Xinhua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Agencja Informacyjna Xinhua
Ilustracja
Brama wjazdowa do siedziby agencji w Pekinie
Państwo  Chińska Republika Ludowa
Data założenia 1931
Prezes Cai Mingzhao
Ważni pracownicy He Ping (redaktor naczelny)
Liu Zhengrong (Sekretarz Partii)
Branża informacyjna
brak współrzędnych
Strona internetowa
Agencja Xinhua
Nazwa chińska
Pismo uproszczone 新华社
Pismo tradycyjne 新華社
Hanyu pinyin xīnhuá shè
Wade-Giles hsin-hua she

Agencja Informacyjna Xinhua (dosł. Nowe Chiny, ang. Xinhua News Agency) – państwowa agencja prasowa Chińskiej Republiki Ludowej i najważniejsza w Chinach instytucja zajmująca się zbieraniem i obróbką informacji prasowych, a także organizacją konferencji z udziałem polityków i instytucji rządowych. Jest również największą agencją informacyjną świata pod względem liczby korespondentów na całym świecie[1]. Xinhua nie jest jedyna, w kraju działa również Chińska Agencja Prasowa (中国新闻社, ang. China News Service).

Xinhua podlega pełniącej funkcję rządu Radzie Państwowej ChRL i jest według krytyków narzędziem państwowej propagandy. Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) nazywa Xinhua największą na świecie agencją propagandową[2], aczkolwiek w rankingu RSF Xinhua awansowała w ostatnich latach, co oznacza, że jest oceniana lepiej, niż w latach poprzednich.

Podobnie jak polski PAP czy amerykańska AP, Xinhua dostarcza wiadomości, które są podstawą pracy dla krajowych mediów. W porównaniu do innych światowych agencji wyróżnia ją to, że podlega również Departamentowi Propagandy Komunistycznej Partii Chin. Po drugie, jest jedną z największych instytucji prasowych na świecie – zatrudnia 10 tys. pracowników (dla porównania Reuters ma ich jedynie 1,3 tys.). Xinhua ma 107 biur zagranicznych (także w Warszawie) oraz 31 biur lokalnych w Chinach[3]. Pracują w nich korespondenci, którzy zbierają informacje na użytek chińskiej prasy. Według RSF, chińscy dziennikarze nie są tak nastawieni na sukces jak ich koledzy z Reutersa czy AP i częściej polegają na materiałach prasowych w kraju, w którym przebywają. Niechętnie zbierają informacje na miejscu wydarzeń.

Ponieważ większość chińskich mediów nie stać na utrzymanie zagranicznych korespondentów, informacje zagraniczne czerpią one z serwisu Xinhua. Tym bardziej, że chińskie władze starają się ostatnio[4] ograniczyć do kraju napływ „nieautoryzowanych” wiadomości. W systemie informacyjnym ChRL Xinhua pełni rolę podobną jak projekt Złota Tarcza w przypadku chińskiego internetu.

Dziennik Ludowy, czołowy organ partii w Pekinie, 25% swoich informacji czerpie z serwisu Xinhua. Sama agencja Xinhua również jest wydawcą ok. 20 tytułów, wydawanych w takich językach jak chiński, angielski, hiszpański, francuski, rosyjski oraz arabski.

Podobnie jak inne instytucje rządowe, Xinhua w ostatnich latach została poddana redukcji dotacji od państwa w tempie ok. 7% rocznie. Obecnie państwo dokłada się do budżetu agencji jedynie w wysokości 40% i efekcie zarząd szuka przychodów w takich dziedzinach jak public relations, budownictwo czy informacja biznesowa.

W przeszłości agencja Xinhua przyciągała młodych, utalentowanych dziennikarzy, ale obecnie w związku z urynkowieniem chińskich mediów musi konkurować z gazetami, telewizją i radiem, które oferują młodym talentom dużo atrakcyjniejsze warunki. Przykładowo gazeta „Xinmin Evening News” w Szanghaju zapewnia mieszkanie, podczas gdy w Xinhua ten przywilej jest zarezerwowany jedynie dla starszych reporterów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Agencja Xinhua powstała w listopadzie 1931 jako Agencja Czerwone Chiny. Obecną nazwę nosi od 1937[5]. W trakcie wojny na Pacyfiku agencja rozszerzała swój zasięg za granicą i zakładała pierwsze zagraniczne oddziały. Od 1944 agencja prowadzi serwis w języku angielskim[5]. Po zakończeniu chińskiej wojny domowej agencja reprezentowała Chińską Republikę Ludową w krajach, w których nie było przedstawicielstwa dyplomatycznego kraju[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Top 200 News Agencies in the World by Web Ranking, www.4imn.com [dostęp 2018-01-07] (ang.).
  2. Reporters Without Borders: Xinhua: the world’s biggest propaganda agency (ang.). [dostęp 20 października 2008]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-10-25)].
  3. Junhao Hong, From the World's Largest Propaganda Machine to a Multipurposed Global News Agency: Factors in and Implications of Xinhua's Transformation Since 1978, „Political Communication”, 28 (3), 2011, s. 377–393, DOI10.1080/10584609.2011.572487, ISSN 1058-4609 [dostęp 2018-01-07].
  4. Gazeta Wyborcza: Chiny zaostrzają cenzurę (pol.). [dostęp 20 października 2008].
  5. a b c Susan Pares, A political and economic dictionary of East Asia, Routledge, 2005, ISBN 978-1-85743-258-9 (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]