Yellowstone (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rzeki Yellowstone. Zobacz też: inne obiekty o nazwie Yellowstone.
Yellowstone
Yellowstone
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Stany Zjednoczone
Rzeka
Długość 1080 km
Powierzchnia zlewni 181 300 km²
Źródło
Miejsce Góry Skaliste, północno-zachodnia część stanu Wyoming
Ujście
Recypient Missouri (rzeka)
Miejsce wschodnia granica stanu Montana
Yellowstone River (zaznaczona na jasno)
Wielki Kanion Yellowstone i Wodospady Yellowstone

Yellowstonerzeka, prawy dopływ Missouri. Długość 1080 km, znajduje się w zachodniej części USA. Nazwa pochodzi od nazwy nadanej jej przez Indian, z powodu żółtych skał leżących na jej brzegach.

Źródła Yellowstone River znajdują się w północno-zachodniej części stanu Wyoming, w pobliżu Younts Peak, przy dziale wodnym w Górach Skalistych. Płynie w kierunku północnym przez Park Narodowy Yellowstone, przepływa przez jezioro Yellowstone, tworząc następnie Wodospady Yellowstone i żłobiąc Wielki Kanion Yellowstone.

Dalej na północ w stanie Montana przecina łańcuch górski Absaroka i jest zasilana przez potoki spływające z gór w pobliżu Livingston, gdzie zmienia kierunek na północno-wschodni i biegnie dalej przez Wielkie Równiny w kierunku miasta Billings.

Na wschód od Billings wpływa do niej rzeka Bighorn, w pobliżu Miles City łączy się z nią rzeka Tongue a we wschodniej Montanie do Yellowstone wpływa Powder River.

Na wschodniej granicy stanu Montana wpływa do Missouri. W miejscu połączenia biegu obu rzek Yellowstone ma szersze koryto niż Missouri.

Historia[edytuj]

Rzeka Yellowstone została odkryta i opisana w 1806 roku przez Willama Clarka podczas powrotu Ekspedycji Lewisa i Clarka. Wcześniej była to ważna droga wodna wykorzystywana przez Indian. W XIX w. zaczęła zyskiwać na znaczeniu także dla białych osadników. W stanie Montana jest od lat 60. XIX wieku wykorzystywana do nawadniania.

Zobacz też[edytuj]

Rzeki Ameryki Północnej

Linki zewnętrzne[edytuj]