym nie powinno być miejsca dla publicznych obraz bądź dyskryminacji na tle narodowościowym” i zażądało przeprosin[19][20]. Rada Etyki Mediów uznała, że dziennikarze prowokowali słuchaczy drastyczną demonstracją ksenofobii, co oceniła jako „nie tylko rażące chamstwo, ale i typową mowę nienawiści”[21]. Śledztwo w sprawie znieważenia Ukrainek wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Południe[22]. 30 lipca 2012 Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył na Eskę Rock karę finansową w wysokości 75 tysięcy złotych[23]. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że tego radia w dużej części słuchają osoby młode, znajdujące się na początku drogi życiowej, ponad połowę słuchaczy stanowią osoby niesamodzielne i mieszkające z rodzicami; wśród takich osób szczególnie niebezpieczne jest propagowanie postaw i zachowań dyskryminacyjnych. Wymierzając karę organ zwrócił uwagę na m.in. uprzednio prowadzone postępowania oraz fakt ponownego naruszenia ustawy[23].

25 czerwca 2012 władze Radia Eska Rock zwolniły Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego za nieprzyzwoite wypowiedzi pod adresem Ukrainek. Decyzją zarządu radia program zniknął z ramówki[a]. W związku z tą sprawą 19 grudnia 2012 Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało Wojewódzkiemu i Figurskiemu tytuł Hieny Roku[24].

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 2010 udzielił poparcia Ruchowi Poparcia Palikota[25]. 30 maja 2011 w programie Tomasza Lisa Wojewódzki zdementował plotki, jakoby doradzał sztabowi Platformy Obywatelskiej w kampanii wyborczej w 2009[26]. Z kolei w 2007, w szóstym odcinku szóstego sezonu swojego talk-show z udziałem Piotra Gąsowskiego i Tomasza Lipińskiego, potwierdził swoją obecność w sztabie wyborczym Donalda Tuska, zapowiadając drugiego gościa:

Kiedyś był moim idolem – chodziłem na jego koncerty, słuchałem jego piosenek. Potem był moim kolegą z pracy, bo robiłem z nim wywiady. Potem zostaliśmy kumplami i w ogóle, w ogóle nie zdziwiłem się, jak go spotkałem w sztabie wyborczym niedoszłego prezydenta Donalda Tuska, bo razem z Pawłem Kukizem i właśnie z Tomkiem staraliśmy się pomóc, żeby było lepiej niż jest.

Po wygranych przez Platformę Obywatelską wyborach w 2011 Adam Michnik napisał w „Gazecie Wyborczej”: „Na koniec: te wybory to zwycięstwo Polski Marka Kondrata i Kuby Wojewódzkiego, Polski ludzi bystrych i uśmiechniętych. Zapamiętam frazę Wojewódzkiego: «Młody czytelniku, jeśli nadal chcesz głosować na PiS – wcześniej skontaktuj się z lekarzem i farmaceutą». Jakby Duch Święty przemówił ustami Kuby Wojewódzkiego”[27].

