Kuba Wojewódzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy dziennikarza. Zobacz też: Kuba Wojewódzki (talk-show).
Kuba Wojewódzki
Jakub Władysław Wojewódzki
Kuba Wojewódzki
Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1963
Koszalin
Zawód satyryk, dziennikarz muzyczny, telewizyjny i radiowy, showman
Strona internetowa

Kuba Wojewódzki, właśc. Jakub Władysław Wojewódzki (ur. 2 sierpnia 1963 w Koszalinie) – polski dziennikarz muzyczny, telewizyjny, radiowy i prasowy, publicysta, satyryk, felietonista, showman, perkusista. Związany z telewizją TVN, Rock Radiem i tygodnikiem Polityka.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Jakuba Wojewódzkiego był prokuratorem[1]. Ukończył klasę o profilu humanistycznym w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie[2]. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ale studiów nie ukończył[3].

W roku 1990 został dyrektorem artystycznym firmy fonograficznej Arston. Odpowiadał za wydanie albumów takich wykonawców jak Kult, Reds, Apteka, Dezerter, Kolaboranci, Farben Lehre, Karcer czy T.Love. W 1993 był dyrektorem Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie, realizował teledyski (m.in. Wilków, Urszuli, Oddziału Zamkniętego, Roberta Janowskiego, Hey, IRY, Golden Life, Róż Europy), projektował również okładki płyt. W latach 2000-2002 był dyrektorem serwisów w portalu Wirtualna Polska. Działa jako animator muzyczny.

Obecność w mediach[edytuj | edytuj kod]

Telewizja
Kuba Wojewódzki (2005)

Karierę telewizyjną rozpoczynał w programie "Rockandroller" w TVP1.

Następnie pojawił się w programie Halo-Gramy emitowanym przez Polsat. Był trzykrotnie (w pierwszej, drugiej i czwartej edycji) jurorem w programie Telewizji Polsat "Idol". W edycji trzeciej jego miejsce zajęli Marcin Prokop i Maciej Maleńczuk. Był także jurorem w konkursie World Idol, pojedynku zwycięzców krajowych edycji "Idola" z całego świata.

Od września 2006 pracuje w TVN, gdzie prowadzi swój autorski talk-show zatytułowany "Kuba Wojewódzki". W latach 2002-2006 swój program prowadził w Polsacie. W 2007 roku był sędzią w specjalnym odcinku "Tańca z gwiazdami" – "Najpiękniejsze tańce", gdzie wraz z Szymonem Majewskim i Kazimierą Szczuką oceniał taniec jurorów programu. W latach 2008-2010 był jurorem w programie "Mam talent!", a w latach 2011-2014 był w jury programu "X-Factor". Od 2015 jest jurorem talent-show "Mali Giganci"[4].

W 2005 oraz 2009 został nominowany do nagrody Telekamery w kategorii Rozrywka. Zdobył Wiktora 2009 w kategorii Osobowość Telewizyjna ex aequo z Grażyną Torbicką[5].

Radio

Prowadził audycje muzyczne w Rozgłośni Harcerskiej, Trójce, RDC, Radiu Bis i RMF FM.

W latach 2003–2007 z Michałem Figurskim prowadził "Antylistę", poranną audycję w Antyradiu w Warszawie i Katowicach (od września 2007 również w Krakowie).

Od 28 stycznia 2008 do 25 czerwca 2012 wraz z Michałem Figurskim prowadził od poniedziałku do czwartku program "Poranny WF" w Esce Rock. Od 3 września 2012 do 23 grudnia 2013 współprowadził z Agnieszką Szulim, Maciejem Stuhrem, Czesławem Mozilem i Bartoszem Węglarczykiem nadawaną w dni powszednie poranną audycję "Zwolnienie z WF-u" w Esce Rock.

Od 5 lutego 2014 pracuje w Rock Radiu. Razem z Piotrem Kędzierskim prowadzi nadawaną od poniedziałku do czwartku popołudniową audycję "Książę i żebrak".

