Yuja Wang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yuja Wang
王羽佳
ilustracja
Imię i nazwisko Yuja Wang
Data i miejsce urodzenia 10 lutego 1987
Pekin
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna
Strona internetowa

Yuja Wang (chiń.: 王羽佳; pinyin: Wáng Yǔjiā; ur. 10 lutego 1987) – chińska pianistka urodzona w Pekinie, obecnie mieszkająca na stałe w USA.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Yuja Wang pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Jej matka, Jieming Zhai, jest tancerką, a ojciec, Jianguo Wang – perkusistą. Oboje mieszkają w Pekinie[1]. Naukę gry na fortepianie Wang rozpoczęła w wieku 6 lat, rok później została przyjęta na Central Conservatory of Music, gdzie kontynuowała naukę przez 3 lata. W wieku 11 lat została przyjęta do udziału w programie letnim Morningside Music Bridge International Music Festival w Mount Royal University w Calgary w Kanadzie, była tam najmłodszą studentką. W programie tym uczestniczyła w latach 1999 do 2001. W roku 2002, w wieku 15 lat, wygrała festiwal Aspen Music Festival i przeniosła się do USA.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2009 roku Wang podpisała wyłączny kontrakt na nagranie pięciu płyt dla Deutsche Grammophon. Wytwórnia wydała jej pierwszy CD Sonatas & Etudes (2009; wykonanie utworów Fryderyka Chopina, György Ligetiego, Aleksandra Skriabina), a także płyty następne: Transformation (2010; utwory autorów: Igor Strawinski, Johannes Brahms, Maurice Ravel, Domenico Scarlatti), Rachmaninov (2011), Fantasia (2012) i Piano Concertos / Rachmaninov, Prokofiev (2013). Ponadto Wang wzięła udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu Summer in February (2013), która również ukazała się dzięki Deutsche Grammophon[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Wang aktualnie mieszka w Nowym Jorku, ale większość czasu przeznacza na koncerty w różnych częściach świata. Uważana za "wytworną i szczerą" cytuje na swoim kanale Twitter zarówno Gustava Mahlera ("Tradycja podtrzymuje płomień; to nie jest czczenie popiołów"), jak i Coco Chanel ("Dziewczyna powinna mieć dwie rzeczy: klasę i urok")[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]