Absaroka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pasmo Absaroka
Absaroka Range
Ilustracja
Szczyty Piolt Peak i Index Peak
Najwyższy szczyt Francs Peak
(4009 m n.p.m.)
Długość 312[1] km
Powierzchnia 41 394 km²
Jednostka dominująca Góry Skaliste
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Stany Zjednoczone
Mapa pasma górskiego
Położenie Gór Absaroka na mapie USA

Absaroka (także Absaroka Range) – pasmo górskie w Stanach Zjednoczonych (położone w stanach Montana i Wyoming), w Górach Skalistych, rozciągające się na ok. 240 km. Od innych pasm przedzielone jest uskokami tektonicznymi[2]. Dzieli się na mniejsze pasma m.in.: Northern Absaroka Range, Beartooth Mountains, Central Absaroka Range, Southern Absaroka Range, Washakie Range i Owl Creek Mountains.

Najwyższym szczytem jest Francs Peak wznoszący się na 4009 m n.p.m. Znajduje się tam również 46 szczytów o wysokości ponad 3700 m n.p.m. Pasmo zasila liczne rzeki, a przede wszystkim rzekę Yellowstone i jej dopływy, w tym największy – rzekę Bighorn.

Wschodnia część tego pasma należy do amerykańskiego parku narodowego Yellowstone, otwartego tylko w sezonie letnim. Są tam też inne chronione tereny: lasy, pustynia i puszcze. W części środkowej Absaroka Range, u źródeł rzeki Shoshone River, położona jest osada Pohaska. Jest to obszar bogaty w złoża azbestu, korundu, talku i rud uranu.

Nazwa pasma pochodzi z języka Indian, słowo absaroka oznacza w nim wrony i jest nazwą plemienia indiańskiego (por. Wrony).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Absaroka Range (ang.). Peakbagger.com. [dostęp 2016-03-04].
  2. SKALISTE GÓRY - Encyklopedia w Interia.pl - Góry, encyklopedia.interia.pl [dostęp 2017-11-21] (pol.).