Prasa

Był dziennikarzem gazet muzycznych ("Magazyn Muzyczny"), felietonistą ("Muza") i redaktorem naczelnym miesięcznika "Brum" oraz współwydawcą miesięcznika "Plastik"[6]. W latach 2002-2010 publikował felietony w takich tytułach jak "Wprost", "Przekrój" i miesięczniku "Playboy". W 2008 nawiązał stałą współpracę z tygodnikiem "Polityka", gdzie publikuje felietony będące zbiorami krótkich komentarzy do bieżących wydarzeń z życia polskich celebrytów, często utrzymanych w bardzo krytycznym tonie.

Teatr i kampanie reklamowe

W marcu 2010 odbyła się premiera sztuki Woody'ego Allena pt. "Zagraj to jeszcze raz, Sam" (reż. Eugeniusz Korin, Teatr 6. piętro), w której zagrał główną rolę. Od sierpnia 2011 występuje w reklamach sieci komórkowej – Play. Wcześniej w roku 2005 i 2006 wraz z Michałem Figurskim brał udział w kampanii reklamowej sieci Era Tak Tak. Był także twarzą Efektu Axe w 2007 roku.

Scenarzysta i reżyser

W roku 2011 wraz z Krzysztofem Materną był autorem scenariusza i reżyserem koncertu inaugurującego polską prezydencję w Unii Europejskiej. W koncercie wzięli udział tacy artyści jak wokalistka grupy The Cranberries, Dolores O’Riordan, Chris Botti, Michael Bolton, Kenny G, Macy Gray, The Manhattan Transfer i Tricky. Większość z nich wykonała po jednym polskim utworze. Polskę reprezentowali Tomasz Stańko, Lech Janerka, Leszek Możdżer, Myslovitz i Edyta Górniak.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Oskarżenia o rasizm

7 czerwca 2011 Rada Etyki Mediów wydała oświadczenie, w którym uznała, że we współprowadzonej przez niego audycji Poranny WF doszło do "drastycznej demonstracji ksenofobii" wobec ciemnoskórego obywatela. W opinii Rady, Wojewódzki wraz z Michałem Figurskim znieważyli mężczyznę "obraźliwymi, rasistowskimi sformułowaniami". Ich zachowanie zostało uznane za "pogwałcenie zasady szacunku i tolerancji"[7]. W związku z tą audycją, działacze Komitetu na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce przy fundacji Afryka Inaczej zaapelowali o niepowierzanie Wojewódzkiemu organizacji koncertu na start polskiej prezydencji w UE, protestując przeciw promocji przez władze kraju "prostactwa i chamstwa"[8].

W lipcu 2011 roku Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia mężczyzny przez dziennikarzy[9]. W związku z tą samą sprawą, 13 października 2011 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Eska Rock SA (pracodawcę Figurskiego) karę finansową w wysokości 50 tys. złotych. W decyzji stwierdzono, że

Quote-alpha.png
wskazując konkretną osobę o ciemnym kolorze skóry, która dodatkowo pełni funkcję publiczną i opowiadając o niej żarty związane z kolorem skóry i pochodzeniem, które stawiają ją w złym świetle, prowadzący dopuścili się dyskryminacji ze względu na rasę. (...) Oceniając całość audycji prowadzonej przez J. Wojewódzkiego i M. Figurskiego, należy stwierdzić, że „żarty” miały charakter jednoznacznie rasistowski i sprowadzały się do utrwalania wśród odbiorców stereotypu Afrykanów[10].

W jednej z kolejnych audycji, wyemitowanej 6 października 2011 roku, prowadzący m.in. zarzucili temu samemu mężczyźnie rasizm i oskarżyli o szerzenie nienawiści. W związku z powyższym, decyzją z dnia 30 marca 2012 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że treść audycji narusza postanowienia ustawy i nałożyła na ESKA Rock SA kolejną karę w wysokości 50 tys. zł[11]. Niezależnie od powyższego, w kwietniu 2012 roku Wojewódzkiemu został przedstawiony przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga zarzut znieważenia, zagrożony karą trzech lat pozbawienia wolności[12]. W lipcu 2014 proces w tej sprawie, toczący się w pierwszej instancji przed Sądem Rejonowym Warszawa-Praga Północ, zakończył się uniewinnieniem Wojewódzkiego i Figurskiego od stawianych im zarzutów[13].