Przed pierwszą turą wyborów prezydenckich w 2015 udzielił poparcia Pawłowi Kukizowi[28]. W drugiej turze poparł Bronisława Komorowskiego[29].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W oświadczeniu wydanym przez Bogusława Potońca, prezesa Radia Eska Rock można przeczytać: „Zarząd wyraża ubolewanie z powodu sytuacji, która miała miejsce na antenie radia w programie porannym wyemitowanym w dniu 12 czerwca 2012. Wszystkie osoby, które poczuły się urażone wystąpieniem naszych prezenterów, serdecznie przepraszamy” Wojewódzki i Figurski stracili swój program, polskieradio.pl.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kuba Wojewódzki: Zaczynał na budowie. W: Show Nr 17/2013 [on-line]. styl.pl, 2013-08-13. [dostęp 2013-11-11].
 2. Kuba Wojewódzki – Sylwetka. gala.pl.
 3. „45. urodziny Kuby Wojewódzkiego”, film.onet.pl.
 4. Kto zasiądzie w jury nowego show TVN? Znamy pierwsze nazwisko!.
 5. Kuba Wojewódzki laureatem Wiktorów 2009.
 6. ludzie.wprost.pl.
 7. Arek Durka, Kuba Wojewódzki wydaje autobiografię. Poszedł śladem innych gwiazd, „ksiazki.wp.pl”, 29 sierpnia 2018 [dostęp 2018-08-29].
 8. Ania Mucha rozstała się z Kubą Wojewódzkim – Film w Onet.pl.
 9. To Renata Kaczoruk rzuciła Kubę Wojewódzkiego! I to kilka miesięcy temu, Viva.pl [dostęp 2019-09-16] (pol.).
 10. Kuba Wojewódzki: Lubię mieć wrogów. Tylko miernoty ich nie mają. 2014. [dostęp 2017-04-19]. Cytat: „Tak, dzięki Bogu jestem ateistą. Uważam, że bycie w tym kraju ateistą to akt odwagi i suwerennego myślenia. (…) Ateizm refleksyjny nie jest gwałtem na tradycji czy obyczaju, jest poszukiwaniem własnej drogi.”
 11. Oświadczenie REM, 7 czerwca 2011 roku. radaetykimediow.pl. [dostęp 2011-09-08].
 12. wkk: Odwołajcie Wojewódzkiego. wyborcza.pl, 2011-06-10. [dostęp 2011-09-09].
 13. Prokuratura zajęła się Wojewódzkim. tvn24.pl, 2011-07-15. [dostęp 2011-09-09].
 14. Decyzja Nr 15 /2011 z dnia 13 października 2011 roku, krrit.gov.pl [dostęp 2011-10-14].
 15. Decyzja Nr 3/2012 z dnia 30 marca 2012 roku, krrit.gov.pl [dostęp 2012-04-05].
 16. Wojewódzki usłyszał zarzut znieważenia na tle rasowym, gazeta.pl, 11 kwietnia 2012 [dostęp 2012-04-11].
 17. Wojewódzki i Figurski uniewinnieni. Żarty o Murzynach i „buszmeńskiej sieci” nie znieważyły rzecznika GITD. gazeta.pl, 2014-07-04. [dostęp 2014-07-12].
 18. Pół miliona kary dla TVN za Wojewódzkiego. money.p, 2011-08-11. [dostęp 2011-09-09].
 19. Коментар МЗС України у зв’язку із некоректними висловлюваннями у прямому ефірі польського радіо «Еска», mfa.gov.ua [dostęp 2012-06-21] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-22] (ukr.).
 20. MSZ Ukrainy: Wojewódzki i Figurski powinni przeprosić Ukraińców, wp.pl, 21 czerwca 2012 [dostęp 2012-06-21].
 21. Stanowisko REM z 24 czerwca 2012 r., radaetykimediow.pl [dostęp 2012-06-24].
 22. Grożą im trzy lata. Śledztwo ws. Ukrainek, tvn24.pl, 26 lipca 2012 [dostęp 2012-07-26].
 23. a b Decyzja Nr 7/2012 z dnia 30 lipca 2012 roku, krrit.gov.pl, 30 lipca 2012 [dostęp 2012-08-01].
 24. Hiena Roku dla Wojewódzkiego i Figurskiego. sdp.pl. [dostęp 2012-12-19].
 25. Kuba Wojewódzki popiera Janusza Palikota. 2007-10-16. [dostęp 2010-10-02].
 26. 30.05.2011 – Tomasz Lis na żywo – vod.tvp.pl – Telewizja Polska S.A, tvp.pl [dostęp 2017-11-24].
 27. Wojewódzki i Duch Święty, wyborcza.pl [dostęp 2012-02-23].
 28. Kuba Wojewódzki: głosujcie na Pawła w pierwszej turze. [dostęp 2015-04-30].
 29. Bronisław Komorowski w programie Kuby Wojewódzkiego. [dostęp 2015-05-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]