Oskarżenia o znieważenie flagi

W sierpniu 2011 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok w sprawie kary 471 tys. zł, nałożonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na telewizję TVN w związku z przebiegiem prowadzonego przez Wojewódzkiego programu, nakazując stacji zapłatę tej kary i zwrot kosztów procesu. W programie tym goście prowadzącego wkładali miniaturki polskich flag w atrapy psich odchodów. Zdaniem sądu, program propagował zachowania "sprzeczne z prawem i moralnością" i pokazał "totalny brak szacunku dla polskiej flagi, co obraża wartości respektowane przez społeczeństwo"[14].

Oskarżenia o ksenofobię wobec Ukraińców

W czerwcu 2012 roku ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym odniosło się do sformułowań użytych przez Wojewódzkiego i Figurskiego 12 czerwca 2012 roku w programie "Poranny WF" na antenie Eska Rock. MSZ zaprotestowało przeciw "niedopuszczalnym wypowiedziom, które obrażają cześć i godność Ukraińców", zdaniem MSZ Wojewódzki wraz z Figurskim "pozwolili sobie na skrajnie poniżające wypowiedzi pod adresem Ukraińców, co jest nie do przyjęcia przez jakiegokolwiek cywilizowanego człowieka oraz demokratyczne społeczeństwo, w którym nie powinno być miejsca dla publicznych obraz bądź dyskryminacji na tle narodowościowym" oraz zażądało przeprosin[15][16]. Rada Etyki Mediów uznała, że dziennikarze prowokowali słuchaczy drastyczną demonstracją ksenofobii, co oceniła jako "nie tylko rażące chamstwo, ale i typową mowę nienawiści"[17]. Śledztwo w sprawie znieważenia Ukrainek wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Południe[18]. 30 lipca 2012 roku Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył na Eskę Rock karę finansową w wysokości 75 tysięcy złotych[19]. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że tego radia w dużej części słuchają osoby młode, znajdujące się na początku drogi życiowej, ponad połowę słuchaczy stanowią osoby niesamodzielne i mieszkające z rodzicami; wśród takich osób szczególnie niebezpieczne jest propagowanie postaw i zachowań dyskryminacyjnych. Wymierzając karę organ zwrócił uwagę m.in. na uprzednio prowadzone postępowania oraz fakt ponownego naruszenia ustawy[19].

25 czerwca 2012 roku władze Radia Eska Rock zwolniły Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego za nieprzyzwoite wypowiedzi pod adresem Ukrainek. Decyzją zarządu radia program zniknął z ramówki[a]. W związku z tą sprawą 19 grudnia 2012 roku Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało Wojewódzkiemu i Figurskiemu tytuł Hieny Roku[20].

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku udzielił poparcia Ruchowi Poparcia Palikota[21]. 30 maja 2011 roku w programie Tomasza Lisa Kuba Wojewódzki zdementował plotki, jakoby doradzał sztabowi Platformy Obywatelskiej w kampanii wyborczej w 2009 roku[22]. Z kolei w 2007 r., w szóstym odcinku szóstego sezonu swojego talk-show z udziałem Piotra Gąsowskiego i Tomasza Lipińskiego, potwierdził swoją obecność w sztabie wyborczym Donalda Tuska zapowiadając drugiego gościa):

Quote-alpha.png
To jest niesamowita biografia. Kiedyś był moim idolem – chodziłem na jego koncerty, słuchałem jego piosenek. Potem był moim kolegą z pracy, bo robiłem z nim wywiady. Potem zostaliśmy kumplami i w ogóle, w ogóle nie zdziwiłem się jak go spotkałem w sztabie wyborczym niedoszłego prezydenta Donalda Tuska, bo razem z Pawłem Kukizem i właśnie z Tomkiem staraliśmy się pomóc, żeby było lepiej niż jest.

Po wygranych wyborach w 2011 roku Adam Michnik napisał w Gazecie Wyborczej:

Quote-alpha.png
Na koniec: te wybory to zwycięstwo Polski Marka Kondrata i Kuby Wojewódzkiego, Polski ludzi bystrych i uśmiechniętych. Zapamiętam frazę Wojewódzkiego: "Młody czytelniku, jeśli nadal chcesz głosować na PiS – wcześniej skontaktuj się z lekarzem i farmaceutą". Jakby Duch Święty przemówił ustami Kuby Wojewódzkiego[23].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Kuba Wojewódzki: Zaczynał na budowie. W: Show Nr 17/2013 [on-line]. styl.pl, 2013-08-13. [dostęp 2013-11-11].
 2. KUBA WOJEWÓDZKI – Sylwetka. gala.pl.
 3. "45. urodziny Kuby Wojewódzkiego", film.onet.pl.
 4. Kto zasiądzie w jury nowego show TVN? Znamy pierwsze nazwisko!.
 5. Kuba Wojewódzki laureatem Wiktorów 2009.
 6. ludzie.wprost.pl
 7. Oświadczenie REM, 7 czerwca 2011 roku. radaetykimediow.pl. [dostęp 2011-09-08].
 8. wkk: Odwołajcie Wojewódzkiego. wyborcza.pl, 2011-06-10. [dostęp 2011-09-09].
 9. Prokuratura zajęła się Wojewódzkim. tvn24.pl, 2011-07-15. [dostęp 2011-09-09].
 10. Decyzja Nr 15 /2011 z dnia 13 października 2011 roku. krrit.gov.pl. [dostęp 2011-10-14].
 11. DECYZJA Nr 3/2012 z dnia 30 marca 2012 roku. krrit.gov.pl. [dostęp 2012-04-05].
 12. Wojewódzki usłyszał zarzut znieważenia na tle rasowym. gazeta.pl, 2012-04-11. [dostęp 2012-04-11].
 13. Wojewódzki i Figurski uniewinnieni. Żarty o Murzynach i "buszmeńskiej sieci" nie znieważyły rzecznika GITD. gazeta.pl, 2014-07-04. [dostęp 2014-07-12].
 14. Pół miliona kary dla TVN za Wojewódzkiego. money.p, 2011-08-11. [dostęp 2011-09-09].
 15. Коментар МЗС України у зв’язку із некоректними висловлюваннями у прямому ефірі польського радіо «Еска» (ukr.). mfa.gov.ua. [dostęp 2012-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-22)].
 16. MSZ Ukrainy: Wojewódzki i Figurski powinni przeprosić Ukraińców. wp.pl, 2012-06-21. [dostęp 2012-06-21].
 17. Stanowisko REM z 24 czerwca 2012 r. . radaetykimediow.pl. [dostęp 2012-06-24].
 18. Grożą im trzy lata. Śledztwo ws. Ukrainek. tvn24.pl, 2012-07-26. [dostęp 2012-07-26].
 19. 19,0 19,1 Decyzja Nr 7/2012 z dnia 30 lipca 2012 roku. krrit.gov.pl, 2012-07-30. [dostęp 2012-08-01].
 20. Hiena Roku dla Wojewódzkiego i Figurskiego (pol.). sdp.pl. [dostęp 2012-12-19].
 21. Kuba Wojewódzki popiera Janusza Palikota. 2007-10-16. [dostęp 2010-10-02].
 22. Materna, Wojewódzki, Girzyński, Głowacki, 30.05.2011 – Telewizja Polska SA
 23. Wojewódzki i Duch Święty. wyborcza.pl. [dostęp 2012-02-23].

Uwagi

 1. W oświadczeniu wydanym przez Bogusława Potońca, prezesa Radia Eska Rock można przeczytać: „Zarząd wyraża ubolewanie z powodu sytuacji, która miała miejsce na antenie radia w programie porannym wyemitowanym w dniu 12 czerwca 2012 roku. Wszystkie osoby, które poczuły się urażone wystąpieniem naszych prezenterów, serdecznie przepraszamy" "Wojewódzki i Figurski stracili swój program", www.polskieradio.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]